Friday, June 14, 2013

সুখ দুখৰ বতৰা

সুখৰ খবৰঃ

১. ইংলেণ্ডৰ নটিংহাম বিশ্ববিদ্যালয়ত আৱিস্কৃত হ’ল চকুৰ অংশ কৰ্নিয়াৰ নতুন তৰপঃ সেই তৰপৰ নামাকৰণ কৰা হ’ল আৱিস্কাৰ কৰা ভাৰতীয় গৱেষকৰ নামেৰে ৷

২. দালাই লামাই ক’লে- পৰবৰ্তী দালাই লামা হব পাৰে এগৰাকী মহিলা ৷

৩. শ্বেয়াৰ মাৰ্কেটৰ বজাৰত উত্থানঃ ১৯৫পইণ্ট বৃদ্ধিৰে চেনচেক্স উপনীত হ’ল ১৯০০০ পইণ্টত ৷

৪. অসম লেখিকা সংস্থাৰ ২০১৩ বৰ্ষৰ "লাৱণ্য হাজৰিকা আদৰ্শ মাতৃ বঁটা"ৰে সন্মানিত হব ডিব্ৰুগড় নিৱাসী শ্ৰীযুক্তা শান্তি গগৈ ৷

৫. লিংগ বৈষম্যৰ জেঙা ভাঙি পাকিস্তানৰ বায়ু সেনা বাহিনীত অন্তৰ্ভুক্ত হ’ল আয়েশা ফাৰুকঃ দেশখনৰ ১৯তম মহিলা ৰূপে বায়ু সেনাত ভৰ্তিৰে দেশৰ নাৰী সমাজলৈ দেখুৱালে আদৰ্শ৷

৬. প্ৰথম বাৰৰ বাবে ভুমুকি মৰা চুপাৰমেনৰ কমিক বুক অনলাইন যোগে নিলাম হ’ল এক কোটি টকাতঃ ১৯৩৮চনতে প্ৰকাশ পোৱা এই এক্সন কমিকবুক উদ্ধাৰ হয় প্ৰায় ৭০বছৰৰ পাছত ৷

৭. কালি গঠিত হ’ল ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় সংৰক্ষিত বাহিনীৰ প্ৰথমটো মহিলা কামাণ্ডোৰ দলঃ ৩০জনীয়া এই দলটোৱে কেৱল সমৰকলাতে ব্যস্ত নাথাকি ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ হৈ মানৱ সেৱাৰ কামো কৰিব বুলি সূত্ৰত প্ৰকাশ ৷

৮. অসমত ভুৱা বিত্তীয় কোম্পানীৰ লুণ্ঠনত অতীষ্ঠ হৈছে সাধাৰণ ৰাইজঃ এইবাৰ ভিৰ বাঢ়িছে গ্ৰামীণ, চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী বেংকত ৷

৯. কাৰ্বি-আংলাং জিলাৰ হাওৰাঘাট নগৰস্থিত শংকৰ মন্দিৰ প্ৰাংগণত সাংস্কৃতিক বিকাশ কেন্দ্ৰৰ স্থাপিত হ’ল আধাৰশিলাঃ কেইবালক্ষ টকাৰ ব্যয়েৰে গঢ়ি তুলিব লগা সাংস্কৃতিক ভৱনটোৱে অঞ্চলটোৰ সাংস্কৃতিক বিকাশত যোগাব অৰিহণা ৷


১০. খাদ্য সুৰক্ষা বিয়েদক প্ৰসংগত এইবাৰ বিৰোধীৰ সমৰ্থন বিচাৰি হাত আগুৱালে ইউপিএ চৰকাৰেঃ বিশেষ অধিবেশন আহ্বান বা বৰ্ষাকালীন অধিবেশন আগুৱাই আনি বিধেয়কখন পাছ কৰোৱাৰ বাবে উদ্যোগ লোৱাৰ সুখৰ খবৰ ৷

সংবাদ প্ৰৱাহঃ
১. উৎকট গৰমৰ প্ৰভাৱত ৰাজ্যত মৃত্যুৰ সংখ্যা ৩১জনলৈ বৃদ্ধিঃ বতৰ বিজ্ঞান কেন্দ্ৰই দিলে নামনি অসমত বৰষুণ হোৱাৰ সম্ভাৱনীয়তাৰ খবৰ ৷

২. বিহাৰত যাত্ৰীবাহী ৰে’লত মাওবাদীৰ আক্ৰমণঃ নিহত তিনিজন, আহত ছজন, আৰপিএফৰ অস্ত্ৰ লুট ৷

৩. দেশৰ ভিতৰতে আটাইতকৈ কম সুবিধা লাভ কৰি সংবাদ শিৰোনামাত স্থান পালে অসম আৰক্ষীয়ে ৷

৪. অখিল গগৈৰ নাম লৈ নদী-বান্ধ বিষয়ত বুজাবুজিৰ টোপ দি খোদ অৰুণাচলৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক ধন দাবীৰ ঘটনা আহিল পোহৰলৈ ৷

৫. অস্ত্ৰ সৰবৰাহী জিএনএলএৰ সদস্য গ্ৰেপ্তাৰঃ এইবাৰ উগ্ৰপন্থীৰ নতুন কৌশল, কুৰিয়াৰযোগে মহানগৰীলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে অত্যাধুনিক মৰণাস্ত্ৰ ৷

৬. ছেবাৰ আমূল সংস্কাৰ দাবী কৰিলে সদৌ অসম ছাত্ৰ সংস্থাইঃ বান্ধি দিলে পোন্ধৰ দিনৰ সময়সীমা৷

৭. মন্ত্ৰী সভা, সংসদীয় সচিবৰ সালসলনি দাবী কৰিছে গগৈৰ ঘনিষ্ঠ জ্যেষ্ঠ বিধায়কেঃ এইবাৰ চকী হেৰুৱাৰ আশংকাত ভূগিবলৈ লৈছে বিসম্বাদীয়ে ৷

৮. এনে মৰিছো ঋষিৰ শাপত, আকৌ দিছে ধানৰ ভাপতঃ গৰমৰ মাজত বিদ্যুত বিভাগেও দেখুৱাইছে মহিমা, ১৬ঘণ্টালৈকে বিদ্যুত কৰ্তনেৰে গঢ়িছে নতুন ৰেকৰ্ড ৷

৯. চিএমজে বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পলাতক উপাচাৰ্যৰ সন্ধানত দেশজুৰি তৎপৰ আৰক্ষীঃ মুৰে কপালে হাত দিছে সহজে ডিগ্ৰী কিনা উত্তৰ পূৱৰ শ শ কলেজ শিক্ষক, অধ্যক্ষই ৷

১০. এতিয়াও পল্টন বজাৰত চলি আছে মাছৰ ছিণ্ডিকেট, একাংশ অসাধু ব্যৱসায়ীয়ে অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ চালানী মাছৰ এজেণ্টৰ সতে বুজাবুজিৰে বঢ়াই দিছে চালানী মাছৰ দামঃ অভিযোগ তুলিলে ফ’ৰাম ফৰ কনচিয়াছ চিটিজেন মানৰ সংগঠনে ৷

No comments:

Post a Comment