গ্ৰন্থ আলোচনাঃ গান্ধীৰ হত্যা: নাথুৰাম গডছেৰ নিৰ্মাণ আৰু তেওঁৰ মনৰ ভাৰতখনৰ ধাৰণাঃ ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ গ্ৰন্থ - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

xukhdukh.com :: Asomiyar xukhdukh - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ :: অসমীয়া অনলাইন দৈনিক :: প্ৰতিদিন আপডেট | Content Rich Assamese online Daily / portal: প্ৰৱন্ধ, বাতৰি, কিতাপ...

মহীৰূহৰ লেখা

গ্ৰন্থ আলোচনাঃ গান্ধীৰ হত্যা: নাথুৰাম গডছেৰ নিৰ্মাণ আৰু তেওঁৰ মনৰ ভাৰতখনৰ ধাৰণাঃ ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ গ্ৰন্থ

গ্ৰন্থ আলোচনাঃ গান্ধীৰ হত্যা: নাথুৰাম গডছেৰ নিৰ্মাণ আৰু তেওঁৰ মনৰ ভাৰতখনৰ ধাৰণাঃ ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ গ্ৰন্থ

Share This

গান্ধীৰ হত্যা: নাথুৰাম গডছেৰ নিৰ্মাণ আৰু তেওঁৰ মনৰ ভাৰতখনৰ ধাৰণাঃ ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ গ্ৰন্থ

গান্ধীৰ হত্যা: নাথুৰাম গডছেৰ নিৰ্মাণ আৰু তেওঁৰ মনৰ ভাৰতখনৰ ধাৰণাঃ ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ গ্ৰন্থ
ভাৰতৰ কুখ্যাত পুৰুষ ৰূপে পৰিগণিত হোৱা নাথুৰাম গডছে আছিল, এজন নিশ্চিত গোড়া আৰু Oddball পুৰুষ। মহাত্মা গান্ধীৰ হত্যাকাৰী হোৱা মানুহজন যেন পৰিয়ালটোত এক অলৌকিক শিশু আছিল। কেইবাটাও মৃত সন্তানজন্মৰ পিছত ব্ৰাহ্মণ পিতৃ-মাতৃৰ ঘৰত জন্ম গ্ৰহণ কৰা নাথুৰাম গডছেই শিশু ৰহস্যবাদী হিচাপে জীৱন আৰম্ভ কৰিছিল। অৱশ্যে, গুৰুত্বপূৰ্ণ - অধ্যয়ন বা কাম - সকলোবোৰত সফলতাই তেওঁক সাধাৰণ মানুহৰ মাজৰ পৰা যেন আঁতৰাই ৰাখিছিল। 
গান্ধীৰ হত্যা: নাথুৰাম গডছেৰ নিৰ্মাণ আৰু তেওঁৰ মনৰ ভাৰতখনৰ ধাৰণাঃ ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ গ্ৰন্থ
পৰিৱৰ্তনশীল জোৱাৰৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিব নোৱাৰা যুৱক-যুৱতীসকলৰ পথ চিহ্নিত কৰা প্ৰত্যাশা আৰু হতাশাই ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ এই অসন্তুষ্ট যুৱকসকলৰ চমৎকাৰ অধ্যয়নৰ আধাৰ গঠন কৰে। গডছে শ তৰুণসকলৰ মাজৰ এজন আছিল, আৰু পিছত হাজাৰ হাজাৰ ভাৰতীয় যুৱকক প্ৰাৰম্ভিক হিন্দুত্বৰ আশ্ৰয়স্থললৈ লৈ যোৱা হৈছিল। ইতিহাসত বাধাৰ ফলত নতুন সামাজিক গাঁথনি বিকশিত হোৱাৰ লগে লগে, এই লোকসকলক হিন্দুত্বৰ চিন্তাবিদসকলৰ দ্বাৰা সংঘবদ্ধ কৰা হৈছিল, এটা সম্প্ৰদায়ত মানসিক ভাৱে খোলাৰ ভিতৰত ৰাখি তৈয়াৰ কৰা হৈছিল, আৰু প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছিল আৰু যি কোনো দুঃসাহসিক কামৰ বাবে মানসিক ভাৱে বাবে সাজু কৰা হৈছিল।

ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ নতুন গ্ৰন্থ "Gandhi’s Assassin: The Making of Nathuram Godse and His Idea of India" বা 'গান্ধীৰ হত্যা: নাথুৰাম গডছেৰ নিৰ্মাণ আৰু তেওঁৰ মনৰ ভাৰতখনৰ ধাৰণা' শীৰ্ষক গ্ৰন্থখনে গডছেৰ বিশ্ব দৃষ্টিভংগীক প্ৰভাৱিত কৰা সংগঠনবোৰৰ সৈতে গডছেৰ সম্পৰ্ক ফঁহিয়াই চাবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে। আৰু তেওঁক প্ৰদান উদ্দেশ্যমূলক অনুভূতি প্ৰদান কৰাৰ ইতিহাসক আলোকপাত কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে। কিতাপখনে গডছেৰ সংকল্প ক্ৰমান্বয়ে কঠোৰ হোৱা আৰু ১৯৪৭ চনত ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বিশৃংখল পৰিস্থিতিত মহাত্মা গান্ধীৰ হত্যাৰ বাবে লোৱা দুৰ্ভাগ্যজনক সিদ্ধান্ত আৰু ষড়যন্ত্ৰৰ বিষয়ে আলোকিত কৰিছে। ১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰী তাৰিখে দিল্লীৰ এক আবেলি গডছে গান্ধীক পইণ্ট ব্লেংক ৰেঞ্জত গুলীয়াই ছিল আৰু মহাপুৰুষজনক চিৰদিনৰ বাবে নিশ্চুপ কৰি দিছিল। পশ্চিম ভাৰতৰ সৰু চহৰৰ পৰা আন্তৰ্জাতিক কুখ্যাতিৰ এই মুহূৰ্তলৈ গডছেৰ যাত্ৰা, শৃংখল আৰু বিশৃংখলতাৰে ভৰা, অথচ দুয়োটাই আকৰ্ষণীয় আৰু বেদনাদায়ক।

পূৰ্বতে অপ্ৰকাশিত আৰ্কাইভেল সামগ্ৰীৰ পৰা তথ্য সংগ্ৰহ কৰি, ঝাই বৰ্তমানে দেশত চলি থকা গান্ধীৰ হত্যাৰ শুদ্ধিকৰণ তথা যথাৰ্থতা প্ৰদানৰ যি এক প্ৰক্ৰিয়া মূৰ দাঙি উঠিছে, তাক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে আৰু স্বাধীন ভাৰত নিৰ্মাণৰ ওপৰত কিছু আশ্চৰ্যকৰ দৃষ্টিভংগী আগবঢ়াইছে। এই গ্ৰন্থখন 335 পৃষ্ঠাৰ, দাম ₹699 আৰু দেশৰ আগশাৰীৰ প্ৰতিষ্ঠান Penguin য়ে প্ৰকাশ কৰি উলিয়াইছে। আমাজন.কমৰ পৰা ৰেহাই মূল্যত আগ্ৰহীজনে কিতাপখন তলৰ লিংকৰ পৰা ক্ৰয় কৰিব পাৰিব।

No comments:

Post a Comment