পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

xukhdukh.com

Post Top Ad

Responsive Ads Here

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

Share This
সুখৰ খবৰঃ
১. আজি সুধাকণ্ঠৰ ৮৭সংখ্যক ওপজা দিনঃ লুইতৰ পৰা টেমচলৈ আয়োজিত হৈছে জন্মদিন উদযাপনৰ কাৰ্যসূচী৷ লখিমপুৰত কেন্দ্ৰীয় ভাৱে আয়োজিত উদযাপনৰ স্থান ত্যাগক্ষেত্ৰ হৈ পৰিছে লোকাৰণ্য তথা সমন্বয়ৰ থলী স্বৰূপ৷
সুধাকণ্ঠলৈ একাঁজলি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি

২. ৰাজ্যজুৰি কালি পালিত হ’ল মহাপুৰুষ শংকৰদেৱৰ ৪৪৫সংখ্যক তিৰোভাৱ তিথিঃ হৰিনামৰ ধ্বনিৰে মুখৰিত হ’ল জন্মস্থান বটদ্ৰৱা৷

৩. অকণিৰ সাহিত্য সভাৰ নতুন উদ্যোগঃ ওঠৰ বছৰৰ তলৰ লেখক-লেখিকাক প্ৰেৰণা দিয়াৰ উদ্দেশ্যে আৰম্ভ কৰিছে নৱকান্ত বৰুৱাদৈৱৰ সোঁৱৰণত 'এখুদ ককাইদেউ বঁটা"৷ এই বৰ্ষৰ বঁটাৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে যোৰহাট জোনাকী সংঘ বিদ্যালয়ৰ নৱম শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰী "এখন ৰহস্যময় দাপোনৰ সিপাৰে" নামৰ উপন্যাসখন, বঁটা প্ৰদানৰ অনুষ্ঠান অহা ৬অক্টোবৰত৷

৪. জাতীয় সংহতিৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণেৰে শিৱসাগৰত মানৱ শৃংখলঃ পাঁচ শতাধিকে ল’লে সংকল্প, নিনাদিত হ’ল প্ৰতিশ্ৰুতি সম্পন্ন শিল্পী জনঞ্জয় শইকীয়াৰ কণ্ঠত "জয় আই অসম" নামৰ এক দেশপ্ৰেমমূলক গীত৷

৫. অচিৰেই আৰম্ভ হ’ব জালুকবাৰীত ভূপেনদাৰ সমাধিক্ষেত্ৰ, নিৰ্মাণৰ দ্বায়িত্ব ইতিমধ্যেই লাভ কৰিছে গৌতম বৰুৱা এণ্ড এছ’চিয়েট নামৰ প্ৰতিষ্ঠানক৷ চলি আছে দেশে বিদেশে স্মৃতিসৌধৰ আৰ্হিৰ সন্ধান৷

৬.উন্মোচিত হ’ল মৃণাল তালুকদাৰৰ নৱতম গ্ৰন্থ "১৯৬২": চীন-ভাৰত যুদ্ধৰ অৰ্ধ শতিকাজোৰা ৰহস্যৰ উদঘাটন কৰাৰ এক বৌদ্ধিক যাত্ৰাই পালে কিতাপৰ ৰূপ৷
সমন্বয়ৰ বাণীৰে শিৱসাগৰত
মানৱ শৃংখল, সংগীতৰ লহৰ
৭. সৰ্বমুঠ ৪০টা ভাষালৈ অনুদিত হ’ল "অ’ মোৰ আপোনাৰ দেশ": অহা ১৭নৱেম্বৰত এই সমন্বয় যাত্ৰাই নগাঁৱত চল্লিশটা ভাষাত এই গীত পৰিবেশনৰ এক বৃহৎ অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰিছে৷

৮. আজি বিশ্ব সাক্ষৰতা দিৱসঃ সাক্ষৰতাৰ ক্ষেত্ৰত শ্ৰেষ্ঠভাৱে কাম কৰা সাক্ষৰতা মিচনৰ সৰ্বোতকৃষ্ট শাখা সমূহলৈ মানৱ সম্পদ বিকাশ মন্ত্ৰণালয়ে কৰিব বঁটা প্ৰদান, দিল্লীত৷

৯. শিৱসাগৰ কলেজত জৈৱ প্ৰযুক্তি বিষয়ক জে এন বৰুৱা স্মাৰক বক্তৃতানুষ্ঠানঃ উপাচাৰ্য ডঃ অলক কুমাৰ বুঢ়াগোহাঁইয়ে দাঙি ধৰিলে 'জীৱন"ৰ বৈজ্ঞানিক বিশ্লেষণ৷

১০. প্ৰবীণ ক্ৰীড়া সংগঠক প্ৰেমকান্ত ডেকাক প্ৰদান কৰিলে নৃপেন্দ্ৰ নাৰায়ণ সিংহ ক্ৰীড়া সংগঠক ন্যাস বঁটাঃ শোণিতপুৰৰ একুৰি সংগঠনে জনালে সম্বৰ্ধনা৷

১১. পৃথক ৰাজ্য নহয়, গৃহ-বিত্ত-ৰাজহো গতাই অধিক ক্ষমতা তিনি স্বায়ত্ত পৰিষদলৈ প্ৰদান কৰাৰহে প্ৰস্তুতি চলাইছে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে৷

১২. অৱেশষত মিচিং জনবসতি নথকা গাঁওসমূহ মিচিং স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ এলেকাৰ পৰা কৰ্তন কৰা হব বুলি ঘোষণা কৰিলে কেন্দ্ৰীয় জনজাতি উন্নয়ন দপ্তৰৰ ৰাজ্যমন্ত্ৰী ৰাণী নৰহে৷

১৩. মাজনিশা ক্ষেত্ৰীত অভিযান চলাই অসম আৰক্ষীয়ে লাভ কৰিলে সফলতাঃ এ কে-৫৬, ৩.৩, ২২ৰাইফলসহ মহানগৰীৰ সমীপতে উদ্ধাৰ হ’ল বিশাল অস্ত্ৰ ভাণ্ডাৰ, আটক কৰিলে জিএনএলএৰ উগ্ৰপন্থী৷ শোণিতপুৰতো এনডিএফবিৰ কূটাঘাতৰ পৰিকল্পনাত আউল লগাই উগ্ৰপন্থী গ্ৰেপ্তাৰ, লগতে উদ্ধাৰ কৰিলে মৰণাস্ত্ৰৰো৷

১৪. নতুন মহকুমা গঠনৰ চৰাকীৰ অধিসূচনাক লৈ উৎফুল্লিত কলগাছিয়াবাসীঃ কলগাছিয়াক মহকুমা ঘোষণা কৰিবলৈ তুলিলে দাবী৷

১৫. অৱসৰপ্ৰাপ্ত আই এছ বিষয়া মদন প্ৰসাদ বেজবৰুৱা আৰু শ্বিলংৰ আই আই এমৰ প্ৰাক্তন সঞ্চালক অশোক দত্তক উত্তৰ-পূৱ পৰিষদৰ বেচৰকাৰী সদস্য ৰূপে ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনে মনোনীত কৰাৰ সুখবৰ৷

১৬. আৰোহণ আৰ্টিষ্ট গীল্ডৰ আৰোহণ বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠান আৰু সাংস্কৃতিক সমাৰোহৰ সফল সামৰণি, গুৱাহাটীৰ জিলা পুথিভঁৰাল প্ৰেক্ষাগৃহত৷

১৭. সুকীয়া ৰাজ্যৰ আৰু বিবেচনা নকৰে বুলি স্থিতি স্পষ্ট কৰি দিলে দেশৰ গৃহমন্ত্ৰী সুশীল কুমাৰ সিন্ধেইঃ সাম্প্ৰদায়িক সংঘৰ্ষৰ আশংকাত দেশজুৰি জাৰি কৰিলে হাই-এলাৰ্টো৷ 

চিন্তনীয় বাতৰিঃ
১. অপৰিবৰ্তিত মাজুলীৰ বান পৰিস্থিতি, তীব্ৰ খাদ্য সংকটঃ বজালীতো পহুমৰা-কালদিয়াৰ তাণ্ডৱৰ চিন্তনীয় খবৰ৷

২. বানৰ প্ৰকোপত হাবিৰ পৰা ওলাই অহা এটা গঁড়ক ভয় খুৱাবলৈ চেষ্টা কৰোতে দুৰ্ভাগ্যজনক ভাৱে বনৰক্ষীৰ গুলীতে নিহত হ’ল এশিঙীয়া গঁড়টো, শোণিতপুৰৰ চতিয়াত৷

৩. অসাৰ প্ৰতিপন্ন হ’ল কেন্দ্ৰৰ ঘোষণাঃ আজিও বৃদ্ধি নহ’ল ডিব্ৰুগড় দূৰদৰ্শণ কেন্দ্ৰৰ টাৱাৰৰ উচ্চতা৷

৪. তেজপুৰ বিশ্বূবিদ্যালয়ত শংকৰদেৱ আসন ত্যাগ কৰিলে সন্মানীত অধ্যাপকেঃ কৰ্তৃপক্ষৰ মনোভাৱক লৈ সৃষ্টি হৈছে বিতৰ্কৰ৷

৫. মাজুলীত ক্ষোভিত ৰাইজে ব্ৰহ্মপুত্ৰবৰ্ডৰ কনিষ্ঠ অভিযন্তাক আবদ্ধ কৰি ৰাখিলে আঠ ঘণ্টা সময়৷

৬. যান বাহন আইন উলংঘাকাৰীৰ শীৰ্ষত ডিব্ৰুগড় চহৰবাসীঃ তাৰে বেছিভাগেই অতিশয় ধনী মানুহ তথা সম্ভ্ৰান্ত ঘৰৰ প্ৰতিনিধি৷

৭. ইণ্ডিয়ান বেডমিণ্টন লীগৰ আয়োজকে কৰিলে ঘোষণাঃ ২৫কোটি টকাৰ আৰ্থিক লোকচানৰ চিন্তনীয় খবৰ৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages