জীৱনৰ অনুভৱ - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

xukhdukh.com

Post Top Ad

Responsive Ads Here

জীৱনৰ অনুভৱ

Share This
জীৱনৰ প্ৰথম কবিতাটোঃ
"ম‍ই জয় আই অসম বোলো কিয়?"
ডাঃ দীপুল হালৈ
মোৰ জীৱনৰ প্ৰথম কবিতাটো লিখিছিলো ১৯৮৩ চনত | তেতিয়া অসম আন্দোলনৰ ভৰপক | বিদ্যালয়ত শ্ৰেণী বৰ্জন হৈয়েই থাকে | আমি স্কুললৈ গৈ কাৰ্য্যালয়ৰ সমুখত বহি দিও যাতে চাৰ সকলে সোমাব নোৱাৰে | এনেকৈ এবাৰ শ্ৰেণী বৰ্জন কৰোতে বৰমা থানাৰ পৰা বহুতো পুলিছ আহি আমাৰ ওপৰত লাঠি চালনা কৰিছিল | প্ৰথমে বহুত ঘটনা কৈ আমাক ভয় খুৱাইছিল | কিন্তু কোনো উঠি নোযোৱাত আমাৰ ওপৰত লাঠিৰে কোবাবলৈ লৈছিল | আমি দুই একোব খাই পলাই সাৰিছিলো | পুলিছ অনাত আমাৰ অঞ্চলৰ এজন ছাত্ৰনেতাই আগভাগ লৈছিল যিজনে আন্দোলনৰ ঘোৰ বিৰোধিতা কৰিছিল |

সেই সময়ত অসমত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নিৰ্বাচন জাপি দিছিল | সদৌ অসম ছাত্ৰ সন্থাই এই নিৰ্বাচনৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছিল | নিৰ্বাচন যাতে হ’ব নোৱাৰে তাৰ বাবে ঠায়ে ঠায়ে বহুতো দলঙ কোনোবাই জলাই দিছিল | এনেয়ে ৰাস্তা ঘাটৰ অবস্থা নাই তাতে দলঙবোৰ জ্বলাই দিছিল | .. কিন্তু নিৰ্বাচন হৈছিল | এয়াই জুয়ে পোৰা ৮৩ৰ নিৰ্বাচন | হাতৰ আঙুলিত লিখিব পৰা ভোটাৰে ভোট দি নিৰ্বাচন "সফল" কৰিছিল | যিবিলাকে অসম আন্দোলন বৰ্জন কৰিছিল সেই মানুহবিলাকে ভোট দি এখন অবৈধ চৰকাৰ গঠন কৰাত সহায় কৰিছিল | তেতিয়া “জয় আই অসম” এই বাক্যটোৱে গাত শিহৰণ তুলিছিল | সকলোতে জয় আই অসম | যিটো লোৱা হোছিল বেজবৰুৱা দেৱৰ এটি কবিতাৰ পৰা | “অসম আকৌ উন্নতি পথত জয় আই অসম বোল” | হয় আমি জয় আই অসম বুলিছিলো |

ছাত্ৰ সন্থাই উলিওৱা সোভাযাত্ৰাত “জয় আই অসম” বুলি টেটু ফালি চিঞৰিছিলোঁ | দোকান, ঘৰ, চাইকেল, ৰিক্সা ,গাড়ী- মটৰ সকলোতে “জয় আই অসম” বুলি ছাত্ৰ সন্থাৰ স্বেচ্ছাসেৱকে লিখি দিছিল | আমাৰ ঘৰৰ চাইকেলখনৰ চেইন কভাৰটো “জয় আই অসম” বুলি বগা ৰঙেৰে সুন্দৰকৈ লিখি দিছিল | মোৰ মনকো এই জয় আই অসম বাণীয়ে বৰকৈ আন্দোলিত কৰিছিল | কোনোবা এখন স্কুলৰ আলোচনীত মোৰ বয়সৰ ছোৱালী এজনীয়ে এটা কবিতা লিখিছিল – “মই কবিতা লিখো কিয় ?” | মোৰ মনতো কবিতা লিখাৰ হেঁপাহ জাগিছিল | মনতে ভাবিলোঁ – ম‍ইও চোন লিখিব পাৰো “ মই জয় আই অসম বোলো কিয় ?” লিখিছিলোঁ জীৱনৰ প্ৰথম কবিতা – “মই কবিতা লিখো কিয় ?”ৰ আৰ্হিত | সেই ছোৱালীজনীৰ নাম ধাম এতিয়া একো মনত নাই | তথাপিতো সেই “অনামিকা”ৰ ওচৰত ম‍ই আজিও কৃতজ্ঞ | আচলতে শৈশৱত লোকৰ আৰ্হি লবলৈ মন যায় | কাৰোবাৰ ভাল হাতৰ আখৰ দেখিলে তেনেকৈ লিখিবলৈও চেষ্টা কৰিছিলোঁ | এতিয়া মোৰ স্মৃতিৰ গৰ্ভৰ পৰা তুলি দিলো মোৰ শৈশৱৰ প্ৰথম কবিতা বা পদ্যটো

ম‍ই জয় আই অসম বোলো কিয় ?:

ম‍ই জয় আই অসম বোলো কিয় ?
অসম মাতৃক মনত পেলাবলৈ |
ম‍ই জয় আই অসম বোলো কিয় ?
বিদেশীৰ বুকু কঁপাবলৈ |
ম‍ই জয় আই অসম বোলো কিয় ?
অসমীয়া ডেকাক জগাবলৈ |
ম‍ই জয় আই অসম বোলো কিয় ?
বিদেশী বহিস্কাৰ কৰিবলৈ |
ম‍ই জয় আই অসম বোলো কিয় ?
দেশপ্ৰেম জাগ্ৰত কৰিবলৈ |
ম‍ই জয় আই অসম বোলো কিয় ?
অসমী আইক পূজিবলৈ...।

এই কবিতাটো আমাৰ বিদ্যালয়ৰ আলোচনী “জ্যোতি”ত প্ৰকাশৰ বাবে দিছিলো | সেইবাৰ আমাৰ প্ৰথম আলোচনী ওলাব | দি মনত এক উগুল ঠুগুল ভাব – ওলাব নে নোলাব | আৰু মোক আচৰিত কৰি দি কবিতাটো “জ্যোতি”ৰ প্ৰস্তাবনা সংখ্যাত প্ৰকাশ পাইছিল | সিদিনা নামটো “শ্ৰী দীপুল চন্দ্ৰ হালৈ, সপ্তম শ্ৰেণী...”-- প্ৰথম ছপা আখৰত দেখি কিমান আনন্দ লাগিছিল সেই কথা মই ভাষাৰে বুজাব নোৱাৰিম |

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages