Thursday, October 3, 2013

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

সুখৰ খবৰঃ
১. প্ৰায় ৬০লাখ টকা ব্যয়েৰে ঢেকীয়াজুলিত স্থাপিত হ’ল ছহিদ সোঁৱৰণী উদ্যানঃ উন্মোচন কৰিলে স্বাস্থ্যমন্ত্ৰী ডঃ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই৷
এটা সেমেকা পুৱা...... মৃগেন বৰুৱাৰ আলোকচিত্ৰ

২. শিৱসাগৰ অ’ এন জি চি আবাসিক অঞ্চলত অহা ১৩-১৫ অক্টোবৰলৈ আন বছৰতলৈ বহুল আৰু বিস্তৃত কাৰ্যসূচীৰে পালিত হব মহাপুৰুষ শংকৰদেৱৰ ৫৬৫তম জন্মোৎসৱঃ প্ৰথমবাৰৰ বাবে প্ৰকাশিত হ’ব "কল্পতৰু" নামৰ এখন স্মৃতিগ্ৰন্থও৷

৩. অসমত স্থাপন কৰিব গান্ধীজীৰ আদৰ্শ ৰক্ষাৰ বাবে মহাত্মা গান্ধী বিশ্ববিদ্যালয়ঃ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে গান্ধী জয়ন্তীৰ অনুষ্ঠানত গুৱাহাটীত কৰিলে ঘোষণা৷

৪. কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ দাঁতিত থকা সকলো সুৰাৰ দোকান আৰু বাৰ বন্ধ কৰিব ৰাজ্য চৰকাৰেঃ ৰাজ্যৰ আবকাৰী মন্ত্ৰীয়ে প্ৰকাশ কৰিলে প্ৰতিখন জিলাৰ পৰা তথ্য বিচৰাৰ কথা৷

৫. জাৰ্মানীৰ বিশ্ব খাদ্য মেলালৈ যাবলৈ নিৰ্বাচিত অসমৰ দলঃ পাঁচজনীয়া বিষয়াৰ দলক নেতৃত্ব দিব কৃষিমন্ত্ৰী নীলমণিসেন ডেকাই৷

৬. ডিব্ৰুগড়ত উন্মোচিত হ’ল প্ৰতিভাবান কবি ৰেখা শইকীয়াৰ "জোনাক ভৰা অনুভৱ" শীৰ্ষক নৱতম কাব্যগ্ৰন্থঃ উন্মোচন কৰিলে ডঃ নগেন শইকীয়া দেৱে৷

৭. উন্মোচিত হ’ল ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয় নৃ-তত্ত্ব বিভাগৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যাপক ডঃ পৱন চন্দ্ৰ শইকীয়াৰ গ্ৰন্থ "ডিব্ৰু উপত্যাকাৰ আলেখ্য", এই গ্ৰন্থখনে চুতীয়া সম্প্ৰদায়ৰ লগতে প্ৰাক্-ঐতিহাসিক কালৰ কেতবোৰ তথ্য উন্মোচন কৰিছে বুলি প্ৰকাশ কৰিছে৷

No comments:

Post a Comment