মনৰ কথাঃ অসমীয়া চিনেমাৰ স্বাৰ্থত চৰকাৰী OTT প্লেটফৰ্ম হওক এক 'পৃষ্ঠপোষক' :: বিশ্বজিৎ বৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

xukhdukh.com :: Asomiyar xukhdukh - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ :: অসমীয়া অনলাইন দৈনিক :: প্ৰতিদিন আপডেট | Content Rich Assamese online Daily / portal: প্ৰৱন্ধ, বাতৰি, কিতাপ...

মহীৰূহৰ লেখা

মনৰ কথাঃ অসমীয়া চিনেমাৰ স্বাৰ্থত চৰকাৰী OTT প্লেটফৰ্ম হওক এক 'পৃষ্ঠপোষক' :: বিশ্বজিৎ বৰা

মনৰ কথাঃ অসমীয়া চিনেমাৰ স্বাৰ্থত চৰকাৰী OTT প্লেটফৰ্ম হওক এক 'পৃষ্ঠপোষক' :: বিশ্বজিৎ বৰা

Share This

অসমীয়া চিনেমাৰ স্বাৰ্থত চৰকাৰী OTT প্লেটফৰ্ম হওক এক 'পৃষ্ঠপোষক' :: বিশ্বজিৎ বৰা, Assamese OTT PLATFORM, xukhdukh.com

অসমীয়া চিনেমাৰ স্বাৰ্থত এক চৰকাৰী OTT প্লেটফৰ্ম হওক 'পৃষ্ঠপোষক' 

বিশ্বজিৎ বৰা
অসমীয়া চলচ্চিত্ৰৰ বৃহত্তৰ স্বাৰ্থৰ খাতিৰত আজি অসমৰ মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰী মহোদয় লৈ এখন চিঠি ই-মেইল যোগে প্ৰেৰণ কাৰো। আশা কৰিছো, তেখেতে এই ক্ষেত্ৰত এটা সংকল্প লৈ বিষয়টো আগুৱাই নিব। সাংস্কৃতিক বিভাগকো প্ৰয়োজনীয় নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিব।
অসমীয়া চিনেমাৰ স্বাৰ্থত চৰকাৰী OTT প্লেটফৰ্ম হওক এক 'পৃষ্ঠপোষক' :: বিশ্বজিৎ বৰা, Assamese OTT PLATFORM, xukhdukh.com

আমি তেখেতৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিব বিচাৰিছো এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়ৰ ওপৰত, যিটো লৈ বৰ্তমান সময়ত অসমীয়া চিনেমাই কঠিন সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। এয়া হৈছে যে অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগৰ বিশেষকৈ চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা আৰু প্ৰযোজক সকলৰ ওচৰত চিনেমা হলৰ জৰিয়তেহে তেওঁলোকৰ চলচ্চিত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰাৰ একমাত্ৰ বিকল্প আছে, কিন্তু গোলকীয় পৰিস্থিতিত আৰু অন্যান্য আঞ্চলিক খণ্ডত, থিয়েটাৰ গৃহৰ উপৰিও তেওঁলোকৰ বিনিয়োগ কৰা ধনৰ ৰাজহ উপাৰ্জন কৰিবলৈ ওটিটি  (OTT) আৰু উপগ্ৰহ মঞ্চৰ এক বিকল্প ব্যৱস্থা আছে।  গতিকে তেওঁলোকে যি বিনিয়োগ কৰে এখন কথাছবিৰ ওপৰত, তেওঁলোকৰ ওচৰত ৰিটাৰ্ণ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বিকল্প পন্থা আছে, কিন্তু আমি যদি আমাৰ অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগৰ কথা চিন্তা কৰা হয় বা উপলব্ধি কাৰো, আমাৰ ওচৰত অন্বেষণ কৰিবলৈ এনে মঞ্চ নাই (যদিও অসমত কেইটামান অ'টিটি প্লেটফৰ্ম আহি আছে আৰু বৰ্তমান চলি আছে, কিন্তু তেওঁলোকৰ প্রায়েই আগতীয়াকৈ পৰিশোধ কৰিব নিবিচাৰে বা পৰ্যাপ্ত ৰিটাৰ্ণ নিদিয়ে আৰু তেওঁলোকৰ দুৰ্বল দৃশ্যমানতাৰ বাবে তেওঁলোকে দৰ্শকৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰাত ব্যৰ্থ হয়)।


আনকি বেছিভাগ অসমৰ উপগ্ৰহ দূৰদৰ্শনেও কেতিয়াও উৎপাদক সকলক কোনো উপযুক্ত পৰিমাণ পৰিশোধ কৰিবলৈ ইচ্ছুক নহয় ( প্ৰায়েই এবছৰৰ বাবে 50,000/- ৰ পৰা 1,00,000/- পৰিশোধ কৰে যিটো প্ৰকৃততে আন ৰাজ্যৰ তুলনাত অতি কম, কিয়নো তেওঁলোকে বিজ্ঞাপনৰ জৰিয়তে ৰাজহও লাভ কৰে, আমি কোৱা নাই যে কোটি টকাৰ কথা কিন্তু দুয়ো পক্ষ বাচিব পৰাকৈ এটা মাননিও পোৱা নহয়)।


এতিয়া আটাইতকৈ ডাঙৰ চিন্তা হৈছে নেটফ্লিক্স, আমাজন, হটষ্টাৰ, জিঅ' চিনেমা আদিৰ দৰে ৰাষ্ট্ৰীয় অ'টিটি প্লেটফৰ্মবোৰে গ্ৰাহকক নিজৰ  OTT Subscribe বিক্ৰী কৰি অসমক বজাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি আছে আৰু অসমত ইণ্টাৰনেটৰ উপলব্ধতাৰ বাবে, গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ লোকসকলেও সেই সমলবোৰ চাব পাৰে যিবোৰ হিন্দী, ইংৰাজী,  ভোজপুৰী, মাৰাঠী, বাঙালীৰ দৰে বিভিন্ন ভাষাৰ। কিন্তু যেতিয়া অসমীয়া চিনেমাৰ কথা আহে অথবা যেতিয়া তেওঁলোকক অসমীয়া চিনেমাৰ বাবে খাটনি কৰিব লগা হয়, তেতিয়া তেওঁলোকে অসমৰ পৰা চিনেমা ল'ব নিবিচাৰে (এই প্লেটফৰ্মবোৰত মাত্ৰ কেইখনমান অসমীয়া চিনেমা আছে যিটো পৰ্যাপ্ত নহয়)। 


তেওঁলোকে সদায়েই অসমীয়া বিষয়বস্তুক অৱহেলা কৰি আহিছে আৰু যুক্তি দিয়ে যে সেইবোৰ অতি আঞ্চলিক সমলযুক্ত। আমি সকলোৱে জানো যে, আজি অসমীয়া চিনেমা বিশ্ব চলচ্চিত্ৰৰ স্তৰত উপনীত হৈছে, লগতে আমি শেহতীয়াকৈ দেখিছোঁ যে  কিছু কথাছবি বাণিজ্যিক ভাৱেও বক্স অফিচত হিট হৈছে। তথাপিও তেওঁলোকৰ অসমীয়া চিনেমা লোৱাৰ কোনো নীতি নাই বা আগ্ৰহ নাই, যি দুই এটাই যদি কথা পতা হৈছে, তেওঁলোকে 40:60 ( মানে প্ৰযোজকে ৪০ শতাংশ পাব)ত ছবিখন বিচাৰে আৰু কোনো ধৰণৰ বিজ্ঞাপনত তেওঁলোকে খৰচ নকৰে । যদি তেওঁলোকে অসম আৰু অসমবাসীক তেওঁলোকৰ উপভোক্তা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি আছে, তেন্তে তেওঁলোকে কেনেকৈ তেওঁলোকৰ প্লেটফৰ্মত অন্তৰ্ভুক্ত হ'বলৈ অসমীয়া চিনেমা পৰিহাৰ কৰিব পাৰে? এইয়া অসমীয়া চিনেমাৰ প্ৰতি চৰম দুৰ্ভাগ্য। 


মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰী মহোদয়ক সেই পত্ৰখনৰ জৰিয়তে, আমি অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ জগতৰে এজন সদস্য হৈ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছো আৰু চৰকাৰক আহ্বান জনাইছো যে  নেটফ্লিক্স, আমাজন, হটষ্টাৰ, চনি লাইভ, জিঅ' চিনেমা আদিৰ দৰে অ'টিটি প্লেটফৰ্মৰ সৈতে এক আলোচনাত বহি এই বিষয়টো গুৰুত্বপূৰ্ণ ভাবে লৈ যাতে এক বিশেষ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিব পাৰে, তেওঁলোকে যাতে অসমত নিৰ্মিত উচ্চ মানৰ কথাছবি বোৰক যাতে স-সন্মানে তেওঁলোকৰ ছবি বোৰৰ লগত স্থান দিয়ক লগতে, তেখেতক আহ্বান কৰিছোঁ যে পৰীক্ষামূলক ভাবে চৰকাৰে এখন প্লেটফৰ্ম (অনলাইন OTT) স্থাপনৰ উদ্যোগ ল'ব পাৰে নেকি,  যাৰ জৰিয়তে প্ৰযোজকসকলে পৰৱৰ্তী চলচ্চিত্ৰবোৰ দৰ্শকক দেখুৱাব পাৰে, প্ৰযোজক সকলেও পৰৱৰ্তী কথাছবি অথবা webseries নিৰ্মাণৰ বাবে কিছু পৰিমাণ অৰ্থ লাভ কৰে আৰু আমিবোৰেও অসমীয়া চিনেমাৰ নিৰ্মাণৰ জড়িয়তে জীয়াই থাকিবলৈ এক শক্তি পাওঁ। 


ধন্যবাদ। 


বিনীত


অসমীয়া চলচ্চিত্ৰৰ এজন কৰ্মী আৰু ভুক্তভোগী

(লেখক বিশ্বজিৎ বৰা, হিন্দী আৰু অসমীয়া ভাষাত নিৰ্মিত কেইবাখনো ছবিৰ পৰিচালক, তেখেতৰ শেহতীয়া চিনেমা 'বেলকনিত ভগৱান'য়ে দেশে-বিদেশে চলচিত্ৰ মহোৎসৱ সমূহত পুৰস্কৃত তথা সমাদৰ লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।)
সম্পাদকীয় সংযোজনঃ 
অসমীয়া চিনেমা তথা ভিডিঅ সমলৰ বাবে ব্যক্তিগত খণ্ডত কেইবাটিও OTT প্লেটফৰ্মে কাম কৰি আছে। থলুৱা সেই প্লেটফৰ্ম সমূহৰ কেইটিমান লিংক তলত দিয়া হৈছে-

১. নিৰি-৯ ( NIRI-9), 

২. প্ৰাগ প্লে (PRAG PLAY),  

৩. ৰিল ড্ৰামা (REEL DRAMA), 

৪. এন.কে বিগষ্টাৰ (NK BIGSTAR), 
৫. মুভি চেইণ্টচ
https://www.moviesaints.com/home
অন্য এক অসমীয়া প্লেটফৰ্ম...
৬. মুভীটোন ( http://www.movietonne.com) : অনলাইন ষ্ট্ৰীমিংৰ বিষয়ে সুখ-দুখৰ প্ৰতিবেদন পঢ়িবলৈ ইয়াতে ক্লিক কৰক

No comments:

Post a Comment