পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

xukhdukh.com

Post Top Ad

Responsive Ads Here

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

Share This
সুখৰ খবৰঃ
১. গুৱাহাটীত "বিজ্ঞান নগৰী" স্থাপনৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দিলে ৫০কোটি টকাৰ অনুমোদন ৷

২.অগ্নিকাণ্ডত ক্ষতিগ্ৰস্ত প্ৰকল্পৰ মেৰামতি সম্পন্নঃ নুমলীগড় তেল শোধনাগাৰত পুনৰ উৎপাদন আৰম্ভ হোৱাৰ সুখবৰ ৷

৩. কেন্দ্ৰীয় সাংস্কৃতিক দপ্তৰৰ মন্ত্ৰী চন্দ্ৰেশ কে. কাৰ্টোছ আৰু মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈয়ে কালি দেশৰ প্ৰথমটো তাৰকাগৃহ সংলগ্ন বিজ্ঞান কেন্দ্ৰটো উন্মোচন কৰে যোৰহাটত ৷
সংবাদ মাধ্যমত ইউ বিৰ ফটো
৪. তেজপুৰত বিজ্ঞান প্ৰকল্প নিৰ্মাণ প্ৰতিযোগিতাস্থলীত উপস্থিত হৈ অসম সাহিত্য সভাৰ সভাপতি ইমৰাণ শ্বাহে ক’লে- অসমৰ ভৱিষ্যত জানিবলৈ শিশু বিজ্ঞানী সকলৰ কাষ চাপক ৷

৫. অসম চৰকাৰৰ সাংস্কৃতিক সঞ্চালকালয় আৰু ছাত্ৰ আৰু যৱ কল্যাণ ৰাজ্যিক উপদেষ্টা কমিটিৰ যৌথ উদোগত অহা ৮জুলাইৰ পৰা ৩১জুলাইলৈকে ৰাজ্যৰ বিভিন্ন জিলাৰ ৩০টাকৈ কেন্দ্ৰত অনুষ্ঠিত হব গ্ৰীষ্মকালীন প্ৰশিক্ষণ শিবিৰঃ অসমৰ বাৰে-ৰহণীয়া নৃত্যগীতৰ প্ৰশিক্ষণৰ এক শলাগনীয় প্ৰচেষ্টা ৷

৬. বিজেপিৰ তৃণমূলীয়া উত্থানত শংকিত হৈ কংগ্ৰেছেও গ্ৰহণ কৰিব প্ৰতি-ব্যৱস্থাঃ এইবাৰ বিকাশৰ শ্লোগানেৰে কংগ্ৰেছে কৰিব ৰাজ্যজুৰি পদযাত্ৰা ৷

৭. ২০১৫চনৰ পৰা ক্ৰমাত ভাৰত দৰিদ্ৰতাৰ কৱলৰ পৰা মুক্ত হবঃ ৰাষ্ট্ৰ সংঘৰ প্ৰতিবেদনত আশা প্ৰকাশ ৷

৮. ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিকপঞ্জী উন্নীতকৰণৰ কাম সোনকালেই কৰিবলৈ দাবী জনালে গৰিয়া যুৱ পৰিষদেঃ আমছুৱে কৰিলে তাৰ সহজাত বিৰোধিতা ৷ 

৯.  সীমান্তত শান্তি-সম্প্ৰীতি বজাই ৰখাটো প্ৰগতিৰ নিশ্চিত কৰাৰ অন্যতম কাৰক বুলি সহমত প্ৰকাশ কৰিলে ভাৰত আৰু চীন প্ৰশাসনেঃ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰীৰ চীন যাত্ৰাত চলিছে দ্বি-পাক্ষিক আলোচনা ৷

১০. অহা ছেপ্তেম্বৰত পুনৰ অনুষ্ঠিত হব বৰদলৈ ট্ৰ’ফী ফুটবলঃ বিদেশী ক্লাৱ অনাৰ চেষ্টাত ব্ৰতী হৈছে গুৱাহাটী ক্ৰীড়া সন্থা ৷

চিন্তনীয় খবৰঃ
১. নিজৰ দাবীত অলৰ-অচৰ আছুঃ ছেৱাৰ সাৰ্বিক সংস্কাৰ আৰু অধ্যক্ষৰ অপসাৰণৰ দাবীত তিনিদিন ধৰি অবিৰত প্ৰতিবাদ অব্যাহত ছেবা চৌহদত৷

২. অগপৰ সংকট অব্যাহতঃ এইবাৰ মহন্তক পদত্যাগৰ পৰামৰ্শ দিলে ডঃ দেৱদত্ত বৰকটকীয়ে, ১৫জুলাইত জৰুৰী কাৰ্যনিৰ্বাহক আহ্বানৰ খবৰ৷

৩. অবড়ো ভাষী শিক্ষক নিযুক্তিৰে বড়ো মাধ্যম ধ্বংস কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰত নামিছে শিক্ষা বিভাগঃ বড়ো সাহিত্য সভাই প্ৰকাশ কৰিলে ক্ষোভ ৷

৪. জনজাতীয় ৰাজ্য হব পাৰে অসম বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীৰ মন্তব্যঃ এই ধাৰণাৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিলে বদৰুদ্দিন আজমল নেতৃত্বাধীন এআইডিএইএফ দলে ৷

৫. সংস্থাপিত নহ’ল ৬০০০পৰিয়ালঃ বিটিচি গোষ্ঠী সংঘৰ্ষ এবছৰ ৷

৬. মাওবাদী সন্দৰ্ভত বিজেপি নেতা চন্দ্ৰশেখৰৰ মন্তব্যত প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰিলে অখিল গগৈয়েঃ কৃষি ভূমি দখলকাৰী ব্যৱসায়ী পৃথানি-লোহিয়া আদিৰ বিৰুদ্ধে দিলে পুনৰ হুংকাৰ ৷

৭. অসমত কোনো বিসম্বাদ নাই বুলি ঘোষণা কৰিলে চি পি যোশীয়েঃ ঐক্যবদ্ধ ভাৱে কাম কৰাৰ আহ্বান জনাই, সমন্বয়ৰক্ষী সমিতি গঠনৰ বাবে দিলে পৰামৰ্শ ৷

৮. চিৰাঙ জিলাতো পাঁচখন নৈৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধি, বহু গাঁও জলমগ্নঃ ধেমাজিতো ক্ৰমাত ভয়াবহ ৰূপ লৈছে জীয়াঢলে৷

৯. ভূটানৰ পৰা পুনৰ এৰিব পাৰে পানীঃ তাকে লৈ শংকাত ভূগিছে নামনিবাসী, চিৰাংবাসীক সতৰ্কবাণী দিয়েই দ্বায়িত্ব সামৰিলে প্ৰশাসনে ৷

১০. হঠাত মোদী বিৰোধী স্থিতিৰ পাছতে বিহাৰলৈ দৰদ উপজিল কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰঃ গ্ৰামোন্নয়নৰ বাবে নীতীশ কুমাৰ চৰকাৰলৈ অনুমোদন দিলে ৪১৩০কোটি টকা ৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages