ৰাষ্ট্ৰীয় গুজৱ - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

xukhdukh.com :: Assamese LIFELINE on SOCIAL MEDIA

সামাজিক যোগসূত্ৰৰ মঞ্চত ইতিবাচক বাৰ্তাবাহক
ভাল খবৰ ভাল সমল, পঢ়ি লভক আনন্দ বিমল

Post Top Ad

Responsive Ads Here

ৰাষ্ট্ৰীয় গুজৱ

Share This
হাস্য ব্যংগৰে সত্যৰ সন্ধান
১.ডাঙৰ চহৰৰ ধনী ঘৰৰ ৭৩শতাংশ তেৰ বছৰৰ তলৰ ল'ৰা-ছোৱালীৰেই ফেচবুকত একাউণ্ট থকা বুলি সমীক্ষাত প্ৰকাশ পাইছে৷ এনে সমীক্ষা বেছি চিন্তাজনক নহয়, তাতোকৈ অনলাইন পৰ্ণ ছোৱা, ডেনড্ৰাইট খোৱা, মদ-ভাঙ-ড্ৰাগছ খাবলৈ শিকা, গাৰ্লফেণ্ডৰ সৈতে নুন্যতম দুবাৰ ব্ৰেক হোৱা এনে কিশোৰৰ সংখ্যা নিৰ্ধাৰণ কৰাটোৱহে আচল কথা বুলি সচেতন অভিভাৱক সন্থাই দাবী কৰিছে৷ আধুনিক যুগত কাৰ্বাইড দি কল-আম পকোৱাৰ দৰেই ইণ্টাৰেনেট নৱ-প্ৰজন্মকো কুমলীয়াতে পকাই পেলাইছে বুলিও মত প্ৰকাশ কৰিছে৷

২. আমখোৱা আদমীৰ পাৰ্টিৰ সদস্যই এইবাৰ মোদীচাৰৰ সৱৰমতী নদীৰ "বিশুদ্ধ পানী"ৰ দাবীৰ সত্যতা নিৰুপনৰ বাবে পানীৰ চেম্পুল সংগ্ৰহ কৰিছে বুলি জানিব পৰা গৈছে৷ কিছুমান ঠাইৰ পানীত ২০০২চনৰ তেজৰ চেকুঁৰা এতিয়াও দেখা গৈছে বুলিও চেম্পুল লবলৈ যোৱা সকলে প্ৰকাশ কৰিছে৷ এতিয়া পানীৰ চেম্পুল ফৰেনচিক লেবটৰীলৈ পঠিওৱাৰ পাছতহে আচল ৰাজনীতি আৰম্ভ হব বুলি সম্ভাৱনা প্ৰকাশ পাইছে৷
 
৩. মাতৃ দিৱসত প্ৰকাশ পোৱা সমীক্ষাত বিশ্বৰ ভিতৰত মাতৃ হবৰ বাবে আটাইতকৈ অসুবিধাজনক দেশৰূপে ভাৰতক চিনাক্ত কৰা কথাত ক্ষুদ্ধ হৈ উঠিছে আধুনিকা নাৰী সমাজ৷ ভাল বনকৰা মহিলা থাকিলে, ভাল বেবি কেয়াৰৰ ফেচিলিটি থাকিলে ই একো অসুবিধাজনক কথা নহয় বুলি স্পষ্ট ভাষাত তেওঁলোকে ব্যক্ত কৰিছে৷ মাতৃ হোৱাটো ডাঙৰ কথা নহয়, কাম কৰা ছোৱালী নোপোৱাটোহে বেছি অসুবিধাজনক কথা বুলি স্পষ্ট কৰি দিছে৷

৪. বাৰানসীত মোদী ৰুটি বিক্ৰী কৰা এখন দোকান আজি প্ৰশাসনে বন্ধ কৰি দিয়াৰ বাতৰি আহিছে৷ লগতে ৰুটিৰ ওপৰত "এইবাৰ মোদীৰ চৰকাৰ" বুলি সাঁচ বহুওৱা যন্ত্ৰটোও পুলিচে জব্দ কৰি নিছে৷ পিছে মোদীয়ে ৰাইজৰ মনত বহুওৱা সাঁচ কেনেকৈ চৰকাৰী পুলিচে মচিব পাৰিব বুলি বেনাৰসী শাৰী পিন্ধা বিস্মৃতি ইৰাণী বাইদেৱে প্রশ্ন তুলিছে৷

৫. পদুম পাৰ্টি জিকিবই বুলি পেপাৰ-পত্ৰ, টিভি আদিত দেখি এজাক বেপাৰীমনত ৰঙ লগাৰ ফলতে শ্বেয়াৰ মাৰ্কেটেও আজি চেনচেক্সৰ ২২৫০০ অংকৰ সীমা পাৰ কৰি দিয়াৰ বাতৰি পোৱা গৈছে৷ ৰিজাল্ট নিদিওতেই ইমান অত্যুসাহী হোৱা ভাল নহয়, গছত কঁঠাল ওঠত তেল, নৌ খাওতেই ছেলে বেল হোৱাৰ ভয় আছে বুলি সচেতন শৰ্মাই শংকা প্ৰকাশ কৰিছে৷ চেনচেক্স উঠা দেখি এতিয়া শ্বেয়াৰ কিনিবলৈ ঢাপলি মেলা সাধাৰণ মানুহবোৰ অহা সপ্তাহতে "ইণ্ডিয়া চাইনিঙৰ" দৰেই ৰণত পৰিব পাৰে বুলি জ্যোতিষবিদ হিৰো ইয়ংদাইসম্ভাৱনা প্ৰকাশ কৰিছে৷


৬. বামদেৱ বাবাই ৰাজকুমাৰ গান্ধীৰ সন্দৰ্ভত কৰা হনিমুন শীৰ্ষক মন্তব্যক লৈ সদ্যহতে আইনী প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে দেশৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে৷ বিয়া নপতা আৰু সন্যাসী হোৱা মানুহে হনিমুনৰ আচল ৰহস্য বুজি নোপোৱাকৈয়ে এই মন্তব্য কৰিছে বুলি ন্যায়ালয়ে সন্দেহ প্ৰকাশ কৰিহে বামদেৱক এইকন ৰেহাই দিয়া বুলি দিল্লীৰ পৰা পানদোকানী ৰামবাবুৱে প্ৰকাশ কৰিছে৷ লগতে বুজি নোপোৱা বা অভিজ্ঞতা নোহোৱা বিষয়তো  বাম-উকিল নোলাবলৈ আৰু
বিশেষজ্ঞৰ ৰূপত মতামত নিদিবলৈ বাবা বামদেৱক আহ্বান জনাইছে৷

৭. নৰেন মোদীৰ সাক্ষাৎকাৰ টিভিত চলি থকা সময়তো হাতোৰা পাৰ্টিক ভোট দিবলৈ আহ্বান জনোৱা বিজ্ঞাপন মাজে মাজে প্ৰচাৰ কৰাক লৈ বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি হৈছে৷ হাতোৰা পাৰ্টিয়ে বিৰোধী মোদী সাক্ষাৎকাৰ স্পন'চৰ কৰিছে নেকি, নে এয়া কিবা ভুল হৈছে বুলি সচেতন শৰ্মাই বিজ্ঞাপন বিভাগৰ পৰা জানিব বিচৰাতহে উৰহী গছৰ উৰ পোৱা গৈছে৷ তেওঁলোকে জনোৱা মতে হাতোৰা আৰু পদুম দুয়োটা পাৰ্টিৰেই স্প'নচৰ একেজনেই, সেইজনা হাম্বানী বুলি প্ৰকাশ কৰিছে৷ সেয়ে যি কোনো বিজ্ঞাপন যতে ততে বজালেও একো পাৰ্থক্য নাই বুলিও স্পষ্ট কৰি দিছে৷

৮. নৰেন ভাইয়ে কোনো মহিলাৰ পিছত চোৰাংচোৱা লগোৱাৰ কেচত কোনো তদন্ত নকৰে বুলি আজি ঘোষণা কৰিলে মনেমনে সিঙৰ মন্ত্ৰীসভাই৷ বিদায় পৰত কাৰোবাৰ পাছত এনে কেজেং লগাই গলে কাইলৈ গাদী পালে প্ৰতিশোধ ল'লে কি ডাল কৰিব বুলিহে এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে বুলি হাতোৰা পাৰ্টিৰ ভিতৰুৱা সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে৷ "আমি একেখন নাঁৱৰে যাত্ৰী" গীতটি আজি ৰাতিপুৱা শুনাৰ পাছতে মনেমনে সিঙৰ মন্ত্ৰীয়ে ওলোটা খৰ মৰা বুলিও সূত্ৰত প্ৰকাশ৷
৯. দক্ষিণ ভাৰতৰ পশ্চিমঘাট পৰ্বতমালাত চৈধ্যবিধ নাচনী ভেকুলীৰ প্ৰজাতিৰ আৱ্স্কিাৰ হোৱাক লৈ নিৰ্বাচনী বতৰত হাস্য ৰসৰ সৃষ্টি হৈছে৷ নিৰ্বাচনী যুঁজত জপিয়াই পৰি মিচা প্ৰতিশ্ৰুতিৰ নদীত জাপ দি নৃত্য কৰি থকা ৰাজনীতিবিদ সকলৰ ভিতৰতে এশৰো অধিক নাচনী ভেকুলীৰ প্ৰজাতি পৰ্যবেক্ষন কৰিলেই আৱিস্কৃত হব বুলি দ-পথাৰ পৰিচালনা কৃষক সমিতিয়ে মত ব্যক্ত কৰিছে৷

১০. মায়াৱতী বাইদেৱে কোনো মূল্যৰ বিনিময়তে মোদীক চৰকাৰ বনাবলৈ সমৰ্থন নকৰে বুলি প্ৰকাশ কৰিছে৷ সেই বাতৰিৰ তলতে "সবচে অচ্চা নহী, সবচে সস্তা" বুলি লিখি টিভিয়ে প্ৰচাৰ কৰাকলৈ এতিয়া সৃষ্টি হৈছে বিভ্ৰান্তিৰ৷ মায়া বাইদেউক সস্তীয়া বুলিৱলৈ এয়া অপচেষ্টা বুলিও প্ৰতিবাদী স্বৰ প্ৰকাশ কৰিছে মায়া ফেন ক্লাৱৰ সদস্য সকলে৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages