সম্পাদকলৈ চিঠি - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

xukhdukh.com :: Assamese LIFELINE on SOCIAL MEDIA

সামাজিক যোগসূত্ৰৰ মঞ্চত ইতিবাচক বাৰ্তাবাহক
ভাল খবৰ ভাল সমল, পঢ়ি লভক আনন্দ বিমল

Post Top Ad

Responsive Ads Here
তেজপুৰ চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ পুৰণি ভৱনটোৰ সংৰক্ষণৰ দাবীত 
ডo কমল কুমাৰ তাঁতী
সম্পাদক মহোদয়,
নিজৰ অতীত-ঐতিহ্য আৰু এইবোৰৰ যথাযোগ্য সংৰক্ষণৰ প্ৰতি থকা অসমীয়া জাতিৰ একধৰণৰ বিৰাগৰ কথা সৰ্বজনবিদিত৷ এনে হোৱাৰ কাৰণতে অসমীয়া জাতিৰ বহুবোৰ আপুৰুগীয়া সম্পদ আমি ইতিমধ্যেই হেৰুৱাই পেলাইছোঁ ৷ প্ৰসংগক্ৰমে, কটন মহাবিদ্যালয়ৰ ঐতিহ্যমণ্ডিত পূৰণি ভৱনবোৰৰ কথা উল্লেখ কৰিব পাৰি ৷ এই লৈ পৰৱৰ্ত্তী সময়ত বহু বিতৰ্ক হৈছে, যদিও আজি আৰু সেই পূৰণি ভৱনবোৰৰ কোনো চিন-মোকাম নাই ৷


সি যি কি নহওক, মোৰ এই চিঠিখনৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্য হৈছে, ‘তেজপুৰ চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়’ৰ ‘পুৰণি ভৱনটো’ৰ কিছু অংশ সংৰক্ষণ কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ জনমত গঢ়ি তোলাৰ বাবে চেষ্টা কৰা৷ বাতৰি-কাকতত পঢ়িবলৈ পোৱা মতে, অসমৰ এই ঐতিহ্যমণ্ডিত বিদ্যালয়খনৰ নৱনিৰ্মিত ভৱনটো সম্পূৰ্ণ হৈ উঠিছে আৰু সেয়ে বিদ্যালয়খনৰ দেৰশবছৰীয়া পুৰণি ভৱনটো ভাঙি পেলোৱা হ’ব৷ এই কথাটো শুনিবলৈ পাই মই বিদ্যালয়খনৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ হিচাপে এক অব্যক্ত বেদনাত উচুপি উঠিছোঁ, কিয়নো ১৯৯১-১৯৯৭ চনৰ কালচোৱাত মই এই বিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ হৈ থাকোঁতে পঞ্চম শ্ৰেণীৰপৰা দশম শ্ৰেণীলৈকে আমি এই পূৰণি ভৱনটোতে শিক্ষাগ্ৰহণ কৰিছিলোঁ ৷ নিজৰ অতিকৈ আপোন বিদ্যালয়খনৰ মৰমৰ শ্ৰেণীকোঠাবোৰ ভৱিষ্যতে পুনৰ দেখিবলৈ নোপোৱাৰ অজান আশংকাত মই কঁপি উঠিছোঁ ৷

এই বিদ্যালয়খনৰ এটা বিশেষ বৈশিষ্ট্য আছে৷ অসমীয়া জাতিৰ অমূল্য ৰত্নস্বৰূপ চাৰিজনকৈ প্ৰাত:স্মৰণীয় ব্যক্তি - ৰূপকোৱঁৰ জ্যোতিপ্ৰসাদ আগৰৱালা, কলাগুৰু বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা, নটসূৰ্য্য ফণী শৰ্মা আৰু সুধাকণ্ঠ ভূপেন হাজৰিকা - আটাইকেইজনেই এইখন বিদ্যালয়ৰে প্ৰাক্তন ছাত্ৰ আছিল৷ কেৱল সেয়ে নহয়, অসমীয়া জাতিৰ আৰু অনেক বিশিষ্ট ব্যক্তিয়েও এইখন বিদ্যালয়ৰ মজিয়া গৰকি গৈছে৷ বৃহত্তৰ অসমীয়া জাতিৰ বিশিষ্ট লোকসকলৰ স্মৃতি-বিজড়িত হৈ থকা এই ঐতিহ্যমণ্ডিত বিদ্যালয়খনৰ দেৰশবছৰীয়া এই পুৰণি ভৱনটো অসম আৰু অসমীয়া জাতিৰ বাবে নিশ্চয় এক আপুৰুগীয়া সম্পদ ৷

মোৰ মতে, অসমীয়া জাতিৰ এক অমূল্য সম্পদস্বৰূপ এই পূৰণি ভৱনটো যিকোনো মূল্যৰ বিনিময়ত সংৰক্ষণ কৰাটোহে উচিত কাৰ্য হ’লহেঁতেন ৷ সেয়ে অবাক হৈ উঠিছোঁ এই কথা ভাবি - কোনে সাহস কৰিব পাৰিলে এই পুৰণি ভৱনটো ভাঙি পেলোৱাৰ নিজাববীয়া সিদ্ধান্ত ল’বলৈ !!! মই আৰু মোৰ সহপাঠীসকলে এই সিদ্ধান্তক সমস্বৰে গৰিহণা জনাইছোঁ ৷

এই বিদ্যালয়ৰ সমূহ প্ৰাক্তন ছাত্ৰৰ হৈ মই দাবী জনাব খুঁজিছো – আমাৰ ‘তেজপুৰ চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়’ৰ ‘পুৰণি ভৱনটো’ক ভাঙি পেলোৱাৰ এই সিদ্ধান্তটোক অচিৰেই ৰদ কৰা হওক; তাৰ সলনি এই ঐতিহ্যমণ্ডিত পূৰণি ভৱনটোক যথাযোগ্যভাৱে আৰু উপযুক্তভাৱে সংৰক্ষণ কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰা হওক ৷ এই সম্পৰ্কত আমাৰ বিদ্যালয়ৰ সমূহ প্ৰাক্তন ছাত্ৰৰ লগতে অসমৰ সচেতন নাগৰিকসকলৰ বহুমূলীয়া মতামত আশা কৰিলোঁ ৷ লগতে এই সম্পৰ্কে এক জনমত গঢ়ি তুলিবলৈও সকলোকে এই পত্ৰৰ জৰিয়তে আহ্বান জনালোঁ ৷

লেখক শ্বিলঙত কৰ্মৰত, ম’বাইল: ৭৩০৮০০৩৯৪১

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages