মিছা ক'লে কি ডাল হব? (হাস্য ব্যংগ) - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

xukhdukh.com

Post Top Ad

Responsive Ads Here

মিছা ক'লে কি ডাল হব? (হাস্য ব্যংগ)

Share This
মই, মা আৰু মোৰ মেগি
ঈশানজ্যোতি বৰা

মেগি আনোগৈ বুলি কাউৰীয়ে কা নকৰোতেই বাপন ঘৰৰ পৰা ওলাই গৈছিল৷ পূবৰ বেলি ঘূৰি-মেলি গৈ এতিয়া পশ্চিমত জিলিকিবৰ হ'ল, বাপনৰ কোনো শুংসূত্ৰ নোলাল৷ আগতে এনে এটা অদ্ভুত নাম বাপনৰ মুখত শুনা মনত নপৰেচোন৷ ক’ৰ বা মেগি ! কি বা কৰে এইডালেৰে ! মেগি নামৰ কিবা মাছ-টাছ ধৰিবলৈ গ’ল নেকি সি? কথাবোৰ ভাবি বাসন্তী কলিতাই একো পাৰ পোৱা নাই৷ বৰঞ্চ অলপ আগতে টঙ্কেশ্বৰৰ মুখত মেগি নিষিদ্ধ কৰাৰ কথাটো শুনি চিন্তা অনেকগুণে বাঢ়িলহে৷ চৰকাৰে ‘নিষিদ্ধ’ ঘোষণা কৰা ‘মেগি’ নামৰ কোনোবা দুৰ্ধৰ্ষ উগ্ৰপন্থী সংগঠনত বাপনে বাৰু যোগ দিলেগৈ নেকি? 

চিন্তা আৰু বেজাৰত মানুহজনী লেবেজান৷ তেনেকৈয়ে দিনটো গ’ল৷ অৱশেষত প্ৰতিৱেশী মাকণৰ দিহামতে গোঁসাইঘৰত বন্তি এগঁছি জ্বলাই প্ৰভু ভগৱন্তকে বাপনক সুৰক্ষাৰ সমস্ত দায়িত্ব অৰ্পণ কৰি, শুকাই যোৱা ডিঙিটো জীপাল কৰিবলৈ বাসন্তী কলিতা পাকঘৰৰ দিশে ৰাওনা হৈছিল৷ তেনেতে পদূলিমূৰৰ জপনাখন খোলাৰ শব্দ হ’ল৷ বাসন্তী কলিতাই ঘূৰি চাই দেখিলে-সেইয়া পুত্ৰ বাপন ৷ ডাৱৰে ক’লা কৰি ৰখা বাসন্তী কলিতাৰ মনৰ আকাশখন পলকতে ফৰকাল হৈছিল যদিও বাপনৰ পিছে পিছে সোমাই অহা গাভৰুগৰাকীক দেখি ফৰকাল আকাশত মেঘৰ গাজনি আৰম্ভ হ’ল৷

“এওঁনো কোন? চিনি যে নাপালো৷”-পুতেকক সুধিম বুলি ভাবি থকা প্ৰশ্নবোৰ পাছলৈ থৈ পোনপ্ৰথমেই বাসন্তী কলিতাই মনত উপজা সন্দেহবোৰ দূৰ কৰিবলৈহে যো-জা চলালে৷ গাভৰুৱে তেতিয়া ভৰিৰ বুঢ়াআঙুলিটোৰে সমুখৰ মাটিখিনিত খনন-কাৰ্য চলাই আছিল৷

“তোক কথাবোৰ ক’ম ক’ম বুলি কোৱায়েই নহ’ল৷ ভয়ো লাগিছিল৷ শংকাও হৈছিল৷ ঘৰৰ পৰা উলিয়াই খেদ বুলি চিন্তাতো পৰিছিলোঁ৷”-বাপনে থোকাথুকি মাতেৰে ক’লে৷

“ছালে-বেৰে কোবাই নাথাকি মূল কথালৈ আহ৷”-বাসন্তী কলিতাৰ মৃদু ধমক৷

“এইৰ ঘৰ সেই কমাৰচুকত৷ কলেজত থাকোতেই চিনাকি ৷ কথা দিছিলোঁ এদিন নিজৰ কৰি ল’ম বুলি৷ গতিকে কথাতো ৰাখিব লাগিবই৷ সিপিনে তাইৰ ঘৰত মাক-দেউতাকে ল’ৰা চাবলৈ আৰম্ভ কৰিছেই৷ গতিকে আজিয়েই সময়-সুবিধা মিলিলত একেবাৰে লৈয়েই আহিলোঁ৷ তই দায়-দোষ নধৰিবি আই৷”-এইবুলি কৈয়েই বাপন মাকৰ ভৰিত পৰিল৷ বাপনৰ পদাঙ্ক অনুসৰণ কৰি গাভৰুৱেও মাকৰ ভৰিহাল সাবটি ধৰিলে৷

“আনিলি যেতিয়া এতিয়া খেদি দিবতো নোৱাৰো৷ উঠহঁত৷ আই, তোৰ নাম কি?”-অন্তৰৰ সমষ্ট দুখ-অভিমান কাটি কৰি থৈ উদাৰ বাসন্তী কলিতাই গাভৰুৰ মূৰত হাত বোলাই সুধিলে৷ ছোৱালীজনী দেখাত সাইলাখ সৰস্বতী৷

“মেগি ৷ মানে ঘৰত মোক মৰমতে মেগি বুলি মাতে৷”- উত্তৰটো দিয়েই হঠাতে জানো তাইৰ কি হ’ল ! হুৰাওৰাৱে কান্দিবলৈ ধৰিলে৷ মথাউৰি ভাঙি নামি অহা পানীৰ প্ৰকাণ্ড সোঁতটোৰ দৰে গাভৰুৰ চকুৰ পৰা ধাৰাষাৰ চকুলো বৈ আহিল৷

“নাকান্দিবা নাকান্দিবা৷ ভুল মোৰহে৷ বাপনৰ মুখত প্ৰথম ‘মেগি’ নামটো শুনি কিমান যে কি কি কল্পনা কৰা নাছিলোঁ ৷ চা আই, আমি মুঠেই দুটা মানুহ৷ এতিয়া তুমি আহিলা৷ থাকিম আৰু তিনিটা প্ৰাণী যেনেতেনে৷”-বাসন্তী কলিতাই মেগিক আলফুলে সাবটি ধৰিলে৷

“তাই অইন এটা দুখতহে বৰকৈ কান্দিছে আই৷ মেগি নামৰ খাদ্যটো চৰকাৰে আজি বন্ধ কৰি দিলে ৷ তাইৰ আকৌ সেইটো প্ৰিয় খাদ্য আছিল৷ মেগি খাই ভালপোৱা কাৰণে মাক-বাপেকেও তাইৰ নাম ৰাখিছিল মেগি৷”-বাপনে মেগিৰ বিষাদগাঁথা শুনালে৷

“হ’ব আই৷ সেইটোনো কি ডাঙৰ কথা ! মই তোক আজি পিঠাগুড়িৰ লগত চেনিকল পিটিকি লাড়ু কৰি খোৱাম ৷ মিছাতো নকওঁ,একেবাৰে সাতোটা জনমলৈ মনত ৰাখিবি৷ বেয়া নাপাৱ যদি কথা এটা কওঁ দেই৷ তোক আজিৰেপৰা মই চেনিমাই বুলি মাতিম৷ বেয়া পাবি নেকি?” বাসন্তী কলিতাই সআগ্ৰহেৰে সুধিলে৷

“নাপাওঁ আই৷ আজিৰেপৰা আপুনিয়েই মোৰ সকলো৷”-চাদৰৰ আঁচলেৰে চকুলো মচি মেগি ওৰফে চেনিমাইয়ে মিচিকীয়া হাঁহি এটা মাৰি বাসন্তী কলিতাৰ কথাত সন্মতি জনালে৷ সেই শুভক্ষণতে বাপনে পকেটৰ পৰা ম’বাইলটো উলিয়াই তিনিওটাৰে “চেলফি্” এখন তুলি ফে'চবুকত খুলি লোৱা নতুন একাউন্টত ‘মা,মই আৰু মেগি’ বুলি আপলোড কৰি দিলে৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages