পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

test banner
xukhdukh.com ভাল খবৰ, ভাল সমল
পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

Share This
সুখৰ খবৰঃ
১. অৱশেষত বিধান সভাত উত্থাপিত হ’ল গুটখা-ধোঁৱাবিহীন ধঁপাত নিষিদ্ধকৰণ বিধেয়কঃ গৃহীত হ’লেই এনে সামগ্ৰীৰ উৎপাদন, বিজ্ঞাপন-মজুতকৰণ-তথা ব্যৱসায়ৰ বাবে ভৰিব লাগিব বৃহৎ জৰিমনা অথবা যাব লগীয়া হব পাৰে জেললৈকো ৷
এফালে বৰপেটাত উৎপাদিত লোকেল মাছ,
আনফালে মণিপুৰত প্ৰিয়ঙ্কা  চোপ্ৰাৰ লোকেল নাচ......
২. এ আই ইউ ডি এফে বিচৰা "নাগৰিকত্ব আইন সংশোধনী প্ৰস্তাৱ" নাকচ হ’ল বিধান সভাতঃ সেই দলৰ বিধায়কে প্ৰতিবাদত কৰিলে সদন ত্যাগ৷

৩. উত্তৰ পূৱৰ প্ৰকল্পবোৰৰ কাম-কাজ তৰান্বিত কৰাৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ অধ্যক্ষতাত মন্ত্ৰীগোটৰ অনুষ্ঠিত হব বৈঠকঃ উত্তৰ পূৱ পৰিষদৰ পৰিকল্পনা শিতানত এই বৰ্ষৰ বাবে ধাৰ্য হ’ল ৭৭০ কোটি টকা ৷

৪. এন আৰ চি প্ৰসংগত "ডি ভোটাৰক" উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিলে আইনী স্বীকৃতিঃ আসাম পাব্লিক ৱকৰ্চ আৰু অসম সন্মিলিত মহাসংঘৰ দুখন পৃথক ৰাজহুৱা স্বাৰ্থ জড়িত আবেনৰ ভিত্তিত ৰায়দান কৰিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে৷

৫. ছয় জনগোষ্ঠীৰ জনজাতিকৰণ প্ৰসংগত নৃগোষ্ঠীয় তথ্য ভাৰত চৰকাৰৰ মহাপঞ্জীয়কক যোগান ধৰাৰ বাবে পৰ্যাপ্তভাৱে অসম চৰকাৰ সাজু হৈ থকাৰ সন্তোষজনক বাতৰি ৷

৬. ৰাজ্যলৈ সুখবৰ কঢ়িয়াই আনিলে বৰপেটাৰ মৎস্য উৎপাদকেঃ বৰ্হিঃ ৰাজ্যলৈ দাবালীয়াপাৰাত উৎপাদিত মাছ ৰপ্তানি কৰিলে দেখুৱালে মীন ক্ষেত্ৰত এক শলাগনীয় আদৰ্শ ৷

৭. মেৰী কমৰ জীৱনক লৈ বলিউদত নিৰ্মাণ হব চলচিত্ৰঃ মেৰী কমৰ শৈশৱ-কৈশোৰ, জীৱন সাধনাৰ সৈতে পৰিচয় হৈ মুখ্য চৰিত্ৰ ৰূপায়নৰ বাবে মনিপুৰৰ জীৱন-সংস্কৃতিৰ আখৰা কৰিলেহি বিশ্ব সুন্দৰী অভিনেত্ৰী প্ৰিয়ঙ্কা চোপ্ৰাই৷

৮. নগাঁও জিলা সাহিত্য সন্মিলনীয়ে প্ৰকাশ কৰিলে সিদ্ধান্তঃ প্ৰণয়ন কৰিব নগাঁও জিলাৰ ইতিহাস ৷

৯. শোণিতপুৰ জিলা সাহিত্য সভাই ল’লে শলাগনীয় উদ্যোগঃ দুশৰো অধিক শিশুৰ অংশগ্ৰহণেৰে বৰঙাবাৰীত অনুষ্ঠিত কৰিলে শিশু কবি সন্মিলন ৷

১০. গুৱাহাটী জজ খেলপথাৰত অহা ২আগষ্টৰ পৰা অনুষ্ঠিত হব ৰাষ্ট্ৰীয় ছ’কাৰ ৭ চেম্পিয়নশ্বিপঃ দেশৰ বিশটা দলে কৰিব অংশ গ্ৰহণ৷ 

১১. দৰঙৰ কৃষি ক্ষেত্ৰত কঠীয়া ৰোৱা যন্ত্ৰৰ সংযোজন, বীজ গাঁও স্থাপেনেৰ আদৰ্শ দেখুৱাইছে নাবাৰ্ডৰ সহযোগত স্বেচ্ছাসেৱী অনুষ্ঠানে ৷

১২. জনজাতিকৰণৰ দাবী প্ৰসংগঃ আলোচনাত বহা আলফাৰ পদক্ষেপক আদৰণীয় বুলি মন্তব্য কৰিলে আক্ৰাছুৰ সভাপতিয়ে৷

১৩. ছেপ্তেম্বৰত ডঃ মনমোহন সিঙক সাক্ষাৎ কৰিব নৱ-নিযুক্ত পাকিস্তানী প্ৰধান মন্ত্ৰীয়েঃ ভাৰত-পাক মিত্ৰতাক লৈ শ্বৰীফে দেখুৱালে আগ্ৰহ ৷

চিন্তনীয় খবৰঃ

১. মুম্বাইত ২০০৫চনৰ পৰা বন্ধ হৈ থকা ডেন্স বাৰ সমূহ পুনৰ খোলাৰ অনুমতি দিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৷

২. ঝাৰখণ্ডত ছাত্ৰী নিৱাসৰ পৰা উঠাই নিয়া চাৰি কিশোৰীক দলবদ্ধ বলাৎকাৰৰ ঘটনাই দেশৰ শিৰ কৰিলে লজ্জ্বানত ৷

৩. বিহাৰত এইবাৰ মধ্যাহ্ন ভোজনৰ বিষক্ৰিয়াৰ ঘটনাঃ ১৬জন শিশুৰ মৃত্যু, বহুতো শিশু গুৰুতৰ ভাৱে আক্ৰান্ত হৈ চিকিৎসাধীন হোৱাৰ চিন্তনীয় খবৰ৷

৪. সেনাৰ বিস্ফোৰক তথ্যঃ দেশক ৰক্তাক্ত কৰাৰ লক্ষ্যৰে সীমান্ত বিচৰণ কৰিছে মৌলবাদীয়ে ৷

৫. কেগৰ ৰিপৰ্টে পুনৰ উদঙালে গ্ৰামোন্নয়নৰ ফোপোলা স্বৰূপঃ এনৰেগাত দুৰ্নীতিৰ পয়োভৰ, হিচাববিহীন ভাৱে চলিছে চৰকাৰী আঁচনি, মাত্ৰ ৯.০৩% শতাংশ লোকেহে পাইছে কামৰ নিশ্চিতি ৷

৬. এইবাৰ এনৰেগাৰ দুৰ্নীতিক লৈ সৰৱ হৈ উঠিল গ্ৰামোন্নয়ন মন্ত্ৰীঃ অভিযুক্তৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ ব্যৱস্থা লোৱা হব বুলি জনালে সংবাদ মাধ্যমক৷

৭. বিটিএডিত ধনদাবীৰ বাতৰিক লৈ ক্ষুদ্ধ বিটিচি প্ৰধান হাগ্ৰামা মুহিলাৰীঃ গৃহ বিভাগক প্ৰত্যাহ্বান জনাই মাতিলে বিটিএডিলৈ, কোনে ধন দাবী কৰিছে দেখুৱাই দিব বুলি কৰিলে মন্তব্য ৷

৮. জল-সম্পদ বিভাগৰ কাম-কাজক লৈ অসন্তষ্টি প্ৰকাশ কৰিলে বিধান সভাৰ অধ্যক্ষইঃ কেৱল আশ্বাসেৰে কাম নচলিব বুলি কৰিলে মন্তব্য ৷

৯. লখিমপুৰত এনফৰ্চমেণ্ট পৰিদৰ্শক আৰু হোমগাৰ্ডক গণ প্ৰহাৰঃ ধন দাবীত অতীষ্ঠ হৈ উত্তেজিত টেম্প’ চালকে ঘটালে এনে ঘটনা ৷

১০. সমবায় বিভাগত দুশ কোটি টকাৰ কেলেংকাৰী হোৱাৰ খবৰে লাভ কৰিলে সংবাদ শিৰোনামাঃ কাৰ জেপত সোমাল কেন্দ্ৰৰ আবণ্টিত ধন, তাকে লৈ সচেতন মহলে তুলিলে প্ৰশ্ন ৷

১১. এইবাৰ বাংলাদেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীলৈ আলফা(স্বাধীন)ৰ চিঠিঃ অপৰাধীৰ বিনিময়ত অনুপ চেতিয়াক ভাৰতলৈ প্ৰত্যাৰ্পণ নকৰিবলৈ আহ্বান জনোৱাৰ খবৰে পালে সংবাদ শিৰোনামা৷

১২. গংগাৰাম ক’ল হ্ত্যাকাণ্ড গোচৰত বিধায়ক ৰাজু চাহুক এক আগষ্টৰ ভিতৰত গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ দাবী তুলিলে সদৌ আদিবাসী চাহ জনজাতি জাগৰণ সন্থাই ৷

No comments:

Post a comment