পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

test banner
xukhdukh.com ভাল খবৰ, ভাল সমল
পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

Share This
সুখৰ খবৰঃ
১. বৰপেটাৰ চেঙাত অসমৰ কৃষকৰ চমকপ্ৰদ সাফল্যঃ এবিঘা মাটিত উৎপাদন কৰিলে ৩৭মোন ধান ৷

২. অসমৰ ফেশ্বন ডিজাইনাৰ সংযুক্তা দত্তৰ উদ্যমত এইবাৰ লেকমি ফেশ্বন উইকৰ মঞ্চত প্ৰদৰ্শিত হ’ল অসমীয়া মেখেলা চাদৰ ৷

৩. প্ৰায় সাত লাখ ভক্তৰ সমাগমেৰে উখল-মাখলকৈ উদযাপিত হ’ল এই বৰ্ষৰ অম্বুবাচী মেলাঃ আজি নিবৃত্তি, মুকলি হব কামাখ্যা মন্দিৰৰ দুৱাৰ ৷

৪. আজি পুনৰ আলোচনাত বহিব আলফা আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰঃ জুলাই মাহতে অনুপ চেতিয়াৰ প্ৰত্যাৰ্পণৰ ইংগিত ৷

৫. শ্বাসৰুদ্ধকৰ পৰিস্থিতিৰ অৱসানঃ ঘৰ পালেহি অসমৰ দহ তীৰ্থযাত্ৰী ৷

৬. বজালী মহাবিদ্যালয়ত ৰসায়ন প্ৰযুক্তিৰ নতুন ধাৰাৰ ওপৰত আজিৰ পৰা আয়োজিত হৈছে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ দুদিনীয়া আলোচনাচক্ৰ ৷

৭. দক্ষ পৌৰ নিগম গঠন কৰাই কংগ্ৰেছৰ লক্ষ্য বুলি ঘোষণা কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীয়েঃ আৰু ক’লে অগপৰ ভোট পাইহে জিকিল বিজেপি ৷

 ৮. এইচ আই ভি কাণ্ডঃ ৰাজ্য চৰকাৰলৈ জাননী জাৰি কৰিলে ৰাষ্ট্ৰীয় মানৱ অধিকাৰ আয়োগে, চাৰি সপ্তাহৰ সময় দিলে মুখ্য সচিবক ৷

৯. অহা ৬জুলাইত অসমলৈ চি পি যোশীঃ বৰ্ধিত কাৰ্যনিৰ্বাহকৰ বৈঠক পাতিব প্ৰদেশ কংগ্ৰেছে ৷

১০.আমেৰিকাৰ সতে উচ্চ শিক্ষা সম্পৰ্কীয় চাৰিখনকৈ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিলে ভাৰতে ৷

চিন্তনীয় খবৰঃ
১. বিধ্বস্ত অগপত চলিছে পদত্যাগৰ ধুমুহাঃ  দল ত্যাগৰ পথলৈ আগবাঢ়িছে বহু নেতা-পালিনেতা ৷

২. উত্তৰাখণ্ডত উদ্ধাৰকাৰী হেলিকপ্তাৰ দুৰ্ঘটনাত পতিত হ’ল গৌৰীকুণ্ডতঃ বায়ুসেনাৰ জোৱানসহ ১৯জনৰ মৃত্যুৰ দুখজনক খবৰ৷

৩. ৰাজ্যৰ শিক্ষাৰ্থীক লৈ চৰকাৰে কৰিছে খেলাঃ মাধ্যমিক, উচ্চ মাধ্যমিক পৰ্যায়ত মাত্ৰ ৩১-১৮% প্ৰশিক্ষিত শিক্ষকেৰে চলিছে শিক্ষা ব্যৱস্থা ৷

৪. বলাৎকাৰক লৈয়ে গাৰো পাহাৰত নৃশংস নৰসংহাৰঃ অসমলৈ পলাই আহিছে শ শ লোক, মেঘালয় আৰক্ষীয়ে পৰিয়ালক চমজাই দিলে ৮ শ্ৰমিকৰ মৃতদেহ ৷

৫. ড্ৰাগচৰ গ্ৰাসত পৰিছে প্ৰায় ২০০মিলিয়ন লোকঃ সংবাদ মাধ্যমত প্ৰকাশ পোৱা এই বৃহৎ সংখ্যাৰ মূল কাৰণ যুৱ-প্ৰজন্মৰ হীনমন্যতা বুলি কৰিলে উল্লেখ ৷

৬. তিৱা ভাষা গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ লাওলোৱা অৱস্থাঃ নাই ভৱন, নাই বেতন, তিৱা পৰিষদৰ পৃষ্ঠপোষকতা কৰিলে দাবী ৷

৭. জুলাইৰ ভিতৰতে সকলো টেট’ উত্তীৰ্ণ প্ৰাৰ্থীক নিযুক্তিৰ বাবে উঠিল দাবীঃ চৰকাৰৰ ভূল নীতি আৰু মন্ত্ৰীৰ ভুৱা আশাত বন্দী হৈ ৰল হাজাৰ হাজাৰ যোগ্যতা সম্পন্ন নিবনুৱা ৷

৮. অসম চৰকাৰে দখল কৰিছে কমতাপুৰৰ মাটিঃ বিশ্বজিত ৰায়ে তুলিলে দাবী, বঙাইগাঁৱত আক্ৰাছুৰ "তলা মৰা" কাৰ্যসূচীত ৷

৯. যোৰহাটিত জাপানিজ এনকেফেলাইটিছৰ সংহাৰী ৰূপৰ চিন্তনীয় খবৰ ৷

১০. ৰাজ্যত প্ৰায় ২লাখ বিঘা ভূমি দখলৰ অভিযোগ উঠিল কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী ৰাণী নৰহৰ পৰিয়াল পৰিজন, সহযোগীৰ বিৰুদ্ধেঃ গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ত গোচৰ ৰুজু হোৱাৰ বাতৰিয়ে পালে সংবাদ শিৰোনামা৷

No comments:

Post a comment