Monday, September 23, 2013

লোকেল গুজৱ.কম

(হাস্য ব্যংগৰে সত্যৰ সন্ধান)
মিচা ক’লে কি ডাল হব?
১. মেডামৰ সমুখত মোৰ একো দম নাই, মিচা ক’লে কি ডাল হব৷ সেয়া কইনাধৰাৰ নিমাতীকইনাই হওক বা জনপথৰ বিদেশী কন্যা৷ আচল চন্দুকৰ চাবিপাত কন্যা সকলৰ হাততহে আছে৷ মিচা ক’লে কি ডাল হব, মেডামে বিচাৰিলে মই ৰাজকোষৰ ডুপ্লিকেট চাবিটো পাঁচ মিনিটতে চমজাই দিব লাগিব৷ কালি ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা দিৱস উপলক্ষে ৰসাল গগৈয়ে দেশী-বিদেশী কন্যাক সন্মান কৰাৰ বিষয়ে এনেদৰেই দুৱাষাৰ মান কোৱাৰ খবৰ আহিছে৷

২. অসমত ৰাজহুৱা উদ্যোগৰ বিষয়ে চাবলৈ শ্মশান যাত্ৰা.কম ত লগ ইন কৰিবলৈ উদ্যোগী বৰদলৈয়ে আহ্বান জনাইছে৷ স্কেপ মেটেৰিয়েল মানে ভঙা চিঙা বস্তু কিনিব বিচৰা সকলে অসমৰ ৰাজহুৱা উদ্যোগত কিনিব পৰা বস্তুৰ বিষয়ে জানিবলৈ এই ৱেবচাইটৰ লাম-লাকটু পেজত ক্লিক কৰি টেণ্ডাৰ দিব পাৰিব বুলিও বিজ্ঞপ্তিত প্ৰকাশ৷
বৰ জমাই কিন্তু দেই!

৩. কথা নুশুনা ল’ৰাৰ বাবেই মাক-বাপেকৰ অশান্তি৷ মিচা ক’লে কি ডাল হব৷ ভৰ যৌৱনতে টকা-সিকা-পাই শকত হোৱা পেটুৱা, তপা ল’ৰা বিলাকে অকাল কুষ্মাণ্ড হৈ চিৰসেউজ প্ৰবীণ নেতা সকলক আতঁৰাবলৈ চক্ৰান্ত কৰাকে বিসম্বাদ বুলি কয় বুলি ৰসাল গগৈয়ে এক আলোচনা চক্ৰত ব্যক্ত কৰিছে৷

৪. জালুকবাৰীৰ পৰা মালিগাঁৱলৈ সকলো গেৰেজত বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ দিনা বিশ্ব শৰ্মা বাবাকী জয় ধ্বনি দিয়াৰ বাতৰি আহিছে৷ স্থানীয় বাবাজনে অতি কমসময়তে সম্পত্তিৰ পাহাৰ গঢ়ি লোৱাৰ প্ৰতি সন্মান প্ৰদৰ্শণ কৰিয়ে এই ধ্বনি দিয়া বুলি জানিব পৰা গৈছে৷
কি কৱ নহয় মনাই....

৫. "ৰাইজৰ পদূলিত ৰাইজৰ চৰকাৰ"ৰ পাছত এইবাৰ প্ৰদেশ কম-বেছে দিছে নতুন ধ্বনি, "ৰাইজৰ যোগাযোগ, ফেচবুক টুইটাৰ"৷ নিজৰ দলীয় খাম-খেয়ালিৰ পৰা ৰাইজৰ পদূলিত পদধূলা দিবলৈ যাবলৈ আহৰি নাইকীয়া সকলো মন্ত্ৰী নেতাৰ বাবে আৰম্ভ কৰিছে এই নতুন সেৱা৷ পিছে নদাই ভদাইয়ে ফেচবুক, লগ ইন আদি শব্দ শিকাৰ বাবে স্কুল বিচাৰি হাবাথুৰি খোৱাৰ খবৰে যোগাইছে নতুন চিন্তাৰ খোৰাক৷

৬. দেশৰ এটা বৃহৎ সমস্যাৰ সমাধান হোৱাৰ বাবে দেশ বাসীয়ে কৃতজ্ঞতা জনালে পদুম পাৰ্টিলৈ৷ মোদী প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ প্ৰাৰ্থী হিচাবে হবনে নহয়, আদৱানি ছাৰে হকা-বাধা কৰিব নেকি, তাকে লৈ দেশৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চেনেল বোৰে লগাই আছিল তালফাল৷ এতিয়া অন্ততঃ সেইটো ঠিক হোৱাত পিয়াজৰ দাম বঢ়া আদি কথাই এয়াৰ টাইম পাবলৈ সক্ষম হব বুলিয়ে জনতাৰ মুখত বিৰিঙিছে হাঁহি৷

৭. ৰাজ্যত এতিয়াও এজন আৰক্ষীৰ বিপৰীতে আছে ৫০০ লোক৷ আৰক্ষী নিযুক্তিৰ জৰিয়তে তাতোকৈ মানুহ কম কৰিলে চলিবলৈ টান হব বুলি মতামত ব্যক্ত কৰিলে কনিষ্টবল খুজিন্দ্ৰ গগৈয়ে৷ দৰমহাৰ যিহে কম, খুজি লবলৈকো গায়েপতি মানুহ কমালে আন্দোলনৰ পথ লোৱাৰ বাহিৰে হেনো কোনো উপায় নাথাকিব পুলিচৰ হাতত!

৮. কিৰিপ কাইয়ে দৰ্শন দিলে মহিলা আয়োগক৷ মহিলাক লৈ মন্তব্য কৰি সংবাদ শিৰোনামা দখল কৰাৰ বুৰঞ্জি থকা ককাইদেৱে এইবাৰ মহিলা আয়োগৰ মহিলাৰ বিষয়ে দুই এষাৰ কথা কয়েই নেকি বুলি তেওঁৰ সাক্ষাৎকাৰ বিচাৰি সাংবাদিকে ভিৰ কৰাৰ চিন্তনীয় খবৰ৷

৯. প্ৰদেশ কম-বেছৰ পৰ্যবেক্ষক পাণ্ডে চাৰে পুনৰ কৰিলে কৌতুক, ক’লে- "কোনেও গগৈ চাৰৰ অপসাৰণ বিচৰা নাই"৷ জালুকবাৰী লাইভ টিভিৰ ফালৰ পৰা আজিৰ দিনটোৰ শ্ৰেষ্ঠ কৌতুকৰ পুৰষ্কাৰ পাণ্ডে চাহাবলৈ আগবঢ়োৱাৰ সুখবৰ৷

১০. এইবাৰ ভ্ৰাম্যমানৰ মঞ্চত চাওক "গ্ৰেপ্তাৰ হবনে ৰূপজ্যোতি" নামৰ হাস্য মধুৰ ৰহস্য নাটক৷ নাট্যকাৰ কিৰিপ কাইয়ে সংলাপ লিখি থকা শেষ হোৱাৰ পাছতে নাটকখন ততাতৈয়াকৈ মঞ্চস্থ কৰিব বুলি প্ৰকাশ কৰিলে থিয়েটাৰ কৰ্তৃপক্ষই৷ ৰাজনৈতিক সামাজিক নাটক খনত আৰক্ষী বিষয়াৰ অভিনয় কৰিবলৈ প্ৰকৃততেই শক্তিশালী নায়িকাৰ সন্ধান কৰি থকা বুলি সূত্ৰত প্ৰকাশ৷ চাচপেঞ্চৰ বাবে এইখন ড্ৰামা নৱেল বঁটালৈ মনোনীত হবই বুলি কিৰিপ কায়ে  মন্তব্যও কৰিছে৷

No comments:

Post a Comment