চাক্ষুস প্ৰতিবেদনঃ বাঘজানৰ বিননিঃ ভুল, ভোক, প্ৰকৃতি আৰু শেহতীয়া পৰিস্থিতি :: ড° বিজয় কৃষ্ণ চেতিয়া - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

test banner
xukhdukh.com ভাল খবৰ, ভাল সমল
চাক্ষুস প্ৰতিবেদনঃ বাঘজানৰ বিননিঃ ভুল, ভোক, প্ৰকৃতি আৰু শেহতীয়া পৰিস্থিতি :: ড° বিজয় কৃষ্ণ চেতিয়া

চাক্ষুস প্ৰতিবেদনঃ বাঘজানৰ বিননিঃ ভুল, ভোক, প্ৰকৃতি আৰু শেহতীয়া পৰিস্থিতি :: ড° বিজয় কৃষ্ণ চেতিয়া

Share This

সংবাদ শিৰোনাম দখল কৰা বাঘজান চাই আহিলোঁ। বুকুত ক্ষোভ লৈ আহিলোঁ। প্ৰশ্ন হৈছিল, ভুল কাৰ, ভোক কাৰ, প্ৰকৃতিৰ জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু বাঘজানবাসীৰ দুৰৱস্থাৰ অন্ত কেতিয়ালৈ। সঁচাকৈ সম্ভৱ হবনে দেশী-বিদেশী বিশেষজ্ঞৰ দলৰ দ্বাৰা বাঘজান তৈলক্ষেত্ৰৰ ব্ল-আউট হোৱা বিজিআৰ#৫ নম্বৰ তৈলকূপৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ সাব্যস্ত কৰাটো। যোৱা ২৭ মে' ২০২০ৰ পুৱা ১০.৩০ বজাৰ পৰা অঞ্চলটোত এক হাহাকাৰ অৱস্থা। খবৰ আহিল তৈল সম্পদত ভাৰতৰ ভিতৰতে চহকী অঞ্চলটোত এক তৈল আপদ আৰম্ভ হ'ল। প্ৰচণ্ড শব্দ আহিল ৰীগ চাইটৰ পৰা। লগে লগে খবৰ বিয়পিল অইলৰ ৰিগত ব্ল-আউট!! ৰাইজৰ মাজত হাহাকাৰ, কৰ্মীৰ মাজত হাহাঁকাৰ। এতিয়া দহদিন পাৰ হৈ গ'ল, কি হৈছে কপিকূলৰ, কি হৈছে ৰাইজৰ? এইবোৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ বিচাৰিয়ে চাক্ষুস ভাৱে চাবলৈ গৈছিলো, এই সমস্যা-জৰ্জৰ পৰিস্থিতিটো, তিনিচুকীয়া জিলাৰ বাঘজান তৈলক্ষেত্ৰলৈ। 
ভিডিঅ' সৌজন্যঃ fb.com/PROilIndiaLimited/
প্ৰথমেই এই তৈলক্ষেত্ৰখনৰৰ বিষয়ে প্ৰথমেই অলপ জানি লও আহকচোন। অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডে বাঘজানৰ পৰা দুলীয়াজনৰ সমীপৰ মধুবনস্থিত অইলৰ কেন্দ্ৰীয় গেছ সংগ্ৰহ কেন্দ্ৰ CGGS লৈ নীৰ্মিত পাইপ লাইন প্ৰকল্পত এই বুলি উল্লেখ কৰিছে "অইলে ২০২৩-২০২৯ বৰ্ষলৈ বাঘজানৰ পৰা প্ৰতিদিনে ৪.৫ মিলিয়ন মেট্ৰিক ষ্টেণ্ডাড কিউবিক মিটাৰ গেছ উৎপাদন কৰিব পাৰিব আৰু ২০২৮ বৰ্ষত এই উৎপাদন সৰ্বোচ্চতম ৫.১৩৪ মিমিষ্টেকিমি প্ৰতিদিনে হব। আৰু ইয়াৰ বাবেই এক উচ্চ বহনক্ষম পাইপ লাইন বাঘজানৰ পৰা মধুবনলৈ নিৰ্মান কৰাটো অতি জৰুৰী। " ওপৰৰ তথ্যৰ পৰা এই কথা অনুমান কৰিব পাৰি যে বাঘজান গেছ ক্ষেত্ৰত কিমান পৰিমানৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজহ (national revenue ) সম্পদ মজুত হৈ আছে।
প্ৰতিবদকে সংগ্ৰহ কৰা ভিডিঅ' আৰু ফটো