লোকেল গুজৱ.কম - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

xukhdukh.com

Post Top Ad

Responsive Ads Here

লোকেল গুজৱ.কম

Share This
(হাস্য ব্যংগৰে সত্যৰ সন্ধানঃ সৰু সৰু মানুহৰ মুখৰ খবৰেৰে)

১. মুখ নুখুলিবলৈ হাতীৰাজ মহন্তই নিৰ্দেশ দিছে৷ তেখেতে জৰ্জ বানাৰ্ড শ্বৰ উক্তিটো পঢ়ি এই নিৰ্দেশ দিয়া বুলি কাম কৰা ল’ৰাজনে জনাইছে৷ বানাৰ্ড শ্বই হেনো লিখি থৈ গৈছিল, মুখ খুলি নিজকে মুৰ্খ বুলি প্ৰমাণ কৰি দিয়াতকৈ, জ্ঞানীৰ ভাও দি বহি থকাই বুদ্ধিমানৰ কাম৷ চাৰে ফোন কৰিবলৈ যোৱাৰ আগতে মহৎ লোকৰ বাণী কিতাপখন পঢ়ি ভাজ লগাই থৈ যোৱা পৃষ্ঠাতো বন কৰা ল’ৰাটোৱে খুলি চাওতেহে উৰহী গছৰ ওৰ ওলাই পৰে৷

২. মায়ে যি কবলৈ কৈছে, সেয়াই কব! ৰাহুল নন্দনৰ নতুন সংলাপ, হাতোৰা পাৰ্টিৰ মুখপত্ৰ সকলৰ বাবে ৷ নিজৰ মাথা লগাই কথা কৈ নিজৰ বিপদ মাতি নানিব, ৰাহুল নন্দনে ভাষণত কয়৷ আৰু কয় যে যেনেকৈ মনসিং খুড়াই এক্টিং কৰি আছে, আপোনালোকেও মাত্ৰ এক্টিং কৰি যাওঁক, সংলাপ মাৰ, আৰু চিত্ৰনাট্য আহমদ খুড়াইহে লিখিব!

৩. আটাছু কৰ্মীয়ে গুৰুলা-গুৰুলকৈ পিটিলে ধেমাজিৰ পৰিববন বিষয়াৰ কাৰ্যালয়ৰ কৰ্মীক৷ তাকে লৈ ঘোচখোৰ কৰ্মচাৰী সংস্থা নাৰাজ হৈ পৰাৰ খবৰ৷ নিৰীহ কেৰেণীৰ ওপৰত হাত তোলা সকলে কিয়, ডাঙৰ ডাঙৰ কোটিৰ ঘৰত টকা খোৱা সকলৰ ওপৰত হাত নুতোলে বুলিও অভিমান কৰাৰ বাতৰি৷ প্ৰতিবাদ কল্পে তেখেতসকলে অহা এদিন ধনশন কৰি কাৰ্যালয়ত প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচী পালন কৰিব৷ সেই দিনা ধন-দিলেই কাম কৰা নহব বুলি কৰ্মচাৰী সংস্থাটোৱে সকীয়নি দি বিজ্ঞপ্তি প্ৰেৰণ কৰিছে৷

৪. জাতীয় সংগঠন সমূহৰ নেতৃবৃন্দৰ বাবে সাংবাদিক সন্থাই আৰম্ভ কৰিব বিজ্ঞপ্তি লিখাৰ চৰ্ট টাৰ্ম কৰ্চ৷ বিজ্ঞপ্তি লিখাৰ বাবে পৰেশ-মাৰ্কা ভাষা, জাতীয়তাবাদী শব্দৰ প্ৰলেপ সনা, ষড়যন্ত্ৰমূলক, প্ৰৰোচনামূলক শব্দৰ ব্যৱহাৰ সম্পৰ্কে বিশেষ জ্ঞান-বৰ্ধনৰ বাবে লব ব্যৱস্থা৷ তাৰ লগতে স্পষ্টীকৰণ লিখাৰ কৌশল, সংবাদ মেল আয়োজনৰ বিশটা কিটিপ আদিও কাৰ্যকৰী ৰূপত শিকাই দিব বুলি সাংবাদিক সন্থাৰ অফিচত  চাহ দিয়া ল’ৰাজনে সুখ দুখলৈ এচএমএছ বাতৰি পঠাইছে৷

৫. চিৰাল ফঁটা বেৰৰ সৈতে চিকিৎসালয়ৰ ভৱন উদ্বোধন হ’ল তিনিচুকীয়াত৷ তাকে লৈ স্বাস্থ্য বিভাগৰ থলুৱা ঠিকাদাৰ সন্থাই মন্ত্ৰী-বিষয়া সকলোলৈ আন্তৰিক অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰিছে৷ এনে কাৰ্যৰ দ্বাৰা থলুৱা উদ্যোগী যুৱক সকলক ঠিকা কৰি ভালকৈ দুটিমান টকা আৰ্জন কৰিবলৈ প্ৰেৰণা যোগোৱা হৈছে বুলি শলাগ লৈছে৷ লগতে অগোপৰ দিনত পুখুৰী নখন্দাকৈয়ে মাছৰ পোনাৰ টকাৰ হৰণ ভগন হৈছিল, এতিয়াটো বেৰ আছেই, চিৰাল ফঁটাহে দিছে, এইটো সেইটোতকৈ বহুত ভাল তথা শলাগনিয় বুলিও কোৱা বুলি মন্ত্ৰীৰ দ্ৰাইভাৰে খবৰ জনাইছে৷

৬. ভুৱা ৰেচন কাৰ্ডৰ ফাইল হেৰুৱাত সন্তোষ প্ৰকাশ কৰিলে সুলভ মূল্য বেপাৰী সন্থাই৷ তেওঁলোকে কয়, মাজ ৰাস্তাৰ পৰাই যদি হাজাৰ হাজাৰ বেগ চেনী, চাউল, আটা হৰলুকী হব পাৰে, তেন্তে দিছপুৰে এটা মাত্ৰ ফাইল হৰলুকি কৰিব নোৱাৰিলে সেয়াহে অতিশয় হতাশজনক কথা হ’ল হেতেন৷ আৰু যিহেতু তাতে বেপাৰী সকলতকৈ বাঘা-বাঘা হৰলুকিত ওস্তাদ মানুহে ভৰি আছে, সেই ক্ষেত্ৰত এটা ফাইল হেৰুৱাটো কোনো পধ্যেই মেজিক যে নহয় সেই কথাও আঙুলিয়াই দিয়ে৷ আকু অতীতক পাহৰি, ভৱিষ্যতৰ কথা চিন্তা কৰিবলৈ নেতা-বিষয়া সকললৈ আহ্বান জনায়৷

৭. ৰেলৱেই টিকট কাউণ্টাৰ আঁতৰাই স্থাপন কৰিব ফুড প্লাজা৷ আচলতে গৰুৰ যেনেকৈ চেলেকা চেলেকি, মানুহৰ মেইন হ’ল খোৱা বোৱা৷ সেয়ে টিকেট পাবলৈ দালাল সকলৰ সু-ব্যৱস্থা থকাৰ পাছত কিয় কাউণ্টাৰ লাগে৷ প্রথমে খায় বৈ লওকচোন, খোৱা-বোৱটোহে আচল৷ টিকেট নাপালেও ট্ৰেইনত উঠিলেই হ’ল, পইচাটো টিটিচি কে দি দিব, তেখেতেও সেইটো খাই দিব৷ হয়নে নহয় খোৱা বোৱাটো আচল? জনসম্পৰ্কৰক্ষী বিষয়াই এইবাৰ কথা কবলৈ কইনাধৰাৰ পৰা ব্যাকৰণ আনি লোৱাৰ খবৰ৷

৮. বিটিএডিত সংস্থাপনক লৈ চৰকাৰে দিলে শপতনামা, এজনো নাই বাংলাদেখী৷ এই সত্যটো সত্য ৰূপে প্ৰতীয়মান কৰিব লগা হোৱাত দুখ প্ৰকাশ কৰিলে সচেতন শৰ্মাই৷ এতিয়ানো আৰু কোন বাংলাদেখী আছে, সকলোৱেই ৰেচন কাৰ্ড, ভোটাৰ তালিকাত নামৰ ওপৰিও ম্যাদি পট্টন লৈ গপগপীয়া৷ সন্দেহজনক লোকৰ ওচৰতে সকলো ডকুমেণ্টৰ খমখমীয়া কপি পাবই৷ সেয়ে তাৰ বাবে আকৌ শপতনামা কিয় দিব লাগে বুলি সচেতন শৰ্মাই তুলিলে প্ৰশ্ন ৷

৯. অসমত চলি থকা সকলো ৰাজনৈতিক হত্যাৰ বিচাৰ খৰতকীয়া কৰি ক্লীনচিট প্ৰদানৰ বাবে অতি সোনকালেই ক্লীন-চিট ব্যুৰ অৱ ইণ্ডিয়াক নিমন্ত্ৰণ কৰি আনিবলৈ বু-বা চলি থকাৰ খবৰ৷ প্ৰথমেই তিনিচুকীয়াৰ কল’ হত্যাৰ গোচৰেৰে আৰম্ভ কৰিব লগীয়া এই আঁচনিৰ সুবিধা লবলৈ গুপ্তঘাটক সন্থায়ো আগ্ৰহ  দেখুৱাইছে বুলি পান-দোকানীয়ে কান-বাগৰা খবৰ জনাইছে৷

১০. অসমত বাংলাভাষী দ্ৰুত গতিত বৃদ্ধি পোৱাৰ সুখবৰ৷ অসমত অচিৰেই বাংলাভাষাক ৰাজভাষা ৰূপে ঘোষমা কৰি ৰাজধানী হোজাইলৈ তুলি নিবলৈ দাবী তুলিলে আমজোল বাহিনীয়ে৷ বাংলা এটা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ভাষা আৰু সেয়ে ইয়াৰ বৰ্ধিত সংখ্যালৈ চাই সকলো ইংৰাজী মাধ্যমৰ বিদ্যালয়কো বাংলা মাধ্যমৰ কৰিব লাগে বুলিও তুলিলে দাবী৷ অহা নিৰ্বাচনৰ নিৰ্বাচনী ইস্তাহাৰত এইটো মূল বিষয় হব বুলি জনালে আমজোলৰ কাৰ্যালয়ৰ সহায়ক চামচুলে৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages