Wednesday, June 19, 2013

পলকতে সুখ দুখৰ খবৰ

সুখৰ খবৰঃ
১. নাছাই ঘোষণা কৰিলে আঠজন নতুন মহাকাশচাৰীৰ নামঃ দলত স্থান লাভ কৰিলে চাৰি গৰাকীকৈ মহিলাই ৷

২. ৰাষ্ট্ৰ নিৰাপত্তাৰ দ্বায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিলে আফগান সেনাইঃ অৱশেষত নাটোৱে ত্যাগ কৰিলে আফগানিস্তান ৷

৩. অসমৰ ৰাজ্যিক মাধ্যমিক শিক্ষা বিভাগে আৰম্ভ কৰিলে ৩৬৯০ টা শিক্ষক পদত স্নাতক সকলৰ নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়া ৷

৪. মধুমেহ ৰোগীৰ কম হব যন্ত্ৰণাঃ ব্ৰিটিছ গৱেষকৰ গৱেষণাৰ সুফলৰ খবৰ প্ৰকাশিত হ’ল ইংলেণ্ডৰ ডেইলী এক্সপ্ৰেছত, এবছৰত এটাহে লব লাগিব ইনচুলিনৰ বেজি৷

৫. মহাপুৰুষ মাধৱদেৱৰ "চোৰ ধৰা" আৰু "দধিমঠন" নামৰ সচিত্ৰ সাঁচিপতীয়া পুথি দুখনেৰে প্ৰণয়ন হ’ল "সচিত্ৰ অংকাৱলী প্ৰথম খণ্ড", সম্পাদনা কৰিছে নতুন কমলাবাৰী সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ নাৰায়ণ চন্দ্ৰ দেৱ গোস্বামীয়ে৷ পুথি দুখন সাঁচিপাতত পুনঃ লিখন কৰি উলিয়াইছে নগাঁৱৰ মৃদু মৌচম বৰাই৷ অহা ২০জুনত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ কলাক্ষেত্ৰত কৰা হব উন্মোচন ৷

৬. দহ বছৰৰ পাছত আজি অনুষ্ঠিত হৈছে গুৱাহাটী পৌৰ সভাৰ নিৰ্বাচনঃ ৮৬২টা ভোট কেন্দ্ৰত ৩১টা ৱাৰ্ডৰ বাবে থিয় হৈছে ১৭২ প্ৰাৰ্থী ৷

৭. অৱশেষত গেলেকীত নগা দুস্কৃতিকাৰীৰ বিৰুদ্ধে অসম আৰক্ষীয়ে চলালে অভিযানঃ গ্ৰেপ্তাৰ কৰিলে সাতজনক ৷

৮. ব্লাড বেংকত লগাই দিব চিচি টিভি কেমেৰা,এইবাৰৰ পৰা ৰক্তদাতাৰ ফটোসহ ৰেজিষ্টাৰ ৰাখিবলৈ কঠোৰ নিৰ্দেশ দিলে স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীয়েঃ মঙলদৈৰ ঘটনাৰ পাছত সকলো পক্ষকে সজাগ কৰাৰ বাবেই এই প্ৰচেষ্টা ৷ গ্ৰেপ্তাৰ হ’ল দুই প্ৰফেচনেল ৰক্ত বিক্ৰেতা, গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত৷

৯. কটন কলেজ ৰাজ্যিক বিশ্ববিদাযলয়ৰ অধীনতে এইবাৰৰ পৰা হব কটন কলেজত নামভৰ্তিঃ সাতটাকৈ নতুন পাঠ্যক্ৰমৰ অন্তভুৰ্ক্তিৰে পাঠ্যক্ৰমৰ তালিকা প্ৰকাশ পাব এই সপ্তাহতে ৷ শিক্ষাৰ মান উন্নত কৰাত গুৰুত্ব দিব বুলি প্ৰকাশ কৰিলে উপাচাৰ্যই ৷

১০. দৈনিক অসমৰ বাতৰিৰ প্ৰভাৱত অৱশেষত মঙলদৈৰ চৰকাৰী চিকিৎসালয়ৰ ব্লাড বেংকত নিযুক্ত হ’ল পূৰ্ণকালীন পেথ’লজিষ্ট ৷

১১. বন বিভাগে ল’লে উদ্যোগঃ বকোত ৰেচম বিভাগলৈ হস্তান্তৰ কৰি বিতৰণ কৰিলে ১লাখ চোমৰ পুলি ৷


চিন্তনীয় খবৰঃ

১. এইবাৰ ঢাক ঢোল বজোৱা স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীৰ মুখত সলনি হ’ল কথাঃ নিজেই উদঙালে স্বাস্থ্য বিভাগৰ দ্বায়িত্বহীনতা, দুৰ্নীতিৰ কথা ৷ দৰঙৰ চিকিৎসকেই দেশৰ ভিতৰত দ্বায়িত্বহীন বুলি উজাৰিলে ক্ষোভ ৷

২. মৌচুমীৰ প্ৰৱাহৰ ফলত হব লগা বৰষুণ সঠিক সময়ত আৰম্ভ নোহোৱাক লৈ অসমত খৰাং সদৃশ পৰিস্থিতি হোৱাৰ আশংকাই পালে সংবাদ শিৰোনামা ৷

৩. টাডাকে ধৰি গোটেই পাঁচোটা গোচৰত আঁতৰিল আইনী বাধাঃ এইবাৰ জামিন লৈ মুক্তহস্তে ঘূৰিব গুৱাহাটীৰ ধাৰাবাহিক বোমা বিস্ফোৰণৰ নায়ক ৰঞ্জন দৈমাৰী ৷

৪. সম্পত্তিৰ পঞ্জীয়ন মাচুল হ্ৰাসৰ বাবে ৰাজপত্ৰিত জাননীৰ নাই কোনো উমঘামঃ দেশৰ অন্য ৰাজ্যত ৫শতাংশৰ পৰিবৰ্তে অসমৰ ৰাইজে ভৰিব লাগে ১১.৫শতাংশ কৰ ৷

৫. অগপৰ নেতৃত্ব স্বেচ্ছাচাৰীঃ অসণ্টুষ্ট নেতাই পাৰ্টি এৰাৰ দলত এইবাৰ অপূৰ্ব ভট্টাচাৰ্য, কংগ্ৰেছত যোগদানৰ সম্ভাৱনা প্ৰকাশ ৷

৬. প্ৰৱল হৈছে অখিল বিৰোধীৰ সংবাদ মাধ্যমত শিৰোনামা দখলৰ প্ৰৱণতাঃ এইবাৰ টৈঙানিৰ ৰাইজৰ একাংশই তুলিলে প্ৰশ্ন- অখিল মাওবাদী নে গান্ধীবাদী?

৭. দলৰ ভিতৰচৰাৰ কন্দল দূৰ কৰিবলৈ আদৱানি ঘৰ পালেগৈ নৰেন্দ্ৰ মোদীঃ সহায় বিচাৰি সংকটমোচনৰ বাবে চলালে প্ৰচেষ্টা ৷

৮. উত্তৰ ভাৰতত বানৰ প্ৰলংকাৰী ৰূপঃ নিহত ৭৩, বায়ুসেনাই চলাইছে উদ্ধাৰ অভিযান, জলবন্দী হৈ আছে সহস্ৰাধিক তীৰ্থ যাত্ৰী ৷

৯. পাকিস্তানৰ বাজেটত ভাৰতত সন্ত্ৰাস চলোৱা লস্কৰ-ই-তৈবাৰ পিতৃ-স্বৰূপ সংগঠন জামাত উদ-দোৱাৰ বাবে ৬১মিলিয়ন ধন ধাৰ্যঃ সচেতন মহলৰ চকু কপালত ৷

১০.  অসমৰ ৮০০খন বিদ্যালয়ত আৰ্ছেনিক যুক্ত পানীঃ ২লাখ ছাত্ৰ ছাত্ৰী আক্ৰান্ত হোৱাৰ খবৰে পালে সংবাদ শিৰোনামা৷

১১. ৰেংমা নগাক কাৰ্বি আংলং ত্যাগৰ নিৰ্দেশ দিলে কেপিএলটিয়েঃ নতুন সংঘৰ্ষৰ সূত্ৰপাতৰ আশংকা ৷

No comments:

Post a Comment