Friday, October 4, 2013

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

সুখৰ খবৰঃ
১. গোলাঘাটত উদযাপিত হ’ল আন্তৰ্জাতিক বয়োজ্যেষ্ঠ দিৱসঃ ১৮০গৰাকী জ্যেষ্ঠ নাগৰিকক গামোচা আৰু মানপত্ৰৰে জনালে সম্বৰ্ধনা৷
আহমেদাবাদত নৱৰাত্ৰি উদযাপনত গৰ্ৱা নৃত্য 

২. দুৰ্গতি নাশিনীক পূজিবৰ বাবে দেশৰ অন্যান্য প্ৰান্তৰ লগতে ৰাজ্যতো চলিছে প্ৰৱল প্ৰস্তুতিঃ ৰাজ্যত উৎসৱ মুখৰ হৈ পৰিছে শাৰদীয় পৰিবেশ৷  আজি মহালয়া, দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত নৱৰাত্ৰি পালনৰ বাবে হৈছে ব্যাপক আয়োজন৷

৩. লালু প্ৰসাদ যাদৱৰ দৰে আগশাৰীৰ নেতাক পশু খাদ্য কেলেংকাৰী গোচৰত পাঁচ বছৰলৈ কাৰাগাৰলৈ নিক্ষেপৰ আদেশ দিলে চিবিআইৰ বিশেষ আদালতেঃ ১৭ অক্টোবৰত ৰায়ৰ প্ৰত্যাহ্বান জনাই যাদৱে আবেদন জনাব উচ্চ ন্যায়ালয়ত৷ সাংসদ পদ খাৰিজ হোৱাৰ লগতে তেখেতে অহা ছয় বছৰৰ বাবে কোনো নিৰ্বাচনত কৰিব নোৱাৰিব প্ৰতিদ্বন্দিতা৷

৪. প্ৰশস্ত হ’ল পৃথক তেলেংগানা গঠনৰ পথঃ কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ খচৰাত অনুমোদন দিলে কেবিনেটে, দহ বছৰলৈ হায়দৰাবাদকে যুটীয়া ৰাজধানী ৰূপে গণ্য কৰাৰ প্ৰস্তাৱ৷

৫. অহা ১৪নৱেম্বৰত মামণি ৰয়ছমৰ ৭২তম জন্মজয়ন্তী উদযাপনৰ লগতে তেখেতৰ ৰচিত গ্ৰন্থ পাঁচটা ভাষা বাংলা, নেপালী, বড়ো, মিচিং আৰু খাচী ভাষাত প্ৰকাশৰ দিহা কৰাৰ সুখবৰ৷ ব্যতিক্ৰম মাছডোৰ উদ্যোগত এই অনুষ্ঠানতে আয়োজিত হৈছে "মামণি ৰয়ছম গোস্বামীৰ জীৱন আৰু সাহিত্য" বিষয়ক আন্তৰ্জাতিক আলোচনাচক্ৰৰ৷ তছলিমা নাছৰিণকে ধৰি প্ৰখ্যাত সাংবাদিক অন্তৰা দেৱসেন, লেখিকা নৱনীতা দেৱসেনেও অংশগ্ৰহণ কৰাৰ কথা৷

৬. চলিত বৰ্ষত ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰা আৰক্ষীৰ সাহসিকতা বঁটাপ্ৰাপক মৰাণহাটৰ একালৰ মেধাবী ছাত্ৰ তথা মাৰ্ঘেৰিটা মহকুমাৰ আৰক্ষী বিষয়া ডঃ প্ৰদীপ শইকীয়াক সম্বৰ্ধনা জনালে মৰাণ প্ৰেছ ক্লাৱে৷

৭. টাইমছ হায়াৰ এডুকেছন ৱৰ্ল্ড ইউনিভাৰ্চিটী ৰেংকিংত আই আই টিক অতিক্ৰমী ২২৬তম স্থান দখল কৰিলে ভাৰতৰ ভিতৰত শীৰ্ষ স্থান লাভ কৰিলে পঞ্জাৱ বিশ্ববিদ্যালয়ে৷

৮. সুধাকণ্ঠৰ সোঁৱৰণীত নাজিৰা ন-পুৰণি শিল্পী সমাজ, ভূপেন্দ্ৰ ফেনছ ক্লাৱৰ যুটীয়া উদ্যোগত এক মনোজ্ঞ সংগীত সন্ধিয়াৰে মুখৰিত হ’ল আকাশ বতাহঃ  গীত পৰিবেশন কৰিলে ইণ্ডিয়ান আইডল খ্যাত প্ৰিয়ম বৰপাত্ৰ গোহাঁইয়েও ৷

৯. শাৰদীয় পূজাৰ বাবে দুৰ্গা স্তুতিৰ চিডি তথা ভিডিঅ’ নিৰ্মাণ কৰি উলিয়াইছে ৰাজ মিউজিকেঃ অসীম বৰুৱাৰ সংগীত পৰিচালনা আৰু মাধুৰী গগৈৰ কণ্ঠৰে সজোৱা এই এলবামটোৰ পৰিচালনা প্ৰতিভা সম্পন্ন অভিনেতা নৱজ্যোতি গগৈয়ে৷

১০. গান্ধী জয়ন্তীৰ লগত সংগতি ৰাখি কালি নগাঁৱত কৰ্মবীৰ নবীন চন্দ্ৰ বৰদলৈ ফাউণ্ডেছন কাৰ্যালত উন্মোচন কৰে এক শৰীৰ চৰ্চা কেন্দ্ৰৰঃ উন্মোচন কৰিলে ফাউণ্ডেচনৰ সভাপতি তথা বিধায়ক ডাঃ দুৰ্লভ চমুৱাই৷

১১. মৰাণৰ টিফুক কলা কেন্দ্ৰৰ আমন্ত্ৰণমূলক ফুটবলত দেউৰীটিঙ দলক হৰুৱাই দবা একাদশে হ’ল চেম্পিয়নঃ ৰিদিপ ফুকন-পংকজ বৰা শ্ৰেষ্ঠ খেলুৱৈ বিবেচিত ৷

১২. খৈৰাবাৰীত চলি থকা বড়োলেণ্ড গেলেণ্ট গ’ল্ড কাপ ফুটবলত তুৰাৰ বোকা জুনিয়ৰ স্পৰ্টছ ক্লাৱক ৪-১ গ’লত পৰাভূত কৰি অসম ৰাজ্যিক বিদ্যুত পৰিষদ দলে প্ৰৱেশ কৰিলে ফাইনেলত৷

No comments:

Post a Comment