চিন্তনঃ ভাৰতে অলিম্পিকত অধিক পদক জিনিব কেনেকৈঃ ভৱিষ্যতৰ সম্ভাৱনা বনাম প্ৰত্যাহ্বান :: ৱাচিম শইকীয়া - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

xukhdukh.com :: Asomiyar xukhdukh - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ :: অসমীয়া অনলাইন দৈনিক :: প্ৰতিদিন আপডেট | Content Rich Assamese online Daily / portal: প্ৰৱন্ধ, বাতৰি, কিতাপ...

মহীৰূহৰ লেখা

চিন্তনঃ ভাৰতে অলিম্পিকত অধিক পদক জিনিব কেনেকৈঃ ভৱিষ্যতৰ সম্ভাৱনা বনাম প্ৰত্যাহ্বান  :: ৱাচিম শইকীয়া

চিন্তনঃ ভাৰতে অলিম্পিকত অধিক পদক জিনিব কেনেকৈঃ ভৱিষ্যতৰ সম্ভাৱনা বনাম প্ৰত্যাহ্বান :: ৱাচিম শইকীয়া

Share This

ভাৰতে অলিম্পিকত অধিক পদক জিনিব কেনেকৈ?

ভৱিষ্যতৰ সম্ভাৱনা বনাম প্ৰত্যাহ্বান

ৱাচিম শইকীয়া

বিশ্বৰ আটাইতকৈ বিশাল ক্ৰীড়া প্ৰদৰ্শন অলিম্পিক চাই চাই কথাবোৰ চিন্তা কৰিছো। এটা কথা, যদিও ভাৰতত বিশ্বৰ এক ষষ্ঠাংশ জনসংখ্যা আছে, তথাপিও অলিম্পিক পদক তালিকাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত সদায় কিয়নো অন্তিম স্থানত থাকে? এই সমস্যাটোৰ সমাধান কৰাৰ কোনো উপায় আছে নে নাই? যদিও এই বিষয়ে কিবা লিখিবলৈ মই নিজকে এজন অনভিজ্ঞ ব্যক্তি বুলিয়েই ভাবোঁ, তথাপিও মোৰ মনলৈ কেইটামান কথা এইকেইদিনত আহি আছে। সেয়েহে এই মনত অহা কথাবোৰ প্ৰকাশ কৰিব বিচাৰো, যাতে বিজ্ঞজনে কথাবোৰ নকৈ ভাবিব পাৰে। ৰাইজৰ মাজত কথাবোৰ আলোচিত হয় আৰু পদক্ষেপ লব পৰা সংস্থা তথা চৰকাৰৰ দ্বায়িত্বত থকা লোক সকলেও কথাবোৰে বিবেচনালৈ আনে।

বিগত ২০০৪ চনত এথেন্স অলিম্পিকত, ভাৰতে শ্বুটিঙত জিকা এটা ৰূপৰ পদকৰ কৃতিত্ব যথেষ্ট উৎসাহেৰে উদযাপন কৰিছিল। চাৰি বছৰৰ পিছত, ২০০৮ চনৰ বেইজিং অলিম্পিকত, ভাৰতে ১০ মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফল ইভেণ্টত সোণৰ পদক আৰু এটাকৈ ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল, ৰেছলিং আৰু বক্সিংত। আন্তৰ্জাতিক সংবাদ মাধ্যমসমূহে ইয়াকে 'অ-খেলুৱৈ ৰাষ্ট্ৰ'ৰ(Non athletic nation) এক বিৰল কৃতিত্ব হিচাপে প্ৰশংসা কৰিছিল। এই অলিম্পিক প্ৰতিযোগিতাত বিশ্বদৰ্শকৰ সন্মুখত নিৰন্তৰ দুৰ্বল প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ভাৰতক এক অ-খেলুৱৈ (Non athletic nation) ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ভাৰতত বিশ্বৰ জনসংখ্যাৰ ১৭% আছে, কিন্তু  অলিম্পিকত মুঠ পদকৰ মাত্ৰ ০.৩ % হে জিকিছে। সেয়েহে, ভাৰতক অধিক অলিম্পিক পদক জয় কৰাবলৈ এক কাৰ্য-কুশল ৰণনীতিৰ নিশ্চয়কৈ আৱশ্যকতা আছে।


ভাৰতে কেনেকৈ অধিক অলিম্পিক পদক লাভ কৰিবলৈ  সক্ষম হ’ব - তাৰ উত্তৰ দিয়াৰ আগতে ভাৰতে ‘কিয়’  অধিক অলিম্পিক পদক লাভ কৰিবলৈ  সক্ষম হোৱা নাই, আমি সেইটো বিশ্লেষণ কৰিব লাগিব। এইটো সহজে  বুজিব পাৰি যে ক্ৰিকেটৰ বাহিৰে অন্যান্য সকলো খেলুৱৈয়ে প্ৰায়ে পৰ্যাপ্ত পুঁজি, আন্তঃগাঁথনি, সুবিধা, পৃষ্ঠপোষকতা, সঁজুলি, উৎসাহ আদি নথকাৰ বিষয়ে অভিযোগ কৰে। 


দুৰ্নীতি, ৰাজনৈতিক হস্তক্ষেপ আৰু ক্ৰীড়া কৰ্তৃপক্ষৰ অনিচ্ছাকো মূল কাৰণ হিচাপে উল্লেখ কৰা হয়। অপৰ্যাপ্ত প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী আৰু অনুশীলন যিবোৰে আন্তৰ্জাতিক মানদণ্ড পূৰণ নকৰে। অলিম্পিকত হতাশাজনক প্ৰদৰ্শনৰ আন এটা কাৰণ বুলি কোৱা হয়। উপৰোক্ত কাৰণবোৰৰ উপৰিও, আন এটা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ হৈছে অভিভাৱক আৰু শিক্ষকসকলে তেওঁলোকৰ সন্তানৰ ক্ৰীড়া আৰু খেলৰ প্ৰতি দেখুৱা নিৰুৎসাহ।


প্ৰথমতে, অভিভাৱক আৰু শিক্ষকসকলে ক্ৰীড়াৰ প্ৰতি শিশুৰ প্ৰৱণতা চিনাক্ত কৰিবলৈ অতিৰিক্ত প্ৰচেষ্টা কৰা উচিত। সকলো বয়সৰ শিশুক ক্ৰীড়াত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিব লাগে কিয়নো ই তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক শাৰীৰিক আৰু মানসিক বিকাশত সহায় কৰিব। বিদ্যালয়সমূহে ক্ৰীড়াক তেওঁলোকৰ পাঠ্যক্ৰমৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ হিচাপে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতাবোৰ স্থানীয় আৰু আঞ্চলিক পৰ্যায়ত অনুষ্ঠিত কৰিব লাগে, আৰু এক নিৰ্দিষ্ট খেলত আগ্ৰহী শিক্ষাৰ্থীসকলক পৰৱৰ্তী প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰিব লাগে। ই শিশুসকলক খেলুৱৈৰ গুণাগুণ বিকাশ কৰাত সহায় কৰিব আৰু খেলখনত অভিজ্ঞতা লাভ কৰাত সহায় কৰিব।


দ্বিতীয়তে, ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে খেলুৱৈসকলক উন্নত প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী, প্ৰয়োজনীয় আন্তঃগাঁথনি, সঁজুলি আৰু অন্যান্য সুবিধাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত পুঁজি আৰু সম্পদ প্ৰদান কৰিব লাগে। উদাহৰণ স্বৰূপে, চীনৰ চৰকাৰ আৰু ক্ৰীড়া কৰ্তৃপক্ষই কেৱল বেইজিংত ২০০৮ চনৰ অলিম্পিক খেলসফলতাৰে আয়োজন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰাই নহয়, লগতে সাঁতোৰ, ট্ৰেক, ৰোয়িং, কায়াকিং আৰু নৌযাত্ৰাৰ পদক সমৃদ্ধ ক্ৰীড়াত স্বৰ্ণ জয়ৰ দিশত 'প্ৰজেক্ট ১১৯' ডিজাইন কৰিছিল। এই প্ৰকল্পৰ অধীনত, বিভিন্ন খেলৰ খেলুৱৈ আৰু অংশগ্ৰহণকাৰীসকলক আন্তৰ্জাতিক মানদণ্ডৰ সমান গভীৰ প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা হৈছিল। ভাৰতে অলিম্পিক খেলত অধিক পদক অৰ্জন ৰখাৰ বাবে এনে লক্ষ্য প্ৰকল্পৰচনা আৰু ৰূপায়ণ কৰিব লাগিব।


তৃতীয়তে, সকলো উৎসাহ, সম্পদ, আন্তঃগাঁথনি, সঁজুলি আৰু অন্যান্য সুবিধাৰ কোনো কাম নাই যদিহে এজন সঠিক প্ৰশিক্ষক নাথাকে। খেলৰ সূক্ষ্মতা আৰু কৌশলবোৰ কেৱল এজন ভাল প্ৰশিক্ষকৰ পৰাহে শিকিব পাৰি। আনকি মহান ভাৰতৰ মহাকাব্য মহাভাৰততো অৰ্জুনৰ দৰে এজন মাষ্টাৰ-আৰ্চাৰক তেওঁৰ বহুমুখী শিক্ষক দ্ৰোনাচাৰ্যই প্ৰশিক্ষণ দিছিল। সেয়েহে, খেলুৱৈসকলক প্ৰশিক্ষণ দিবলৈ ভাল অভিজ্ঞতা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়াৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা প্ৰশিক্ষকসকলক ক্ৰীড়া প্ৰশিক্ষক হিচাপে নিযুক্তি দিব লাগিব। অসম তথা ভাৰতৰ ক্ষেত্ৰত ক্ৰীড়া প্ৰশিক্ষক সকলৰ নিযুক্তি কি স্তৰৰ হয় সেই বিষয়ে  বিশ্লেষণঃ লাভলীনাৰ অলিম্পিক যাত্ৰা বনাম অসমত ক্ৰীড়া প্ৰশিক্ষণৰ বাস্তৱতা :: কিশোৰ কুমাৰ কলিতা প্ৰৱন্ধটোত ইতিমধ্য়েই অসমীয়াৰ সুখ-দুখৰ পাতত আলোচিত হৈছে।


ইয়াৰ উপৰিও, 'দুৰ্নীতি' নামৰ এই ভয়ানক অক্টোপাছটোৰ জাল ছিন্ন কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ লোৱা উচিত যিয়ে ইয়াক ক্ৰীড়া আৰু খেলকে ধৰি মানৱ জীৱনৰ প্ৰতিটো অংশত প্ৰৱেশ কৰাইছে। পৰ্যাপ্ত পুঁজি মঞ্জুৰ কৰা আৰু প্ৰদান কৰা টো এটা পদক্ষেপ কিন্তু সেইবোৰ কঠোৰভাৱে উদ্দেশ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰাটো এক সম্পূৰ্ণ পৃথক পদক্ষেপ। পুঁজিৰ সঠিক বিনিয়োগ নিশ্চিত কৰিবলৈ একাউণ্টবোৰ অডিট কৰিব লাগে। আৱণ্টিত পুঁজিৰ যিকোনো অপব্যৱহাৰ হ'লে ক্ৰীড়া সংগঠন, সংগঠন আৰু বাছনি সমিতিত পদত অধিষ্ঠিত কৰ্তৃপক্ষক জবাবদিহি কৰিব লাগে আৰু শাস্তি দিব লাগে।


তদুপৰি, দলৰ সদস্য বাছনি, প্ৰশিক্ষক নিযুক্তি আদিত পক্ষপাতিত্ব কঠোৰভাৱে নিৰুৎসাহিত কৰিব লাগে। এইটো নিশ্চিত কৰিব লাগে যে দলত এজন খেলুৱৈ বা প্ৰশিক্ষক বাছনি কৰাৰ একমাত্ৰ চৰ্ত হ'ব লাগে তেওঁৰ/তাইৰ প্ৰদৰ্শনৰ ৰেকৰ্ড আৰু নিশ্চিতভাৱে তেওঁলোকৰ ব্যক্তিগত পৃষ্ঠভূমি বা বাছনি সমিতিৰ সদস্যসকলৰ সৈতে সম্পৰ্ক নহয়। এনে ধৰণৰ ঘটনাই খেলুৱৈসকলৰ মাজত অসন্তুষ্টিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।


অৱশেষত, ভাৰতত ক্ৰীড়া সম্প্ৰসাৰিত হ'ব লাগে আৰু ক্ৰিকেটৰ বাহিৰলৈকো ই উপনীত হ'ব লাগে। ক্ৰিকেটে বিশাল পৃষ্ঠপোষকতাৰ বাবে প্ৰতিষ্ঠিত ব্ৰেণ্ড-নাম আৰু উদ্যোগপতি আৰু বলীউডৰ অভিনেতাৰ দৰে জনপ্ৰিয় চেলিব্ৰেটীসকলক আকৰ্ষিত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগ ইয়াৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় হৈছে। একে ধৰণৰ ব্যৱহাৰ আন ক্ৰীড়াক প্ৰদান কৰা হ'ব লাগে। শেহতীয়াকৈ ফুটবল, কাবাডী আদিক জনপ্ৰিয় কৰণৰ বাবে এনে দেশীয় লীগ ধৰণৰ খেল প্ৰতিযোগিতাৰ আৰম্ভণি হোৱাটো অতিশয় আশাপ্ৰদ কথা।

 

