Saturday, July 6, 2013

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

সুখৰ খবৰঃ
১. আজি কাঠনিবাৰীৰ ঘাটৰ স্ৰষ্টা মহিম বৰা দেৱৰ ৯০তম জন্মদিনঃ গল্পৰ দিন হিচাবে ইয়াক পালন কৰে নগাঁওবাসীয়ে৷ কালি নগাঁও প্ৰেছ ক্লাৱত এই মাহৰ অতিথিৰূপে অংশগ্ৰহণ কৰি বৰা দেৱে ক’লে- "চিতাৰ জুয়ে গ্ৰাস নকৰা পৰ্যন্ত মানুহে স্বপ্ন দেখে"৷
২. তেজপুৰত শিশু বিজ্ঞানীয়ে কৰিলে উদ্ভাৱনৰ সমাহাৰঃ মোবাইলৰ পৰাই নিয়ন্ত্ৰণ সম্ভৱ হব ঘৰৰ ইলেক্ট্ৰনিক সা-সঁজুলিৰ ৷

৩. অসমক জনজাতি ৰাজ্য হিচাপে বিছাৰিছে আলফাইঃ সঠিক দিশেৰে আলোচনা আগবঢ়া বুলি জনালে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ৷

৪. আছুৰ হেঁচাত অৱশেষত ছেৱাৰ সচিবৰ পদ এৰিলে দয়াৰাম ৰাজবংশীয়েঃ এতিয়াও আঁকোৰগোজ হৈ থকা অধ্যক্ষক আঁতৰাবলৈ দাবী কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ হস্তক্ষেপ ৷

৫. মুখ্যমন্ত্ৰীক জনালে কেন্দ্ৰীয় গ্ৰামোন্নয়ন মন্ত্ৰী জয়ৰাম ৰমেশেঃ ২৫০জন বসতি থকা অঞ্চলকো সামৰি লব প্ৰধান মন্ত্ৰী গ্ৰাম চড়ক যোজনাই ৷

৬. নামখলাত সাধাৰণ জাতি বিকাশ পৰিষদৰ দ্বাৰা গঠিত হ’ল ৭২টাকৈ আত্ম-সহায়ক গোটঃ ৬০ গৰাকী মেধাৱী ছাত্ৰ ছাত্ৰীলৈ অনুদান বিতৰণৰ সু-খবৰ ৷

৭. বৰষুণৰ সম্ভাৱনাক লৈ এতিয়াও জাৰি হৈ আছে ৰেড এলাৰ্ট চাৰিখন জিলাতঃ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নিজে দিলে স্পষ্টীকৰণ৷

৮. ছেবাৰ সাৰ্বিক সংস্কাৰ অচিৰেইঃ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ক’লে ৰাইজে চিঞৰি থাকিলেহে মুল্যবৃদ্ধিৰ কথাটো তেখেতৰ চকুত পৰিব ৷

৯. ৭১বছৰত ভৰি থৈ ক’লে শিল্পী প্ৰভাত শৰ্মাই-মানুহৰ মনবোৰ বাঁহীৰ দৰেই সুৰীয়া হৈ উঠক ৷

১০. ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলত স্থান পোৱা প্ৰথমজন কাশ্মিৰী যুৱক হ’ল পাৰভেজ ৰচুলঃ বিৰাট কোহলীৰ নেতৃত্বত জিম্বাৱ’ৱে ভ্ৰমণৰ বাবে জাতীয় দলত লাভ কৰিলে স্থান ৷

চিন্তনীয় খবৰঃ
১. দহদিন ধৰি ঝাৰখণ্ডৰ দুৰ্গম অৰণ্যত যুদ্ধ সদৃশ পৰিবেশঃ মাওবাদীৰ লক্ষ্য দেশৰ ৫০%ভূমি দখলৰ, আগষ্টত অনুষ্ঠিত কৰিব পাৰ্টি কংগ্ৰেছ ৷

২. নলবাৰীৰ আৰিকুছিত উদ্ধাৰ হ’ল দুটাকৈ বোমাঃ তীব্ৰ চাঞ্চল্য ৷

৩. ৰাজ্যত ম্যাদ ওকলা ২৯৫টা মাথাউৰিৰ বিপদঃ জলসম্পদৰ দুৰ্নীতি উদঙালে যুৱ ছাত্ৰ পৰিষদে ৷

৪. মহানগৰীত কলেজৰ নামভৰ্তিৰ নামত দালালৰ ধন সংগ্ৰহৰ বাতৰিঃ বি বৰুৱা কলেজত অধ্যক্ষ আৰু ভিআইপি কোটাৰ দৰ ১৫হাজাৰ টকা ৷

৫. ৰাতি ৰাতি চলিছে অগপৰ বৈঠক, হোটেলতোঃ পিছে সংকটমোচনৰ সকলো চেষ্টা ব্যৰ্থ কৰি গাদী খামুচি বহি আছে দলৰ সভাপতি ৷

৬. বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় নেতাৰ বিস্ফোৰক মন্তব্যঃ অসমত বুদ্ধিজীৱীয়ে উৎসাহিত কৰিছে মাওবাদীক ৷

৭. ৰাজ্যজুৰি এনকেফেলাইটিছৰ ভয়াবহ ৰূপঃ খোৱাঙত চাৰিজনৰ মৃত্যু, হাজোতো আক্ৰান্তৰ চিন্তনীয় খবৰ ৷

৮. গড় হিচাবত দিনে চাৰি গৰাকীলৈ যোৱা ছমাহত দিল্লীত ৮০৬ যুৱতীৰ বলপূৰ্বক সতীত্ব নাশঃ ৰেপ কেপিটেল দিল্লীৰ বাতৰি ৷

৯. এতিয়াও চলি আছে ভাৰতত দেশজুৰি বছৰি প্ৰায় পাঁচ লাখ কণ্যা শিশুৰ ভ্ৰূণ হত্যাঃ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শিক্ষা শিক্ষা পুঁজিৰ চিন্তনীয় তথ্য ৷

১০. মনোৰমা ইয়েৰ বুকত অসমৰ বিষয়ে অদ্ভুত তথ্যঃ অসমৰ ছটা ভাষাৰ ভিতৰত হেনো অন্যতম "ৰামলিং", প্ৰধান উৎসৱ বৈশাখী, প্ৰধান নৃত্য কঙালী আৰু মাঘ বিহু, দিছপুৰত আছে হেনো ৰেলৱে ষ্টেচন ৷

১১. ঝংকাৰ শইকীয়া হত্যাকাণ্ডঃ উচ্চ পৰ্যায়ৰ তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিলে ৰাজ্যিক মানৱ অধিকাৰ আয়োগৰ ৷

১২. সদৌ অসম ট্ৰাইবেল সংঘৰ অভিযোগঃ ৰাজ্য চৰকাৰৰ একাংশ বিভাগে কৰিছে সংৰক্ষণ নীতি উলংঘাৰ ব্লু প্ৰিণ্ট ৷

No comments:

Post a Comment