পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

test banner
xukhdukh.com ভাল খবৰ, ভাল সমল
পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

Share This
সুখৰ খবৰঃ
১. চৰকাৰী মাছ বিক্ৰী কেন্দ্ৰৰ পাছত এইবাৰ শাক-পাচলিৰ বিক্ৰী কেন্দ্ৰঃ মহানগৰীত বিশেষ বিক্ৰী তথা ভ্ৰাম্যমান কেন্দ্ৰৰে মধ্যভোগী আঁতৰাই কৃষক গোটৰ পৰা শাক-পাচলি যোগান ধৰিবলৈ উদ্যোগ লৈছে চৰকাৰে, নগৰীয় অঞ্চলৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় শাক-পাচলি উদ্যমৰ আঁচনিৰ আধাৰত ৷
স্বাধীনতা দিৱসৰ প্ৰাক-ক্ষণত
এজাক মুকলি বতাহৰ সন্ধানত
বঙাইগাঁৱৰ এটি শিশু

২. তেজপুৰত অৱসৰ-প্ৰাপ্ত মহিলাৰ প্ৰশংসনীয় উদ্যোগঃ সৎ কৰ্মচাৰী ৰূপে আজীৱন সেৱা কৰা তুলুমণি কলিতাই অৱসৰৰ ধনেৰে কেতেকীবাৰী নামঘৰৰ চৌহদত নিৰ্মাণ কৰি মূল্যাবান গ্ৰন্থৰে সজাই উৰ্চগা কৰিলে ৰাইজলৈ৷ "কেতেকী পুথিভঁৰাল" ৰূপে নামাকৰণ কৰা এই পুথিভঁৰালটো আনুষ্ঠানিকভাৱে উদ্বোধন কৰিলে তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰাধ্যাপক ডঃ অমৰজ্যোতি চৌধুৰীয়ে৷

৩. অসমত উচ্চ সদন গঠনৰ প্ৰস্তাৱৰ আদৰণি জনালে আছুৱেঃ সকলো জনগোষ্ঠীৰ সঠিক প্ৰতিনিধিত্ব নিশ্চিত কৰি খিলঞ্জীয়া ৰাইজৰ আশা আকাংক্ষা পূৰণৰ বাবে জনালে আহ্বান৷

৪. মেট্ৰিক পৰীক্ষাৰ ফলাফলৰ বিসংগতি বিষয়ত ছেৱাৰ বিষয়া আৰু আছুৰ প্ৰতিনিধিৰে মত বিনিময় কৰিলে তদন্ত কমিটিৰ দ্বায়িত্ব লোৱা দুই গৰাকী উপাচাৰ্যইঃ অহা ১৯-২০ আগষ্টত অনুষ্ঠিত হব দ্বিতীয় লানি আলোচনা৷

৫. আজি উন্মোচিত হব ডাঃ ৰুবী কটকীৰ দ্বাৰা সম্পাদিত গল্প সংকলন "একুৰি চিকিৎসকৰ একুঁকি গল্প": উন্মোচন কৰিব হোমেন বৰগোহাঞিদেৱে, লতাশিলৰ বিষ্ণু নিৰ্মলা (পুথিভঁৰাল) ভৱনত ৷ লগতে আয়োজিত হৈছে এক অন্তৰংগ আলাপৰো ৷

৬. বৰমাত জিলা সাহিত্য সভাৰ উদ্যোগত ডাঃ ধৰণীধৰ দাস স্মাৰক বক্তৃতানুষ্ঠানঃ বিষয় "অসমত মানৱতাৰ সংকট, নাগৰিক সমাজে কি কৰিব পাৰে"৷

৭. তেজপুৰৰ ত্যাগবীৰ হেম বৰুৱা মহাবিদ্যালয়ৰ সোণালী জয়ন্তী সমাৰোহঃ ৩১ আগষ্টত "নিৰৱচ্ছিন্ন গোষ্ঠীগত সংঘৰ্ষই পূৰ্বাঞ্চলৰ পশ্চাদগামিতাৰ মূল কাৰণ" বিষয়ক সদৌ অসম ভিত্তিক তৰ্ক প্ৰতিযোগিতাৰো কৰিছে আয়োজন৷

৮. আমেৰিকাৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক সন্মান ইউ এছ প্ৰেচিডেন্সিয়েল মেডেল অৱ ফ্ৰীডম প্ৰাপক সকলৰ তালিকাত স্থান পালে প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি বিল ক্লিণ্টন আৰু মিডিয়া সম্ৰাজ্ঞী অ’প্ৰা উইনফ্ৰেই৷

৯. কমলা শইকীয়া স্মাৰক বক্তৃতাত সাংবাদিক মধু পূৰ্ণিমাঃ "চাঞ্চল্যধৰ্মী বাতৰিয়ে সমাজৰ অনেক ক্ষতি কৰিবলৈ লৈছে" বুলি মন্তব্য কৰি সংবাদ মাধ্যমৰ ক্ৰম-হ্ৰাসমান বিশ্বাসযোগ্যতাক লৈ প্ৰকাশ কৰিলে শংকা৷

১০. তেজপুৰতো শ্বহীদ সাংবাদিক কমলা শইকীয়াক স্মৰণঃ দুই বিশিষ্ট ব্যক্তিক সম্বৰ্ধণা, মনোজ্ঞ বক্তৃতানুষ্ঠান৷

১১. খাদী গ্ৰাম্য উদ্যোগত তৈয়াৰ হৈছে হাজাৰ হাজাৰ জাতীয় পতাকাঃ স্বাধীনতা দিৱসৰ প্ৰাক-ক্ষণত এইবাৰ মূল্যবৃ্ধি হৈছে জাতীয় পতাকাৰো ৷

১২. অহা ১২ আগষ্ট অসম সত্ৰ মহাসভাই অনুষ্ঠিত কৰিব স্মৃতিচাৰণ সভাঃ যোৰহাট কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যালয়ত৷

১৩. ৰহাত কৃৰ্তি শিক্ষক গোলোক নাথক প্ৰদান কৰিলে নগাঁও জিলা অধিবিদ্যা পৰিষদৰ ৰামেশ্বৰ বৰা সোঁৱৰণী বঁটা৷

১৪. গোৱালপাৰা জিলাৰ ঐতিহাসিক তথা উত্তৰ-পূৱৰ ইলোৰাখ্যাত শ্ৰীশ্ৰী সূৰ্য পাহাৰত খোদিত মুৰ্তি চুৰি কৰি থকা অৱস্থাত ধৰা পৰিল পাঁচ জনকৈ চোৰ ৷

১৫. ৰাজ্যত উলহ-মালহেৰে পালিত হ’ল ঈদঃ সমূহীয়া নামাজত যোৰহাটত ভাগ ল’লে মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈয়ে ৷

১৬. যুৱকৰ পৰা যুৱতী হবলৈ চেষ্টা চলাই সংবাদ শিৰোনাম দখল কৰা বিধান বৰুৱা অৱশেষত গ্ৰেপ্তাৰঃ ইণ্ডিয়ান এয়াৰফৰ্চৰ কেইবাজনো দুষ্ট চৰিত্ৰৰ প্ৰেমিকৰ পৰা ব্লেকমেইলেৰে সৰকাইছিল ধন৷

১৭. দুটা বছৰ অপেক্ষাৰ পাছত অৱেশষত ১৩আগষ্টৰ পৰা আৰম্ভ হব বিচাৰ প্ৰক্ৰিয়াঃ ফুলবাৰী সীমান্তত বিএছএফৰ দ্বাৰা সংঘটিত ফেলানী হত্যাকাণ্ডৰ  ন্যায় বিচাৰি ভাৰতলৈ আহিব পিতৃ, অধিবক্তা ৷ 

No comments:

Post a Comment