Saturday, August 31, 2013

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

সুখৰ খবৰঃ
১. ঢেঁকীয়াখোৱা নামঘৰত সেৱা ল’লেগৈ সপত্নীক মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈয়েঃ বৰ নামঘৰৰ উন্নয়নৰ বাবে ঘোষণা কৰিলে ৫০ লাখ টকাৰ অনুদান৷

২. অহা সপ্তাহৰ ভিতৰতে স্থাপিত হব "উত্তৰ-পূৱ কোষ": উত্তৰ পূৱৰ যুৱতী সকলক নিৰাপত্তা সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে উদ্যোগ গ্ৰহণ কৰিব বুলি ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা আয়োগৰ অধ্যক্ষা মমতা শৰ্মাই কৰি ব্যক্ত৷

৩. পদপথত বাস কৰা মহানগৰীৰ গৃহহীন লোকৰ বাবে স্থাপিত হৈছে নৈশ আশ্ৰয় গৃহঃ সমাজ কল্যান বিভাগে স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনৰ সহযোগত আশ্ৰয়, খাদ্য আৰু চিকিৎসাৰ সুবিধাৰে চলাই আছে পাঁচটাকৈ তেনে আশ্ৰয় গৃহ৷

৪. অৱেশষত ডেংগুৰ বাতৰিত গা ল’ৰিল গুৱাহাটী পৌৰ নিগমৰঃ সন্ধিয়া ম’হ খেদা ধোঁৱা দিয়াৰ হব ব্যৱস্থা, ৪০ হাজাৰ আঠুৱা বিতৰণৰ বাবেও গ্ৰহণ কৰিলে উদ্যোগ৷

৫. বিশ্বৰ সৰ্বোচ্চ বাইক ৰাইডিং পাচ লাডাখৰ খাৰদুংলা পাচত মধুমিতা শইকীয়াঃ পৰিগণিত হ’ল এই পাচ বাইকেৰে অতিক্ৰম কৰা উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্লৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা ৰূপে৷

৬. ছয় জনগোষ্ঠীৰ জনজাতিকৰণৰ প্ৰসংগত কেন্দ্ৰই পুনৰ আবেদন জনাব ৰাজ্য চৰকাৰেঃ যোৰহাটত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কৰিলে ঘোষণা৷

৭. নগাঁও জিলা সাহিত্য সভাই কৰিছে সাহিত্যৰথী বেজবৰুৱাৰ ডেৰশ বছৰীয়া জয়ন্তী উদযাপনৰ প্ৰস্তুতিঃ অহা ১৩ অক্টোবৰত অনুষ্ঠিত হব অনুষ্ঠান৷ শিশুনাট পাণ্ডুলিপি প্ৰতিযোগিতাৰো আয়োজন, উন্মোচিত হব সতীশ চন্দ্ৰ ভট্টাচাৰ্যৰ "বেজবৰুৱাৰ হাস্য ব্যংগ" গ্ৰন্থখনো৷

৮. জৰুৰীকালীন তথা দুৰ্যোগৰ সময়ত শিশু সম্পৰ্কীয় বাতৰি পৰিবেশন সন্দৰ্ভত এক "চেভ দ্যা চিলড্ৰেন" সংস্থাই গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত কৰিলে এখন কৰ্মশালা৷

৯. মহাপুৰপুষ মাধৱদেৱে স্থাপন কৰা বৰপেটা সত্ৰত উলহ-মালহৰ মাজত উদযাপিত হ’ল পৰম্পৰাগত নন্দোৎসৱ৷

১০. সাক্ষৰ ভাৰত অভিযানত বঙাইগাঁৱৰ সফলতাঃ দখল কৰিলে ৰাজ্যখনৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান৷

১১. উত্তৰ-পূৰ্বা্ঞ্চলৰ হজ যাত্ৰী সকলৰ বাবে মেনিনযাইটিছ ভেকচিন প্ৰদানৰ বিশেষ উদ্যোগঃ অহা ১-২ ছেপ্তেম্বৰত জিলাসমূহৰ স্বাস্থ্য বিভাগৰ যুটীয়া সঞ্চালকৰ কাৰ্যালয় সমূহত প্ৰদান কৰা হব এই ভেকচিন৷

১২. অসমৰ একমাত্ৰ জনজাতীয় মুখ্যমন্ত্ৰী যোগেন্দ্ৰ নাথ হাজৰিকাৰ স্মৃতিত গোলাঘাটত সোনোৱাল কছাৰী ছাত্ৰ সকলৰ বাবে ছাত্ৰাৱাস নিৰ্মাণৰ বাবে দাবী তুলিলে গোলাঘাট সোনোৱাল কছাৰী ছাত্ৰ সন্থাই৷

১৩. হাতীগাঁৱত জুম্মা নামাজত স-পত্নীক অংশ ল’লে অসমৰ ৰাজ্যপালেঃ মুকলি কৰিলে মহিলাসকলৰ বাবে এক ইছলামিক শিক্ষাকেন্দ্ৰৰো৷

১৪. বিজয়নগৰত অসম জ্যোতিষ সভাৰ সাধাৰণ সভাঃ অসম জ্যোতিষ গৱেষণা কেন্দ্ৰ স্থাপনৰ প্ৰস্তুতিৰে গঠন কৰিলে উপসমিতি৷

১৫. হাইদৰাবাদ হট স্পট আৰু অৱধ ৱাৰিয়ৰ্ছৰ মাজত আজি মুম্বাইত চূড়ান্ত মেচঃ আই বি এলৰ ফাইনেলত মুখামুখি হব ভাৰতীয় বেডমিণ্টনৰ উজ্জ্বল তাৰকা ছাইনা আৰু পি ভি সিন্ধু৷

চিন্তনীয় বাতৰিঃ
১. দেশত অৰ্থনীতিৰ প্ৰৱল খহনীয়াঃ চাৰি বছৰত সৰ্বনিম্ন হ’ল বিকাশৰ হাৰ, ই নামিল ৪.৪ শতাংশলৈ৷

২. জানুৱাৰীত হোৱা লিখিত পৰীক্ষাৰেই ফলাফল ঘোষণা নহ’ল আজিওঃ পুনৰ শঠকাৰীতাৰ বাবে শিৰোনামালৈ আহিল গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়৷

৩. একো বিশেষ উল্লেখযোগ্য পৰিবৰ্তনৰ বাণী নোহোৱাকৈ সমাপ্তি ঘটিল অগপৰ সাধাৰণ পৰিষদৰ বৈঠকঃ মহন্তৰ নিৰ্দেশ পৰামৰ্শৰেই পৰিল সামৰণি৷

৪. ষষ্ঠ অনুসূচীৰ দাবীত মৰিগাঁৱৰ চাৰি হাজাৰ তিৱা প্ৰতিবাদকাৰীয়ে কৰিলে প্ৰতিবাদীৰ বিশাল সমদলঃ মূলসুঁতিৰ শাসক, আমোলা, বুদ্ধিজীৱীৰ মাতব্বৰিতাকে পৃথক ৰাজ্য দাবীৰ কাৰণ বুলি কৰিলে অভিহিত৷

৫. শিৱসাগৰৰ পাছত মঙলদৈতো পাঁচ গৰাকী আলফা সদস্যই কৰিলে আত্ম-সমৰ্পণ৷

৬. চাবুৱাত যুৱক মৃত্যুক লৈ উত্তপ্ত পৰিস্থিতিঃ ছেইণ্ট লুকছ হস্পিতালৰ ক্ষতিসাধন, পথ অৱৰোধৰো বাতৰি৷

৭. আশাৰাম বাপুৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটাৰ বাহানা দেখুৱাই হাজিৰ নহ’ল যোধপুৰতঃ গ্ৰেপ্তাৰৰ বাবে ৰাওনা হব ৰাজস্থান আৰক্ষী৷

৮. অসম চৰকাৰৰ নীৰৱতাৰ সুযোগ লৈ অৰুনাচলে নদীবান্ধৰ অনুমতি প্ৰদানৰ নামত আহৰণ কৰিলে ১৪৪২কোটি টকাঃ আন্তঃ ৰাজ্যিক জলবিবাদ আইন ১৯৫৭ৰ ব্যাপক উলংঘাৰ খবৰ৷

৯. সোমবাৰে ৰাভা আৰু মিচিং পৰিষদৰ নিৰ্বাচনৰ অধিসূচনা জাৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনাঃ অ-ৰাভা, অনা-মিচিং গাঁৱ কৰ্তনৰ দাবীত পৰিস্থিতি উত্তপ্ত হোৱাৰ ব্যাপক সম্ভাৱনা৷

১০. অসমীয়া বাস্তু বিশেষজ্ঞৰ অনশনঃ টকাৰ চিহ্ন সলনি কৰি অৰ্থনৈতিক খহনীয়া ৰোধৰ দাবীত কৰিলে নাভ্ৰূত-নাশ্ৰুত প্ৰতিবাদ!

1 comment:

  1. অৱেশষত > অৱশেষত
    পূৰ্বাঞ্লৰ > পূৰ্বাঞ্চলৰ

    ReplyDelete