দেশৰ ঘৰুৱা আৰু বহুজাতিক কোম্পানীকে ধৰি ব্যক্তিগত পৃষ্ঠপোষকসকলক আন খেলৰ খেলুৱৈসকলকো পৃষ্ঠপোষকতা আগবঢ়োৱাৰ বাবে আমন্ত্ৰণ জনাব লাগে। দূৰদৰ্শনত সম্প্ৰচাৰ কৰি আন ক্ৰীড়াসমূহকো ব্যাপক প্ৰচাৰ কৰা উচিত। পদক বিজয়ী প্ৰদৰ্শনক কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা যথাযথভাৱে পুৰস্কৃত কৰা উচিত। অৱশ্যে, সকলো বাধা স্বত্বেও, পি ভি সিন্ধু, মীৰাবাই চানু, লাভলীনা বৰগোহাঁই, মল্লযুঁজত চিলভাৰ পদকেৰে ৰবি দাহিয়া আৰু প্ৰায় চল্লিশ বছৰৰ পাছত পুৰুষৰ হকীত ব্ৰঞ্জ পদক জয় কৰি টকিঅ’ অলিম্পিকত নতুন ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে। এইখিনি সফলতাৰ বাবে এইবাৰৰ খেলুৱৈ সকলে #খেলো_ইণ্ডিয়া পদক্ষেপেৰে এক পৰিৱেশ গঢ়ি তোলাৰ বাবে পূৰ্বৰ খেল মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজ্জিজুক ধন্যবাদ দিয়া দেখা গৈছে। আনফালে উৰিষ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী নৱীন পাটনায়কে ২০২৩ত হকী বিশ্বকাপ উৰিষ্যাত অনুষ্ঠিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে বিগত ২০১৮ চনৰ পৰাই ভাৰতীয় পুৰুষ-মহিলা দুয়োটা দলকে স্পনচৰ কৰি ১৫০ কোটি টকা ব্যয় কৰাৰ খবৰো হকীৰ এই বিজয়ে পোহৰলৈ আনিছে। ভুৱনেশ্বৰত এই অনাগত হকী বিশ্বকাপৰ বাবে  বিশ্বৰ বিশালতম হকী ষ্টেডিয়ামো গঢ়াৰ খবৰো প্ৰকাশ পাইছে। এনেবোৰ পদক্ষেপে নিশ্চয়কৈ ভাৰতীয় খেলুৱৈৰ মনলৈ উদ্দীপনা আনিবই।


একেদৰেই এইবাৰ এক স্পষ্ট ক্ৰীড়া 'পুৰস্কাৰ' নীতি গ্ৰহণ কৰি অসম চৰকাৰেও আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খেলত সফল খেলুৱৈৰ বাবে পুৰস্কাৰ আৰু সন্মানজনক চাকৰিৰ ব্যৱস্থা কৰিছে। মণিপুৰতো মীৰা বাই চানুক ডিএছপি(Sports) হিচাবে লগে লগে নিযুক্তি দিয়া হৈছে, লগতে আৰ্থিক পুৰস্কাৰো আছেই। এইবোৰেও উদ্দীপক ৰূপে নিশ্চয়কৈ কাম কৰিব। কিন্তু কেৱল সফল ক্ৰীড়াবিদক পুৰস্কাৰ দিয়াতেই চৰকাৰ, ক্ৰীড়া প্ৰশাসক সংগঠন আদি সীমিত থাকিলে নহব। দেশৰ ভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা প্ৰতিভাক বিচাৰি অনা, উন্নত প্ৰশিক্ষণ, উন্নত সঁজুলি, উন্নত ক্ৰীড়া আন্তঃগাঁঠনি দিয়াৰ বাবে সু-পৰিকল্পিত এক দীৰ্ঘম্যাদি আঁচনি গ্ৰহণ কৰিব লাগিব। ক্ৰীড়াকো কেৰিয়াৰৰ এক উজ্জ্বল ক্ষেত্ৰ ৰূপে পিতৃৃমাতৃ অভিভাৱক সকলেও বিচাৰ কৰাৰ এক পৰিৱেশ গঢ়ি তুলিব পাৰিব। সকলো স্তৰতে এক অনুকূল পৰিৱেশে দেশৰ ক্ৰীড়াৰ ভৱিষ্যত যে উজ্জ্বল কৰি তুলিব সেয়াও নিশ্চিত। কাৰণ, এইবাৰ টকিঅ' অলিম্পিকৰ সফলতাই স্পষ্টভাৱেই দেখুৱালে যে, পৰ্যাপ্ত উৎসাহ আৰু সুবিধাৰ সৈতে ভাৰতেও ভৱিষ্যতে অলিম্পিকত সুনাম কঢ়িয়াই আনিব পাৰিব। ভাৰতীয় সন্তানৰ মাজত প্ৰতিভাৰ অভাৱ নাই, কৰ্ষণৰ বাবে অনুকূল পৰিৱেশ গঢ়া আৰু কৰ্ষণৰ সাধনাৰ বাবে দেশৰ নাগৰিকৰ মাজত এক মনোবল গঢ়াটোৱেই হব, এই যাত্ৰাৰ অন্যতম খোজ।

No comments:

Post a Comment