প্ৰৱাসীৰ চিঠি - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

test banner
xukhdukh.com ভাল খবৰ, ভাল সমল
অসমৰ সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিঃ
উদ্বিগ্ন কৰা দহটা বিষয় 
ডা০ ভূপেন শইকীয়া
সম্পাদক মহোদয়,
অসমত বৰ্তমানহৈ থকা ঘটনাৱলী কিছুমান প্ৰবাসৰ পৰা পৰ্য্যবেক্ষণ কৰি কিছু পৰিমাণে দুঃচিন্তাত ভূগিছোঁ৷ থুলমূলকৈ চিন্তাৰ উদ্বেগ ঘটোৱা বিষয়সমূহ হ'লঃ ১) শাসক দলেই যেতিয়া বিপৰীত আচৰণ কৰে অসমত শুদ্ধ ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জী এখন প্ৰস্তুত হৈ উঠিবনে ? 

২) ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জীৰ নামত প্ৰকৃত থলুৱা খিলঞ্জীয়া যুগেযুগে বাস কৰি অহা লোকৰ স্বাভিমানত আঘাত কৰা নাইনে বাৰু ?

৩) যিসকল থলুৱা অসমীয়াই লিগেচী ডাটা যোগান ধৰিবলৈ অসমৰ্থ হব তেওঁলোকে কি কি নাগৰিক অধিকাৰ হেৰুৱাব ?

৪) এ পি এচ চিৰ দূৰ্নীতিৰ নিৰ্মূলকৰণ সম্ভৱপৰ নহব নেকি ? 

৫) এ পি এচ চিৰ দূৰ্নীতিৰ ক্ষেত্ৰত আছুৰ নিৰ্লিপ্ত ভূমিকাই কি সূচায় ?

৬) অখিল গগৈৰ বাহিৰে এ পি এচ চিৰ দূৰ্নীতিৰ সবল প্ৰতিবাদ কৰোতা অসমত আন দল সংগঠন ওলোৱা নাই কিয় ? অৱশ্যে অসম পাব্লিক ৱৰ্কচে আদালতৰ কাষ চপাৰ আয়োজন কৰিছে বুলি শুনা যায়৷

৭) অসমত আৰু কেইমাহমানৰ পিছতে বিধান সভাৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হব৷ৰাইজে কাক ভোট দি জয়ী কৰিব ? কংগ্ৰেছৰ অপশাসন দেখিবলৈ বুজিবলৈ বাকী নাই৷ বিজেপিয়ে কথাদি কথা নাৰাখি অসমবাসীক বেয়াকৈ প্ৰবঞ্চনা কৰিলে৷ অইলৰ মুৰব্বী আৰু ফিল্ম ইন্সটিটিউটৰ মুৰব্বী যোগ্যতাৰ ভিত্তিত বাচনিত উঠিও অসমীয়া হোৱা হেতুকেই পদাসীন হবলৈ নাপালে৷ অসমৰ বিজেপি সাংসদ আৰু কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী মুখৰ পৰা টু শব্দ এটা নোলাল৷ নিজৰ ভেটি নথকা অগপকনো কি দৰে বিশ্বাসত লব ?


৮) অখিল নামৰ গণশক্তিটোৰ অপচয় হবলৈ ওলাইছে নেকি ? ৰাজনৈতিক দল চলাব কিন্তু নিৰ্বাচন নেখেলে - এই নীতিকেই সদায় মানি চলিব নেকি ?

৯) অখিল নি:স্বাৰ্থ হয়নে নহয় কিছুলোকে সন্দেহ কৰে৷ আকৌ কিছুমানে স্বেচ্ছাচাৰী বুলিও সমালোচনা কৰে৷ কিছুমানে আধাতে কাম বাদ দিয়া নেতা বুলিও কয় ৷ কেতিয়াবা অতিৰঞ্জিত বক্তব্য ৰাখি প্ৰমাণ দাঙি ধৰিব নোৱাৰি লাজতো নপৰা নহয়৷ তৎসত্বেও নিৰ্ভীক আগৰণুৱাহৈ নেতৃত্ব দিয়াৰ ক্ষমতা তেওঁৰ আছে৷ এক বিশাল জনগণৰ সমৰ্থন অধিকাৰী অখিল৷ এই অখিল নামৰ শক্তিটোক সুপৰামৰ্শ দি অসমৰ কল্যাণৰ অৰ্থে এক বিকল্প ৰাজনৈতিক শক্তিৰূপে উপস্থাপন কৰিব নোৱাৰিনে ?


১০) অসমৰ বা বাতৰিত দূৰ্নীতিৰ বাহিৰে এই কেইদিন সঘনাই হত্যা,আত্মহত্যা,ব্যভিচাৰ, ধৰ্ষণ, লুন্ঠণ, ডকাইতিৰ খবৰে শিৰোনামা দখল কৰি থকাতো অত্যন্ত পৰিতাপৰ বিষয়৷ বেয়া খবৰৰ ভৰত সুসংবাদবোৰ তল পৰি ৰয়৷(একমাত্ৰ 'সুখদুখে'ই ব্যতিক্ৰম যি আমাক কেৱল ভাল খবৰৰ খোৰাক যোগায়৷)

সম্পাদক মহোদয়-লিখি গলে আমাক ব্যথা দিয়া অসমৰ দুঃসংবাদৰ হয়তো অন্ত নপৰিব৷ ওপৰত তাৰে কেইটিমানহে উল্লেখ কৰিলোঁ৷

কাটাৰৰ ডোহাৰ পৰা তাং-১৪জুলাই২০১৫

No comments:

Post a Comment