Tuesday, August 11, 2015

পলকতে সুখ-দুখৰ বতৰা

আজিৰ ভাল খবৰবোৰ


১) ৰাজ্য চৰকাৰে গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ত দাখিল কৰা এখন শপতনামা অনুসৰি মন্ত্ৰী ৰকিবুল হুচেইনে সদনৰ মজিয়াত ডাইনী হত্যা প্ৰতিৰোধৰ বাবে এখন বিধেয়ক উত্থাপন কৰে ৷ বিধেয়কখনৰ নাম – অসম ডাইনী হত্যা (নিষিদ্ধ , প্ৰতিৰোধ আৰু সুৰক্ষা) বিধেয়ক,২০১৫ ৷

২)  ২০১৪ বৰ্ষৰ শংকৰদে‌ৱ বঁটা আগবঢ়ো‌ৱা হৈছে প্ৰথিতযশা সাংবাদিক-সাহিত্যিক তথা অসম সাহিত্য সভাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি কনকসেন ডেকালৈ । তদুপৰি ২০১১ বৰ্ষৰ এই বঁটাৰ বাবে মনোনীত কৰা হৈছে ভাৰতীয় নাট্যমঞ্চৰ ইতিহাস ৰচয়িতা ,বিশিষ্ট পণ্ডিত এম এল বৰাডপাণ্ডেক ৷ 

৩) ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ 'সম্পদ কেন্দ্ৰ' এটা অতি শীঘ্ৰেই অসমৰ সোনাপুৰত স্থাপিত হ'ব আৰু অহা অক্টোবৰ মাহত গু‌ৱাহাটীত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিশেষ প্ৰদৰ্শনী অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হ'ব ।

৪) গ্ৰাহকৰ নিজৰ ইচ্ছামতে মোবাইল ফোনৰ 'ডাটা আৰম্ভ কৰা আৰু বন্ধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত সহজতম সুবিধা কৰি দিবলৈ টেলিকম ৰেগুলেটৰী অথৰিটি অ‌ৱ ইণ্ডিয়াই সকলো দূৰসংযোগ কোম্পানীলৈকে জাননী দিছে । ট্ৰায়ে বিধান দিয়ামতে অহা ছেপ্তেম্বৰ মাহৰ পৰা যিকোনো মোবাইল গ্ৰাহকে নিজৰ ইন্টাৰনেট সে‌ৱা বন্ধ বা আৰম্ভ কৰাৰ বাবে ১৫২৯ নম্বৰলৈ START বা STOP মেচেছ দিলেই হ'ব বুলি জনা গৈছে ।

৫) অসমৰ চাহ উদ্যোগক নতুন মাত্ৰা প্ৰদানৰ বাবে আগবাঢ়ি আহিছে আমেৰিকাৰ মহাকাশ গ‌ৱেষণা সংস্থা নাছাই । "চইল মইশ্বাৰ এক্টিভ পেছিভ " শীৰ্ষক এটি অভিযানৰ জৰিয়তে নাছাই অসমৰ জলবায়ু অধ্যয়ন কৰি চাহ খেতিৰ বাবে বিশেষ পৰামৰ্শ আগবঢ়াব ।

৬) গো‌ৱালপাৰা জিলাৰ দুধনৈ নিবাসী বিণাপানী কোঁচে ২০১৫ বৰ্ষৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰৰ হস্ত-তাত আৰু বস্ত্ৰ মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা উৎকৃষ্ট বয়নশিল্পৰ নিদৰ্শন স্বৰূপে 'কাম্বাং' নামৰ বস্ত্ৰবিধৰ বয়নৰ বাবে এক ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা লাভ কৰিছে ।

৭) বহু জল্পনা-কল্পনা আৰু প্ৰতীক্ষাৰ অন্তত উত্তৰ – পূৱ সীমান্ত ৰেলসেৱাৰ মুৰ্কংচেলেং – গুৱাহাটীৰ মাজত পোনপ্ৰথমবাৰৰ বাবে ব্ৰডগজ ৰেলসেৱা আৰম্ভ কৰা হৈছে ৷

৮) ভাৰত চৰকাৰৰ ক্ৰীড়া মন্ত্ৰনালয়ে মাজুলীৰ উদীয়মান খেলুৱৈসকলৰ প্ৰতিভা বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত সুবিধা হোৱাকৈ “ছাই”ৰ এটি সম্প্ৰসাৰন কেন্দ্ৰ মাজুলীত স্থাপনৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহন কৰিছে ৷ 


৯) হাৰিয়ানা চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ পদোন্নতি যদি কিবা কাৰণত সময়মতে নহয়, তেন্তে পদোন্নতিৰ পাছত পাবপৰা সকলোধৰণৰ সা-সুবিধা যথাসময়ৰপৰাই পো‌ৱাটো নিশ্চিত কৰাৰ বাবে যত্নপৰ হৈছে ।

১০) আউনিআঁটি সত্ৰৰ শ্ৰীমন্ত শংকৰদে‌ৱ বঁটা গ‌ৱেষণা বঁটা ন্যাস সমিতিয়ে ২০১৪ বৰ্ষৰ বাবে শ্ৰীমন্ত শংকৰদে‌ৱ গ‌ৱেষণা বঁটা আগবঢ়াইছে বিশিষ্ট চিন্তাবিদ ,গ‌ৱেষক তথা 'জনসাধাৰণ' কাকতৰ সম্পাদক ড০ শি‌ৱনাথ বৰ্মনলৈ । ড০ বৰ্মনক তেওঁৰ 'The Unsung Colossus: An Introduction to the Life and works of Shankardev' শীৰ্ষক বঁটাৰ বাবে এই বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে ।

No comments:

Post a Comment