জুতি লগা আখল - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

xukhdukh.com

Post Top Ad

Responsive Ads Here

জুতি লগা আখল

Share This
তিল দি ৰন্ধা গাহৰি মাংসৰ ব্যঞ্জন
তিল দি ৰন্ধা গাহৰিৰ মাংস
উপকৰণঃ
গাহৰি মাংস- আধা কেজি
ক’লা তিল- ৫০গ্ৰাম
আদা নহৰু সতেজকৈ বটি লোৱা-২চামুচ
পিয়াজ-দুটা মজলীয়া  
আকাৰৰ
ৰঙা জলকীয়া গুড়ি-আধা 
চামুচ
গৰম মচলা-আধা চামুচ
নিমখ, হালধি-স্বাদ 
অনুসাৰে৷
মিঠাতেল- অলপ৷

ৰন্ধন প্ৰণালীঃ
গাহৰি মাংসখিনি প্ৰথমে ভালকৈ ধুই লওক৷ টুকুৰাবোৰ বৰ ডাঙৰকৈ আছে যদি অলপ সৰু বা মজলীয়া আকাৰত কাটি লোৱাটো ভাল৷ এতিয়া প্ৰেচাৰ কুকাৰত এটা হুইচেল দি মাংসখিনি বইল কৰি লব৷ এতিয়া নিজে নিজে ভাপ খিনি ওলাই গৈ ঢাকোনখন খোল খাই যোৱালৈকে ৰওক, তাৰ পাছত খোল খালে, মাংসখিনি উলিয়াই ৰাখক৷

এতিয়া কেৰাহীত তেল গৰম কৰক৷ গৰম তেলত এতিয়া পিয়াঁজ দি দিয়ক৷ তাৰ পাছত তাতে আদা, নহৰু বঁটা আৰু মচলা জাতীয় উপকৰণ সমূহ ঢালি দিয়ক৷ পিয়াঁজ আৰু মচলাৰ মিশ্ৰনখিনি ৰঙচুৱা হোৱাৰ পিছত মাংসখিনি তাতে দি দিয়ক৷ এতিয়া নিমখ হালধি অনুমান অনুসাৰে দিবলৈ নাপাহৰিব ৷ এতিয়া মাংসখিনি লৰাই থাকি যাতে লাগি নধৰে৷ অলপ পাছত তাত অলপমান পানী দি, সিজিবলৈ কম জুইত ঢাকোন মাৰি দিয়ক৷ 

এতিয়া সিফালে তিলখিনি ধুই মিহিকৈ পটাত পিচি গুড়ি কৰি লওক ৷এতিয়া মাংসখিনি সিজিচেনে পৰীক্ষা কৰক৷ পানী বেছি থাকিবলৈ নিদিব, অলপ মান পানীৰে থপথপীয়া ধৰণৰ হৈ থাকোতেই তাত তিলগুড়ি ঢালি দিয়ক৷ এতিয়া তিলৰ সৈতে মাংসখিনি ভালকৈ লৰাই মিহলাই দিয়ক৷ এতিয়া তিলৰ সতে পাঁচমিনিটমান চীমৰ জুইতে সিজিবলৈ দিয়ক৷

এতিয়া আপোনাৰ জুতিলগা ব্যঞ্জনটো তৈয়াৰ হৈ গ’ল৷ পৰিবেশনৰ সময়ত কেঁচা জলকীয়া দুটা দীঘলে দীঘলে ফালি দি সজাই দিয়ক৷ আৰু গৰমে গৰমে খেৱাৰ টেবুলত পৰিবেশন কৰক ৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages