মনৰ কথা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

xukhdukh.com

Post Top Ad

Responsive Ads Here
এন আৰ চি আৰু অসম সাহিত্য সভা 
 ৎপল দত্ত
সম্পাদক ডাঙৰীয়া,
একো একোটা সময়ত একোজন ব্যক্তি আৰু একোটা প্ৰতিষ্ঠানৰ মাজৰ পাৰ্থক্য নোহোৱা হৈ যায়৷ প্ৰতিষ্ঠানটি ব্যক্তিগত হ'লে কথাটো অলপ বেলেগ হয়, কিন্তু ৰাজহুৱা প্ৰতিষ্ঠানৰ ক্ষেত্ৰত কথাটো সিমান সৰল হৈ নাথাকে৷ তেনে হৈছে অসমৰ ৰাইজে নিজৰ বুলি ভবা সাহিত্য সভাৰ ক্ষেত্ৰত৷

'এন আৰ চি' প্ৰসংগত বহুতে নিজৰ নিজৰ স্বাৰ্থত, নিজৰ নিজৰ এজো মতে, কোনোবাই কোনোবাই এই এন আৰ চি-ৰ বিৰোধিতা কৰিছে, কিছুমানে পদ্ধতিটো শুদ্ধ (?) কৰিবলৈ মন্তব্য দিছে৷ এখন গণতান্ত্ৰিক দেশত এই সুবিধা সকলোৰে প্ৰাপ্য৷ বাতৰি কাকতত দেখা পালোঁ অসম সাহিত্য সভাৰ সভাপতি ডাঃ ধ্ৰুবজ্যোতি বৰাই সংবাদ মেলত ঘোষণা কৰিছে যে অসমৰ খিলঞ্জীয়া জনগোষ্ঠীৰ মানুহৰ ক্ষেত্ৰত 'লিগেচি ডাটাৰ প্ৰয়োজন'ক শিথিল কৰিব লাগে৷ এই মন্তব্যত কোনো ধৰণৰ আপত্তি কৰাৰ কথা নাই৷ কিন্তু ডাঃ বৰাৰ মন্তব্যত শুনা গৈছে প্ৰাক্তন স্বাস্থ্যমন্ত্ৰী আৰু বৰ্তমানৰ বিধায়ক ডঃ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কেইদিনমান আগতে কোৱা কথাৰ প্ৰতিধ্বনি৷ মন কৰিবলগীয়া কথা যে, ডাঃ বৰা বৰ্তমানেও অসম চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য বিভাগৰ বিষয়া৷ অসম চৰকাৰৰ কেইগৰাকীমান মন্ত্ৰীয়েও এন আৰ চি-ৰ প্ৰসংগত বিভিন্ন স্তৰত ঋণাত্মক মন্তব্য কৰা দেখা গৈছে৷ ডাঃ বৰাৰ মন্তব্যই চৰকাৰ পক্ষক সহায় কৰিব৷

কিন্তু কথা হ'ল অসম সাহিত্য সভা অৰাজনৈতিক, অনা-চৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠান৷ ইয়াৰ সভাপতি গৰাকী হ'ল চৰকাৰী বিষয়া, ডাঃ বৰাই ছুটী লৈ সভাপতিৰ আসনত বহিছে, অৱসৰ গ্ৰহণ কৰা নাই৷ চৰকাৰী বিষয়া এজনে চৰকাৰৰ (মন্ত্ৰী-এম এল এ-আমোলা আদি) মতৰ বিপক্ষে গৈ কাম কৰিব নোৱৰাটোৱেই স্বাভাবিক৷ অৰ্থাৎ সাহিত্য সভাৰ দৰে অনা-চৰকাৰী অনুষ্ঠানটো পৰিচালনা হৈ আছে আৰু হৈ থাকিব চৰকাৰী বিষয়াৰ দ্বাৰা৷ কলিয়াবৰত অনুষ্ঠিত সাহিত্য সভাৰ অধিবেশনৰ মঞ্চত ৰাজনৈতিক নেতা আৰ মন্ত্ৰীৰ ভিৰে এনেকুৱা কথা এটাৰেই ইংগিত দিছিল৷ সাহিত্য সভাক চৰকাৰী অনুষ্ঠান হিচাপে চাব নিবিচৰা সকলে কথাটো ভাবি চোৱাটো আৱশ্যক৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages