স্বাস্থ্য কথা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

xukhdukh.com :: Assamese LIFELINE on SOCIAL MEDIA

সামাজিক যোগসূত্ৰৰ মঞ্চত ইতিবাচক বাৰ্তাবাহক
ভাল খবৰ ভাল সমল, পঢ়ি লভক আনন্দ বিমল

Post Top Ad

Responsive Ads Here
মেদবহুলতাৰ সমস্যাঃ 
শকত সকলে ক্ষীণোৱাৰ উপায়
ডাঃ ভূপেন শইকীয়া

ভাৰতবৰ্ষৰ বৰ্তমান জনসংখ্যাৰ (১,২৬৭,৪০১,৮৪৯ ) ভিতৰৰ এক কোটিৰো অধিক সংখ্যক লোক মেদবহুলতাৰ চিকাৰ৷ ইয়াৰ সৰহ সংখ্যকলোকৰ ওজন বৃদ্ধি প্ৰতিৰোধ কৰিব পৰা গ'লহেতেন৷ এতিয়াও উপযুক্ত পৰামৰ্শ পালে তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যৰ উন্নতি হোৱাৰ পূৰ্ণ সম্ভাৱনা আছে৷এই জটিল বিষয়টোৰ ভিতৰত সোমোৱাৰ আগতে অলপ বিনোদন কৰা যাওক৷ বাতৰি কাকতত চকুত লগাকৈ এটা বিজ্ঞাপন ওলাল – শকতসকলৰ ওজন কমোৱাৰ গ্যাৰেন্টিযুক্ত চিকিৎসাৰ বাবে তলৰ ঠিকনাত যোগাযোগ কৰক৷ প্লেন-১: দহ দিনত ৫কেজি ওজন হ্ৰাস, ৫হেজাৰ টকাৰ পেকেজ৷প্লেন-২: দহ দিনত ১০কেজি ওজন হ্ৰাস, ১০হেজাৰ টকাৰ পেকেজ৷ প্লেন-৩: দহ দিনত ১৫কেজি ওজন হ্ৰাস,২০হেজাৰ টকাৰ পেকেজ৷ এজন শকতলোকে ফোনত প্লেন-১ৰ বাবে অনুৰোধ জনালে৷ নিৰ্দিষ্ট সময়ত সেইলোকজনৰ ঘৰৰ কলিংবেল বজালেহি এগৰাকী ট্ৰেকচুট পিন্ধা সুন্দৰী যুৱতীয়ে৷ যুৱতীয়ে জনালে এঘন্টাৰ দৌৰত মোক আপুনি পিছ পেলালে মোৰ চুম্বন লব পাৰিব৷ শকত ডেকাজনে বহু চেষ্টা কৰিও এদিনো যুৱতীক দৌৰত চেৰ পেলাব নোৱাৰিলে। কিন্তু দহ দিনত ৫কেজি ওজন ঠিকেই কমিল৷ কেইদিনমানৰ পিছত তেওঁ দুই নম্বৰ প্লেনটো লবলৈ মন কৰিলে৷ এইবাৰ আন এজনী আগতকৈ ধুনীয়া মিনিস্কাৰ্ট পিন্ধা যুৱতী আহি হাজিৰ হ'ল আৰু একেদৰেই দৌৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিলে৷ শকত ডেকাজনে এইবাৰো বহু চেষ্টা কৰিও যুৱতীৰ কাষ চাপিব নোৱাৰিলে আৰু যথাসময়ত তেওঁৰ ১০কেজি ওজন কমিল৷ ইয়াৰ পিছত ডেকাজনে উৎসাহিত হৈ ৩নং প্লেন লবলৈ বুলি বিজ্ঞাপনদাতা কোম্পানীক ফোন কৰিলে৷ কোম্পানীয়ে জনালে এই প্লেনটো কিন্তু বৰ টান৷ ভাবি চিন্তিহে ৩নং প্লেনটো লব৷ পইচা ৰিফাণ্ড কোনো কাৰণত নহব৷ ৩নং প্লেনটো লবলৈ আগ্ৰহী যুৱকজনৰ কাষত এইবাৰ এজন ৭ফুটী হৃষ্টপুষ্ট কৃষ্ণকায় নিগ্ৰো আহি উপস্থিত হ'ল৷ আহিয়ে তেওঁ কলে মই ৩নং প্লেনৰ ইন্সট্ৰাক্টৰ - আপুনি যিমান পাৰে সিমাই বেগাই দৌৰক৷ চাব মোৰ হাতত যাতে আপুনি ধৰা নপৰে৷ মোৰ হাতত ধৰা পৰিলে মই কিন্তু আপোনাৰ চুম্বন লম !

কৌতুকৰ চলেৰে কথাখিনি কলেও এইটো সত্যযে দৌৰাটো শৰীৰৰ বাবে এক উপযোগী ক্ৰিয়া৷ কেবল দৌৰেই নহয়,বেগাই খোজকঢ়া, সাঁতোৰা,জপিওৱা, চাইকেল চলোৱা,খেল-ধেমালি,ব্যায়াম বা আসন কৰা এইবিলাক হ'ল শৰীৰৰ বাবে লাগতিয়াল উপকাৰী ক্ৰিয়া৷ ইয়াৰ ফলত সঠিকভাবেৰক্ত সঞ্চালন হয় আৰু শৰীৰৰ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰিত হয়৷ শৰীৰৰ বাবে উপকাৰী এই ডি এল নামৰ কলেষ্টেৰলৰ বৃদ্ধি হয়৷ তেজত চুগাৰৰ পৰিমাণ হ্ৰাস পাবধৰে কাৰণ এইধৰণৰ যি কোনো কচৰতে শৰীৰৰ ভিতৰৰ ইনচুলিনৰ সক্ৰিয়তা বঢ়ায়৷ কচৰতে পেটৰ চৰ্বি কমায়৷ হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে৷ কচৰতকৰিলে শৰীৰৰ ভিতৰত এণ্ডৰফিন উৎপন্ন হয় - যি আমাৰ দেহ আৰু মনক প্ৰফুল্লিত কৰে৷ গুৰুতৰ অসুখত আক্ৰান্ত লোক, হাঁপানী বা শ্বাসজনিত অসুখতভুক্তভোগী লোক,হৃদৰোগত ভোগা ব্যক্তি আৰু হাঁড়ৰ বিকাৰ থকা লোকৰ বাহিৰে ল'ৰা-বুঢ়া সকলোৱেই উল্লেখিত যি কোনো প্ৰকাৰৰ কচৰত কৰি স্বাস্থ্যক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব পাৰে৷

এতিয়া মূল বিষয়লৈ যোৱাৰ আগতে পাঠকসকলক বি এম আই (Body Mass Index ) ওলিওৱাৰ সহজ পদ্ধতিটো কম৷ পোনতে শৰীৰৰ উচ্চতামিটাৰত জুখি লব ৷ উদাহৰণ ১৭২চেন্টিমিটাৰ মানে হব ১.৭২মিটাৰ৷ এতিয়া ১.৭২ক ১.৭২ৰে পূৰণ কৰক৷ ফলাফল হ'ল ২.৯৬স্কোৱাৰ মিটাৰ৷ ধৰি লওকআপোনাৰ শৰীৰৰ ওজন পালে ৭০কিলোগ্ৰাম৷ এতিয়া ৭০ক ২.৯৬ৰে ভাগ কৰক৷ ভাগফল হব ২৩.৬৪ কিলোগ্ৰাম প্ৰতি স্কোৱাৰ মিটাৰত৷ সহজ ভাষাত বিএম আই ওলাল ২৩.৬৪৷ ইয়াৰ ওপৰিও ইন্টাৰনেটৰ সহায়ত বি এম আই গণণা কৰা চাৰ্ট আপোনাৰ ম'বাইলত ডাউনলোড কৰি লৈ তাতো বি এম আইততালিকে জানিব পাৰিব৷ ১৮.৫ৰ পৰা ২৪.৯ বি এম আই হ'ল আদৰ্শ বা স্বাস্থ্যসন্মত বি এম আই ৷ ১৮.৫ৰ কম বি এম আই হলে আন্দাৰৱেইট৷ ২৫ৰ পৰা২৯.৯ হ'ল অভাৰৱেট অৰ্থাৎ বেচি ওজন থকা লোক৷ ৩০ৰ পৰা ৩৯.৯ হ'ল স্থুলকায় (Obese) ৷ বি এম আই ৪০ৰ ওপৰ হলে অতি স্থুলকায়৷ চিকিৎসাৰবিভিন্ন নিৰ্দেশনা দিবলৈ চিকিৎসকে প্ৰতিজন ৰোগীৰ বি এম আই জনাটো প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰে৷ ইয়াৰ ওপৰিও প্ৰতিজন স্বাস্থ্য সচেতন ব্যক্তিয়ে নিজৰ বি এমআই জনাটো একান্ত আৱশ্যক৷ বি এম আইৰ ওপৰিও শকত হোৱা লোকৰ কমৰৰ ঘেৰা বাঢ়িবলৈ ধৰে৷ বছৰত এবাৰ সকলোৱে নাভিৰ ওপৰত এই ঘেৰাৰজোখ চাব লাগে৷ নিয়মীয়া স্বাস্থ্যৰলোকৰ পুৰুষৰ ৪০ইঞ্চি আৰু মহিলাৰ ৩৫ইঞ্চিৰ ওপৰ হব নালাগে৷

মানুহ শকত হোৱাৰ অপকাৰিতাসমূহ:
শকত লোকসকলে শাৰীৰিক আৰু মানসিক উভয়বিধৰ যন্ত্ৰণাৰ ভুক্তভোগী হয়৷ মানসিকভাবে ডিপ্ৰেচন, হীনমনস্কতা,আত্মবিশ্বাসৰ অভাৱত ভোগে৷শকত মানুহ অধিক কাৰ্য্যক্ষম নহয়, কামৰ ক্ষতি তেওঁলোকে বেচিকৈ কৰে৷ আয়ৰ এক বুজন অংশ চিকিৎসাৰ খৰচত ব্যয় হয়৷ শৰীৰ অলপতে ভাগৰুৱা হয়৷নানা ধৰণৰ ৰোগত বিশেষকৈ ডায়েবেটিজ,উচ্চ ৰক্তচাপ, কৰ্কটৰোগ (বক্ষ, কল'ন,জৰায়ু,প্ৰষ্টেট, কিডনি, লিভাৰ, পিত্ত, পেনক্ৰিয়াচ আদিৰ), হৃদৰোগ(কাৰ্ডিঅ'মায়'পেথি,হাৰ্ট ফেইলাৰ), ডিচলিপিডেমিয়া, পিত্তৰ পাথৰ,লিভাৰৰ অসুখ, হাঁড়ৰ ৰোগ (অস্তিঅ' আৰ্থাইটিচ), শ্বাস-প্ৰস্বাসৰ ৰোগ, নিদ্ৰাৰ বিকাৰ, মাহেকীয়াৰ বিসংগতি, সন্তানহীনতা আদিত সহজে আক্ৰান্ত হয়৷ পুৰুষে জননেন্দ্ৰিয় বিকাৰত(Erectile dysfunction) ভোগে৷ একেলগে মেদবহুলতা, ডায়েবেটিজ, উচ্চৰক্তচাপ আৰু ডিচলিপিডেমিয়া থাকিলে তাক মেটাব'লিক চিনড্ৰম বোলে৷ এনে ৰোগী সতৰ্ক নহলে তুলনামুলকভাবে কম আয়ুসহে জীৱিত থাকে৷
বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে বিশ্বত বছৰি ২-৮নিযুত লোক মেদবহুলতাৰ জটিলতাৰ ফলত মৃত্যুবৰণ কৰে৷ মৃত্যুৰ ৫টা প্ৰমুখ কাৰণৰ ভিতৰতমেদবহুলতাও এটা৷ এটা সময়ত ভাৰতত আৰম্ভ হোৱা এন্টি অ'বেচিটি ডে (World Anti Obesity Day) আজিকালি ২৬নভেম্বৰত বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশতপালিত হয়৷ ঠিক এই বছৰৰ ২১জুনত আৰম্ভ হোৱা বিশ্ব যোগ দিবসৰ দৰে৷ বিশ্বৰ ১৯২খন দেশে এই যোগ দিবস পালন কৰি স্বাস্থ্য ৰক্ষাতযোগৰ গুৰুত্ব প্ৰতিপন্ন কৰি ৰাইজৰ মাজত সজাগতা বৃদ্ধি কৰিলে৷ নিয়মীয়া যোগ-ব্যায়াম কৰা লোক শকত নহয় বা মেদবহুলতাৰ চিকাৰ নহয়৷ 

মানুহ শকত কিয় হয় ? 
থুলমুলকৈ একে আষাৰে কবলৈ হলে শকত হোৱাৰ কাৰণ হ'ল অতিমাত্ৰা খোৱাৰ বিপৰীতে কৰ্মৰ নিস্ক্ৰিয়তা৷ গতিকে খাদ্যৰ পৰা আহৰণ কৰা কেলৰিখৰচ হবলৈ নাপালে সি শৰীৰত সেয়া চৰ্বিৰ ৰূপত সঞ্চিত হবলৈ ধৰে৷ গতিকে উজু সমীকৰণটো এনেকুৱা ধৰণৰ হব :
বেচি পৰিমাণৰ খাদ্য + অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য - শাৰীৰিক শ্ৰম = শকত হোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়া ৷ সঘনাই বেচি পৰিমাণৰ খাদ্যৰ অৰ্থ শৰীৰে বেচি কেলৰি পোৱা৷ আকৌ জাংকফুডৰ দৰে অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্যত সদায় বেচি কেলৰি থাকে৷ ইয়াৰ বিপৰীতে শ্ৰম নকৰিলেই কেলৰি খৰচ হবলৈ নাপায়৷ এজন মানুহ শকতহোৱাৰ একাধিক কাৰণ থাকিব পাৰে৷ ইয়াৰে অধিকাংশই কিন্তু আগতীয়াকৈ বাধা দি ৰোধ কৰিব পৰা ধৰণৰ (Preventable)৷

জীৱন যাত্ৰাৰ শৈলী - বহুতো পৰিয়ালত এলেহুৱা লাইফষ্টাইলৰ প্ৰচলন দেখা যায়৷ তেনে পৰিয়ালৰ একেঘৰৰ কেইবাজনক শকত হোৱা দেখা যায়৷ বহুআৰামদায়ক নিস্ক্ৰিয় জীৱনধাৰণৰ ওপৰিও এওঁলোকৰ খাদ্যাভাসো ত্ৰুতিপূৰ্ণ ৷অনবৰতে আৰামদায়ক বাতানুকুলিত পৰিবেশত থাকিলে শৰীৰৰ কেলৰিকমকৈ খৰচ হলে শৰীৰত চৰ্বি জমা হয়৷

খাদ্যৰ বিংসগতি- দৈনিক প্ৰচুৰ চৰ্বিযুক্ত অধিক কেলৰিৰ খাদ্য,জাংকফুড গ্ৰহণ কৰা৷ ফল আৰু শাক পাচলি নোখোৱা বা কমকৈ খোৱা৷
নিস্ক্ৰিয় জীৱন যাপন- ঘৰত এডাল কূটা দুডাল নকৰা, সমূলি খোজ কঢ়া বা খেলাধূলাত ভাগ নোলোৱা৷

বংশগতি- কোনো কোনো লোকৰ শকত হোৱাত কিছু পৰিমাণে বংশগতিৰো প্ৰভাৱ দেখা যায়৷

ৰোগৰ ফলত শকত হোৱা- নানাবিধ হৰমোনৰ বিকাৰ যেনে কুশ্বিং চিনড্ৰম, হাইপোথাইৰয়ডিজম, পলিচিষ্টিক অভেৰিয়ান চিনড্ৰম৷ বাৰডেট বিডেল, প্ৰেডাৰ ৱিলি চিনড্ৰম, অস্তিঅ'আৰ্থাইটিচ আদি ৰোগ শকত হোৱাৰ কাৰণ হব পাৰে৷

দৰবৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ ফলত শকত হোৱা - প্ৰেডনিচলন,বিটামিথাচন বা আন ষ্টেৰইড, মৃগীৰোগত ব্যৱহৃত টেগ্ৰিটল, আন কিছুমান মানসিক ৰোগৰদৰব, ডায়েবেটিজৰ দৰব আৰু বিটা ব্লকাৰৰ অসতৰ্ক ব্যৱহাৰেও এজন লোকক শকত কৰি তুলিব পাৰে৷

সামাজিক কাৰণ - এখন এলেহুৱা সমাজত নিস্কৰ্মা বন্ধুবৰ্গৰ লগত গপ মাৰি সময় অবাবতে কটোৱা লোকো শকত হোৱা পৰিলক্ষিত হয়৷

কমকৈ বা বেচিকৈ শোৱা লোকসকলে সাধাৰণতে বেচি খাদ্য গ্ৰহণ কৰি শকত হোৱা দেখা যায়৷ 

কিছুমান মানসিক ৰোগীয়েও বাৰম্বাৰ খাই থাকি শকত হোৱা দেখা যায়৷


গৰ্ভাৱস্থাত আৰু মেনুপ'জৰ সময়ত হৰমোনৰ প্ৰভাৱত কিছুমান মহিলাক শকত হোৱা দেখা যায়৷প্ৰসৱ হোৱাৰ লগে লগে মহিলাসকল সতৰ্ক হব লাগে৷সামান্য পেটৰ আকাৰ বঢ়া যেন দেখিলে সতৰ্কতামূলক ব্যৱস্থা হিচাবে এবডমিনেল বেল্ট ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে৷ কাৰণ এবাৰ পেট বেচিকৈ ওলাই গলে তাক পুনৰ আগৰ অৱস্থালৈ অনাটো বেচ কঠিন৷


মেদবহুলতাৰ চিকিৎসা-

পোনতে নিৰ্ণয় কৰি লব লাগে যে ব্যক্তিজন আন ৰোগত আক্ৰান্ত হয়নে নহয়৷যদি আন ৰোগ আছে তাৰ উপযুক্ত চিকিৎসা কৰিব লাগিব৷ ছমাহৰভিতৰত ওজন কমোৱাৰ লক্ষ্য শৰীৰৰ মুঠ ওজনৰ ন্যুনতম ৫শতাংশৰ পৰা সৰ্বোচ্চ ৩০শতাংশলৈ ব্যক্তিভেদে চিকিৎসকে ঠাৱৰ কৰে৷ ইয়াৰবাবে ব্যক্তিজনৰ সদিচ্ছা, আগ্ৰহ আৰু সহযোগিতাৰ একান্ত আৱশ্যক৷

খোৱাৰ পৰিমাণ দৈনিক মহিলাৰ ১২০০আৰু পুৰুষৰ ১৫০০ কেলৰিত সীমাবদ্ধ ৰাখিব পাৰিলে ভাল৷ এইদৰে কেলৰি কমোৱাৰওপৰিও খাদ্যত বাচনি কৰি চলিব লাগিব৷ শাক পাচলি,ফল মূল,বেচি ফাইবাৰ থকা শস্য,দাইল, বীন, চয়াবীন, মাছ,কণীৰ বগা অংশ,অলিভ বা চানফ্লাৱাৰতেল গ্ৰহণ কৰিব৷ বীনত কলিষ্টিকাইনিন নামৰ হজম ক্ৰিয়াত সহায় কৰা এনজাইম থাকে৷ কণীত থকা প্ৰটিনে সহজে ভোক লাগিবলৈনিদিয়ে গতিকে কণী ওজন কমোৱাত এইদৰে সহায়ক৷ খাহী মাংস,বইলাৰ মাংসৰ ওপৰিও মাংসৰ তেল বিশেষকৈ বইলাৰ মূৰ্গীৰ ছালখন কেতিয়াও নাখাব৷ডায়েৰী প্ৰডাক্ট, ঘিউ,মাখন,পনীৰ,ক্ৰিম ত্যাগ কৰিব৷ কেক,পেষ্ট্ৰি আৰু শীতল পানীয় নাখাব৷ডালডা জাতীয় অপকাৰী ট্ৰান্সফেটত ভজা ফ্ৰেন্স ফ্ৰাই নাখাব৷ গাখীৰ আৰু দৈ চৰ্বিবিহীনহে লব৷ নিমখ আৰু মিঠা দুয়োটাই কমকৈ লব৷ মদ আৰু ধূম্ৰপান বৰ্জন কৰিব৷ বেচি ফাইবাৰ থকা খাদ্যই উদৰটো বেচি সময়লৈপৰিপূৰ্ণ কৰি ৰাখে আৰু ফলত সোণকালে ভোক নালাগে৷

পদীনা মিহলি চাহ, গ্ৰীণ টি আৰু নেমু মৌজোলৰ কুহুমীয়া পানী ওজন কমোৱাত সহায়ক৷ আয়ুৰ্বেদৰমতে কেঁচা বিলাহী আৰু পিঁয়াজ, বুটৰ দাইল আৰুমৌজোল শকত লোকৰ ওজন কমোৱাৰ বাবে লাগতিয়াল সিদ্ধ হৈছে৷ ক্ষীণাবলৈ ইচ্ছুকসকলে দৈনিক দুবাৰকৈ তিঁয়হ, গাজৰ,বীট,বিলাহী,পিঁয়াজ, মূলা,চালাড পাত আদিৰ চালাড অৱশ্য খাব লাগে - য'ত ভিটামিন-চি, ভিটামিন-ই,ফলিকএচিড,,লাইকোপেন আৰু কেৰোটিনেইড প্ৰচুৰ থাকে৷

চেকাৰিন আৰু এচপাৰটেমৰ ব্যৱহাৰে এচামুচ চেনিত থকা ৩৩কেলৰিৰ খৰচ বচাব পাৰে৷কিন্তু ফিনাইলকিটনইউৰিয়া নামৰ জেনেটিক ৰোগ থকালোকৰ বাবে এচপাৰটেমৰ ব্যৱহাৰ বিপদজনক৷

নিয়মিত কচৰতৰ (Exercise) আৱশ্যক - যাতে কেলৰি খৰচ হয়৷ সপ্তাহত ১৫০মিনিটৰে আৰম্ভ কৰি সপ্তাহত ৩০০মিনিটলৈ অনুশীলনৰ সময় বঢ়াবপাৰি৷

আজিকালি বিশ্বৰ বিভিন্ন ঠাইৰ লগতে ভাৰততো ওজন কমোৱা নানাবিধ দৰব উপলব্ধ ৷ বেলেগ বেলেগ দৰবৰ কামকৰাৰ পদ্ধতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া বেলেগ বেলেগ৷ চিকিৎসকৰ তত্বাবধানত গ্ৰহণ কৰি দৰবৰ দ্বাৰা উপকৃত হব পাৰি৷ ৰচনাদীঘলীয়া নকৰি দৰববিলাকৰ নাম মাত্ৰ তলত উল্লেখ কৰিলোঁ - Oristat (Xenical), Losaserin (Belvique), Phentermine (Adirex-P), Bupropion, Naltrexone(Contravene), Ifraglutide (Saxenda), Sibutramine (Medidia), Nupuntia, Hoodia, Ephedra (Mahuang) ৷ যিবিলাক ৰোগীৰ বি এম আই যথেষ্ট বেচি আৰু লগত আনুসংগিক ৰোগ ডায়েবেটিজ বা উচ্চ ৰক্তচাপ আদি আছে - তেনে লোকক ক্ষীণোৱা দৰব প্ৰয়োগ কৰা হয়৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages