মিছ ক'লে কি ডাল হব? (হাস্য-ব্যংগ) - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

xukhdukh.com :: Assamese LIFELINE on SOCIAL MEDIA

সামাজিক যোগসূত্ৰৰ মঞ্চত ইতিবাচক বাৰ্তাবাহক
ভাল খবৰ ভাল সমল, পঢ়ি লভক আনন্দ বিমল

Post Top Ad

Responsive Ads Here
ভাদমহীয়া আৰ্শীবাদ “ফিলিং ব্লেছড্”
 ঈশানজ্যোতি বৰা
বাপেকৰ পুৰণা ধূতি এখনৰ মাজত কঁকালৰ পৰা আঁঠুলৈকে- শৰীৰৰ এই অংশভাগ সুমুৱাই ল’লে স্বাধীন অসমৰ চফল ডেকা বৈভৱে৷ ভাদমাহ পৰিল যেতিয়া আৰু পৰম্পৰা নাৰাখিলেও বেয়া দিয়কচোন, তাতে চ'ছিয়েল মেডিয়াত ইমেজৰো কথা আছে! ডিঙিৰ পৰা কঁকালৰ অংশচোৱা ঢাকিলে বগা টি-শ্বাৰ্ট এটাৰে৷ টি-শ্বাৰ্টৰ নাম- “আই এম দা হেণ্ডছাম বয় ইয়ৰ গাৰ্লফ্ৰেণ্ড ইজ চাৰ্চিং ফৰ”৷ ফটোখন এডিটিং কৰি ডেকা ভকত কুমাৰ বৈভৱে ফে’চবুকত আপলোড কৰিলে৷ ফটোৰ ওপৰত লিখিলে-‘কৃষ্ণ ! ওলালোঁ আৰু দেই ৷ বাই ফ্ৰেণ্ডছ্ লাভ ইউ অল !” স্বাভাৱিকতেই, বৈভৱৰ নতুন অৱতাৰে ফে’চবুকত সমাদৰ লাভ কৰিলে৷ লাইক,কমেন্টৰ বৰষুণজাকো ফে’চবুকৰ পথাৰত পৰিবলৈ বেছি সময় নালাগিল৷ 

সাধাৰণতে এইকণ সময়ত কলেজীয়া ডেকা বৈভৱে বাইকত উঠি দিহিঙে-দিপাঙে ঘূৰি ফুৰে৷ এৰাল ছিগা গৰুটোৰ দৰে দুনীয়াখনতে পিটপিটাই ফুৰি ভাত খোৱা পৰতহে ঘৰ আহি সোমাইহি৷ পিছে আজিৰ কথাটো অলপ সুকীয়া৷ জীৱনত কোনোদিনে নকৰা কাম এটা কৰিবলৈ আগবাঢ়িছে কলেজীয়া ডেকা বৈভৱ৷ ঘৰৰ অপায়-অমংগল নিৰ্মূলৰ অৰ্থে মাকে নামঘৰত আজি শঁৰাই এভাগ আগবঢ়াইছে৷ বাপেকে যোৱাৰ পৰত বাৰম্বাৰ নামঘৰলৈ যাবলৈ কৈ থৈ গৈছে৷ নহ’লে মাহেকীয়া দৰমহা অৰ্থাৎ,’পকেটমানি’ পয়সত্তৰ শতাংশ হ্ৰাস হোৱাৰ আশংকা আছে ৷ 

বাপেকৰ তৰ্জন-গৰ্জন শুনি বৈভৱ অৱশেষত নামঘৰলৈ যাবলৈ বাধ্য হ’ল৷ ফটোত লাইক,কমেণ্টৰ সংখ্যাত চকু ৰাখি ডেকা ভকতে নামঘৰৰ প্ৰৱেশদ্বাৰত ভৰি থৈ দেখিলে-নামঘৰৰ ভিতৰভাগ ভকত-বৈষ্ণৱ আৰু আই-মাতৃসকলেৰে ইতিমধ্যেই গিজগিজাই উঠিছে৷ 

“হেৰৌ আজি দেখোন হাইঠা মাটিত পৰিল ! কৃষ্ণ ! কৃষ্ণ !! সপোন দেখা নাইতো !”- কোনোদিনে নামঘৰৰ পদূলি নগচকা বৈভৱক সমুখতে দেখি শিল পৰা কপৌৰ দৰে কিছুপৰ ৰৈ থাকি বিষ্ণুখুৰা বৈভৱৰ সমুখলৈ দৌৰ মাৰি আহিল৷ চকুত আশ্বৰ্যৰ চিন বিদ্যমান৷ 

“নক’ব আৰু ! দেতাই সদায় পুৱা-গধূলি তাকে পেনপেনাই থাকে৷ ভাবিলোঁ,বুঢ়া বয়সত মানুহটোক দুখ নিদিওঁ৷ ছ’ ওলাই আহিলোঁ৷ অৱশ্যে এটা বিশেষ কাৰণো আছে৷ বাৰু,ভৰিহাল ধুই আহোঁ ৰ’ব৷”- কথাষাৰ কৈ বৈভৱে ভৰিহাল তিয়াবলৈ দমকলৰ দিশে আগবাঢ়িল৷ 

হাত-ভৰি তিয়াই বৈভৱ নামঘৰৰ পিছৰ শাৰীটোৰ কঠখনত বহেগৈ মানে ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিয়ে নাম জুৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিলেই৷ নামৰ আগ-গুৰি একো বুজিব নোৱাৰা বৈভৱে ওঁঠখন লৰাই নাম গাই থকাৰ অভিনয় দক্ষতাৰে কৰি গ’ল৷ অৱশ্যে পাঁচ মিনিটৰ মূৰে মূৰে ফে’চবুকত নজৰ মাৰি থাকিবলৈ নাপাহৰিলে৷ 

ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিৰ গলগলীয়া কণ্ঠত প্ৰাণ পাই উঠা নামৰ অমীয়া ৰসে নামঘৰত এক অপূৰ্ব মায়াজাল ৰচিলে৷ খোল-তালৰ সুৰীয়া লহৰত ভক্তপ্ৰাণ ৰাইজৰ মন-প্ৰাণ সমষ্ট বুৰ গ’ল৷ 

বৈভৱৰ ফটোখনে দুশটা লাইকৰ মাইলষ্ট’ন স্পৰ্শ কৰাৰ লগে লগে নামৰো অন্ত পৰিল৷ মণিকূটৰ ফালে হাত যোৰ কৰি ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিয়ে গৃহস্থক আঁঠু ল’বলৈ ক’লে৷ আৰু পৰম্পৰাগত আৰ্শীবাদফাঁকি মুখেৰে উচ্চাৰণ কৰিলে ৷

আৰ্শীবাদটো দি ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিয়ে বৈভৱৰ বাপেকৰ ফালে চাই সুধিলে-“আৰু কাৰোবাৰ কিবা মনোবাঞ্চা আছে নেকি,সেৱকীয়ে ক’ব লাগে৷”

আঁঠু লৈ থকা গৃহস্থৰ শাৰীটোৰ একেবাৰেই মূৰত বহি থকা বৈভৱে মনত অ’তপৰে পুহি ৰখা মনোবাঞ্চাটো প্ৰকাশ কৰিবৰ সময় উপস্থিত৷ মূৰটো দাঙি বৈভৱে ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিলৈ চাই সবিনয়ে ক’বলৈ ধৰিলে-“বৰতা,ফেচবুকত লাইক,কমেন্ট পাবলৈ মোক আৰ্শীবাদ এটা দিয়কচোন৷ এতিয়ালৈকে বিজনেছ ঠিকেই চলি আছে৷ মোৰ এই যাত্ৰা যে যুগ-যুগান্তৰলৈ কনটিনিউ হৈ থাকিব পাৰে, তাৰ বাবে ভগৱানৰ পৰা আৰ্শীবাদ এটা আনিব নোৱাৰেনে?” 

বৈভৱৰ কথা শুনি ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিয়ে ইফালে-সিফালে চাবলৈ ধৰিলে৷ কি ফেচবুক,কি লাইক,কি কমেন্ট-এইবোৰৰ একো উৱাদিহ তেওঁ পোৱা নাই৷ ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিৰ মুখৰ ভাৱ-ভঙ্গী দেখি বৈভৱে ম’বাইলটো হাতত লৈ কাইটিৰ কাষ চাপিল আৰু ফেচবুকৰ হ’ম পেজটো দেখুৱাই লাইক,কমেন্টৰ মাহাত্ম্য পৰিষ্কাৰকৈ বুজাই দি পুনৰ আগৰ স্থান পালেহি৷

ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিয়ে এইবাৰ আৰ্শীবাদ দিলে-“ নমোঃ নমোঃ নাৰায়ণ প্ৰসন্ন হৰি ও হৰি কৰিয়োক মায়াৰ নিৰ্যান,আপোনাৰ মহিমা আপুনি বেকত কৰি জীৱক কৰা পৰিত্ৰাণ প্ৰভু,জীৱক কৰা পৰিত্ৰাণ; আজি সেৱকীৰ পুত্ৰ বৈভৱে ‘প্ৰেচাৰ বুক’ নে ‘ফেঁচা বুক’ কিবা বোলেনে, কি বুক আমাৰ মগজুৱে সেইবোৰ ঢুকি-ঢাকি নাপায়, আপুনিতো সৰ্বজান্তা,সকলো জানে,সকলো বুজেই ৷ সেয়ে পৰভু আপোনাৰ সন্তান কণমানিটিৰ মনোবাঞ্চা পূৰণ কৰি; লাইক,কমেন আদি দিয়া-থোৱাত যিখিনি অসুবিধা হৈছে সেই সকলো বিবাদ নিষ্পত্তি কৰি; চৰণত স্থান দি,সকলো অপৰাধ ক্ষমা কৰি, তেখেতৰ মংগল কামনা কৰিব লাগে হে অভয় শ্ৰীচৰণত এইখিনি প্ৰাৰ্থনা৷ ঔ হৰি,ঔ ৰাম৷ অ’ হৰি অ’ ৰাম ! হৈছে যা বাবা৷”

ধৰ্মেশ্বৰ কাইটিৰ অভিলাসী আৰ্শীবাদটো শেষ হোৱাৰ লগে লগে বৈভৱে প্ৰাণখোলা হাঁহি এটা মাৰিলে৷ পিছমুহূৰ্ততে সময়ানুৱৰ্তী বৈভৱে সোঁহাতৰ বুঢ়া আৰু তৰ্জনী আঙুলিটোৰে ম’বালটোৰ পৰ্দাখনত ফে’চবুক এপটো উলিয়াই ষ্টেটাছৰ খালী ঠাইখিনিত লিখিলে-“ জাষ্ট টুক্ ভাদমহীয়া আছিৰবাদ ফৰ্ম আৱাৰ বিলাভেড ধৰ্মেশ্বৰ আংকল৷ ফিলিং এমিবিচিয়াচ এণ্ড ব্লেছড! থেংক ইউ মাই ফ্ৰেণ্ডজ ! লাভ ইউ অল !!”

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages