Wednesday, August 21, 2013

লোকেল গুজৱ.কম

(হাস্য ব্যংগৰে সত্যৰ সন্ধান)
১.অসমৰ পঞ্চায়ত আৰু গ্ৰামোন্নয়ন বিভাগতেই কনিষ্ঠ অভিযন্তাৰ সৰ্বাধিক বিকাশ হৈছে বুলি মন্ত্বব্য কৰিলে কেন্দ্ৰৰ পৰা কমিচন খাবলৈ পঠোৱা পাণ্ডে চাহাবে৷ তেখেতে কয় যে কনিষ্ঠ অভিযন্তাৰ এনে কেৰিয়াৰ এই দেশ কিয় পৃথিৱীতে দুৰ্লভ আৰু সেয়ে বিহাৰ, ইউপি আদি ঠাইৰ অভিযন্তায়ো অসমৰ গ্ৰামোন্নয়নত ভাগ লব বিছাৰিছে৷ পিছে চৰকাৰে থলুৱাৰ উন্নতিতেই গুৰুত্ব দি যাব বুলি এই সকল বিকাশমান বিষয়াসকলক তেখেতে মৌখিকভাৱে সকাহ প্ৰদান কৰে৷
চোৰাং চিকাৰীৰ গৌৰৱ!
আজিৰ স্ক’ৰ কিমান ?

২. কাজিৰঙাত কালি দুটা গঁড়ৰ হত্যা৷ ৰাষ্ট্ৰৰ ভিতৰতে শ্ৰেষ্ঠ ব্যৱস্থাপনা বিশিষ্ট  আৰু উৰণীয়া ড্ৰোনেৰে সুৰক্ষা প্ৰদান কৰাৰ পাছতো গঁড় হত্যাত সফলতা লভা বাবে চোৰাং চিকাৰী সন্থাৰ তৰফৰ জাৰি কৰিলে অভিনন্দন সূচক বিজ্ঞপ্তি৷ ক’লে হাবি-বন মন্ত্ৰী ডালে ডালে, চোৰাং চিকাৰী পাতে পাতে...মিচা ক’লে কি ডাল হব৷

৩. ডলাৰৰ দাম বাঢ়িছে দৈনিক, লগতে দাম বাঢ়িছে পিয়াঁজৰো৷ পিছে পিয়াজ কিনি ৰাখিলে গেলিব বা পাছলৈ তাৰ দামো কমিব৷ পিছে ডলাৰৰ দাম কমাৰ নাই সম্ভাৱনা৷ সোণৰো দাম কমিছে বাঢ়িছে, সেয়ে ৰাইজে কৰিব পৰা নাই বিশ্বাস৷ সেয়ে ডলাৰ কিনি থবলৈ বুলি সাধাৰণ ৰাইজে সাপ্তাহিক বজাৰত ডলাৰ বিচাৰি হাবাথুৰি খোৱাৰ সুখৰ খবৰ৷ এজনে কৰিলে মন্ত্বব্য চীট ফাণ্ডত থোৱাতকৈ ডলাৰ কিনি থোৱাই ভাল, অন্ততঃ নিজৰ চন্দুকটতো থাকিব৷ নে কি কয়?

৪. মনি চুম্মা চাহাবে তৰিলে ২৫কোটি টকীয়া মানহানিৰ গোচৰ৷ এতিয়া তাকে দেখি চিডি প্ৰচাৰ কৰা চেনেলৰ মালিকে কৰিলে মন্তব্য- "কেনেবাকৈ কেচ হাৰিব লাগিলে অৱস্থা বেয়া হব!" তাতকৈ চানি লিয়নীয়ে সস্তা পৰিলেহেতেন বুলি কৰিলে আপচোচ!

৫. এইবাৰ কামতাপুৰত তালিবানী ষ্টাইলত বিশ্ব বিজয় ৰায়ে জাৰি কৰিলে নিৰ্দেশ৷ মিটিঙলৈ নাহিলে ১০০টকাৰ পৰা ১লাখ পৰ্যন্ত জৰিমনা ভৰিব লাগিব জাতি-জ্ঞাতি ভায়ে৷ তালিবানী কৰ্তৃপক্ষৰ পৰা আহিল একেসুৰে কথা কোৱাৰ বাবে প্ৰশংসাবাণী৷

৬. দুখীয়াক সহায় কৰাৰ নামত ৰাজনীতি কৰাই আমাৰ ধৰ্ম বুলি ঘোষণা কৰিলে ৰসাল গগৈয়ে৷ "সংসদত বিল পাচ নহ’লেও নাই, চাউল আমি দিমেই, অন্ততঃ নিৰ্বাচনৰ আগলৈকে", বুলি সজোৰে ক’লে গগৈয়ে ৷ তেখেতে কয় যে ৰাহুল মইনাক পিএম বনোৱাহে মেইনকথা, তাৰ পাছতহে দেখা যাব, পাছত দিওনে নিদিও চাউলকঠা!

৭. দেশৰ ৬৭% মানুহে বিপিএলৰ চাউল পাব৷ ৮০কোটি মানুহে খাবলৈ পাব৷ মানে ৬৭%মানুহ ইমান দিনে দৰিদ্ৰই আছিল৷ তেন্তে দৰিদ্ৰ ভাৰতহে নিৰ্মাণ হ’ল নে কি? ইফালে বিকাশৰ হাৰো হেনো ৮%৷ অংকটো বুজি নাপাই এহেজাৰ সাধাৰণ মানুহ সদ্ভাৱনা দিৱসৰ ভাষণ স্থলীতে মূৰ্চা যোৱাৰ চিন্তনীয় খবৰ৷

৮. ভাৰতৰ সীমা লংঘি চীন আহি সোমালহি ৬৫% কিল’মিটাৰ৷ বিশ্ব বিজয় ৰায়ে ভাৰত চৰকাৰৰ বঞ্চনাৰ ওৰ পেলাবলৈ চীনৰ অধীনতে পৃথক ৰাজ্যৰ কৰিলে পোষকতা৷ চীনৰ সতে দাবী কৰিলে ত্ৰি-পাক্ষিক আলোচনা!

৯. মাত্ৰ এহেজাৰ জোপা শাল গছ বেচি মাত্ৰ দুবাৰ নিলম্বিত হোৱা বন বিষয়াক কিয় গুৱাহাটীত পষ্টিং দিব তাকে লৈ বন বিভাগত উত্তেজনা৷ অসণ্টুষ্ট বিষয়া সন্থাই মানি লৈছে যে, এইজন বৰপীৰা পোৱা বিষয়াৰ প্ৰতিভা কাজিৰঙাৰ চোৰাং চিকাৰীতকৈ বেছি৷ কিন্তু এতিয়াও তেখেততকৈ অধিক প্ৰতিভাবান আৰু কৰ্মঠ বন বিষয়া এতিয়াও আছে যিসকলে মাত্ৰ শাল গছেই নহয় একোখন অভয়াৰণ্যকে নিঃচিহ্ন কৰি দিয়াৰ ক্ৰেডিট ইতিমধ্যেই আহৰণ কৰি থৈছে৷ চৰকাৰী চাকৰিত প্ৰতিভাৰ কদৰ নাই বুলি তেখেত সকলে কৰিলে ভৎসনা!

১০. মণি চু্ম্মাৰ চিডি চাই স্বজাতি সন্মিলনীয়েও প্ৰকাশ কৰিলে দুখ৷ এনেবোৰ কামত অন্ততঃ কম্বল এখন গাত লৈ লব লাগে বুলি চুম্মা চাহাবলৈ দিলে পৰামৰ্শ বাণী৷

No comments:

Post a Comment