পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

test banner
xukhdukh.com ভাল খবৰ, ভাল সমল
পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

Share This
সুখৰ খবৰঃ
মূল্যবৃদ্ধিৰ প্ৰতিবাদ জাতীয়তাবাদী যুৱ ছাত্ৰৰ...
মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে দিলে কীট-পতংগ ভক্ষণেৰে
 মূল্যবৃদ্ধিক ভেঙুচালি কৰাৰ উপদেশ....
১.অসম গেছ কোম্পানীয়ে অসম চৰকাৰক প্ৰদান কৰিলে লভ্যাংশৰ ১.২৬কোটি টকাঃ মুখ্যমন্ত্ৰী সাহাৰ্য পুঁজিলৈ প্ৰদান কৰিলে ৩০লাখ টকাৰ বৰঙণিও ৷


২.ভূপেন হাজৰিকা ন্যাসৰ সংগীতৰত্ন বঁটা লতা মংগেশকাৰলৈঃ মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈ আৰু কল্পনা লাজমীলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে অসম মহীয়ান শিল্পীহৈতৈষী বঁটা ৷

৩. শান্তি-সম্প্ৰীতিৰ সন্ধানত স্বেচ্ছাসেৱী অনুষ্ঠান "প্ৰগতি"য়ে দহ হাজাৰ কবিতাৰে প্ৰকাশ কৰিব "সেউজীয়া দেশৰ কবিতা": অনুপম দেউৰীৰ সম্পাদনাৰে এই কবিতা পুথিৰে ইণ্ডিয়া বুক অৱ ৰেকৰ্ডছত নাম লিপিবদ্ধ কৰাৰ বাবে প্ৰকাশ কৰিলে সংকল্প ৷

৪. বিশিষ্ট চাহ খেতিয়ক তথা অসমীয়া উদ্যোগপতি হেমেন্দ্ৰ প্ৰসাদ বৰুৱাই মুখ্যমন্ত্ৰী সাহাৰ্য পুঁজিলৈ প্ৰদান কৰিলে ২০ লাখ টকাৰ চেক ৷

৫. সমৰেন্দ্ৰ নাৰায়ণ দেৱ পৰিচালিত বিগ বাজেটৰ ছবি "বীৰ চিলাৰায়" মুক্তি পাব অহা ২৬জুলাইত একেলগে অসমৰ ২৮টা ছবিঘৰতঃ অসম চৰকাৰৰ সাংস্কৃতিক পৰিক্ৰমা বিভাগৰ অৰ্থ সাহাৰ্যৰে নিৰ্মিত হৈছে এই ছবি ৷

৬. উদ্বোধন হ’ল অসম পথ গৱেষণা প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠানৰ নতুন ভৱনঃ বিগত ১৩ বছৰ ২৫হাজাৰ কিল’মিটাৰ পকী পথ, ৩হাজাৰ পকা দলং নিৰ্মাণৰ সফলতা দাবী কৰিলে গড়কাপ্তানি মন্ত্ৰীয়ে ৷

৭. উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিলে নিৰ্দেশনাঃ অপৰাধী লোকে পাব নোৱাৰিব আৰক্ষী বিভাগৰ চাকৰি ৷

৮. এচিডৰ খুচুৰা বিক্ৰী নিষিদ্ধ কৰণৰ বাবে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিলে পৰামৰ্শঃ এচিড আক্ৰমণৰ বলি হোৱা নিৰ্যাতিত ৩লাখকৈ ক্ষতিপূৰণ দিবলৈকো ৰাজ্য চৰকাৰ সমূহলৈ জাৰি কৰিলে নিৰ্দেশ ৷

৯. দেশৰ পৰ্যটন মন্ত্ৰীসকলৰ সন্মিলনত উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলক গুৰুত্ব দিবলৈ দাবী জনালে অসমৰ পৰ্যটন মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মইঃ অসম পৰ্যটকৰ বাবে সম্পূৰ্ণ নিৰাপদ ৰাজ্য বুলি কৰিলে ঘোষণা ৷

১০. চাৰিশ কেডাৰ লৈ ৰঞ্জন দৈমাৰী বহিল পি চি হালদাৰৰ সৈতে বৈঠকতঃ শান্তি প্ৰক্ৰিয়াৰ অংশ ৰূপে অচিৰেই ডেজিগনেটেড কেম্পলৈ আহিব কেডাৰ ৷

১১. মেডিকেলৰ সৰ্বভাৰতীয় উমৈহতীয়া বাছনি পৰীক্ষাত অনুমতি নিদিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়েঃ ৰাজ্য সমূহে আগৰ দৰেই নিজাকৈ পাতিব পাৰিব পৰীক্ষা ৷

১২. উত্তৰ পূৱৰ প্ৰকল্প খৰতকীয়া কৰিবলৈ গঠন কৰি দিলে কমিটিঃ পাঁচটা ৰেল প্ৰকল্পৰ বাবে অনুমোদন দিলে ৬০০কোটি টকা ৷

১৩. অহা ২০১৭চনৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হব বগীবিল দলঙঃ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে প্ৰকাশ কৰিলে উদ্বিগ্নতা ৷

১৪. সাহিত্যক সুশীল কৰ্মীলৈ যোৰহাট জিলা সাহিত্য সভাৰ দেউৰাম তাচা বঁটাঃ প্ৰদান কৰিলে অসম সাহিত্য সভাৰ সভাপতি ইমৰাণ শ্বাহদেৱে৷

চিন্তনীয় খবৰঃ 

১. ভাগি চূৰমাৰ ফৰকাটিং আৰক্ষী চকী, গুৰুলা-গুৰুলকৈ পিটিলে অপৰাধী আৰক্ষীকঃ বলাৎকাৰী আৰক্ষীক গ্ৰেপ্তাৰ নকৰাৰ প্ৰতিবাদত গোলাঘাটত উত্তপ্ত পৰিস্থিতি ৷

২. উন্নয়ন দাবী কৰা কেবাখনো গাঁৱৰ নাগৰিকক গুলীয়াই মৰাৰ ভাবুকিৰে পুনৰ সংবাদ শিৰোনামা দখল কৰিলে ৰাজু চাহু বাহিনীয়ে ৷

৩. কাৰ্বি-আংলঙৰ ৪০০কোটি-টকীয়া কেলেংকাৰীৰ প্ৰতিবেদন দাখিলৰ দাবী কৰিলে ভূপেন বৰাইঃ ৰাজীৱ গান্ধী গ্ৰাম্য বৈদ্যুতিকৰণ আঁচনিৰ অনিয়ম বিচাৰ কৰিবলৈ গঠন হ’ল সদন কমিটী ৷

৪. অসম ক্ৰিকেট সন্থাৰ সম্পাদক বিতৰ্কিত সম্পাদক বিকাশ বৰুৱাক আজি ততাতৈয়াকৈ নিলম্বনৰ নিৰ্দেশ দিয়েঃ চাকৰিলৈ নোযোৱাকৈ বছৰ বছৰ ধৰি দৰমহা খোৱাৰ অপৰাধত৷

৫. এনকেফেলাইটিজ ৰোগে ধাৰণ কৰিছে ব্যাপক ৰূপঃ উজনিত ২০২জন আক্ৰান্ত, গুৱাহাটীত ৫০জন ৷

৬. যোৰহাটত চিনেমা হলত প্ৰেমিক প্ৰেমিকাৰ চুৰিকাঘাতৰ ঘটনাঃ বিৰাজ কৰিছে চাঞ্চল্যই৷

No comments:

Post a comment