পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

test banner
xukhdukh.com ভাল খবৰ, ভাল সমল
পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

Share This
আজিৰ ভাল খবৰবোৰ
১. ৰাষ্ট্ৰীয় মাধ্যমিক সাক্ষৰতা মিছনৰ অধীনত সমগ্ৰ কাৰ্বি-আংলঙ জিলাৰ ৯টা শিক্ষা খণ্ডতে নিৰ্মাণ হব ছাত্ৰী নিবাস৷ ইয়াৰে প্ৰথমটো ছাত্ৰী নিবাসৰ আধাৰশিলা বকলীয়াঘাটত স্থাপন কৰিলে স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য তুলিৰাম ৰংহাঙে৷ নৱম শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈকে বিনামূলীয়া খোৱা-বোৱা, থকা মেলাৰ সুবিধাৰে স্কুলৰ পৰা ড্ৰপ আউট হোৱা অনুসূচিত জাতি, জনজাতি আৰু অন্যান্য পিছপৰা জাতিৰ ১০০গৰাকীকৈ ছাত্ৰীয়ে একোটা ছাত্ৰীনিবাসত থাকি পুনৰ শিক্ষা গ্ৰহণৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰিব৷

২. তিনিচুকীয়াৰ শ্ৰীশ্ৰী অনিৰুদ্ধদেৱ সমন্বয় ক্ষেত্ৰত লাখ লাখ ভক্তৰ সমাগম৷ ৰাজ্যৰ ভক্তপ্ৰাণ ৰাইজৰ সঁহাৰিত জীপাল হৈ পৰিছে শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ সংঘৰ চলিত অধিবেশন৷ নতুন নতুন গ্ৰন্থ সম্ভাৰেৰে ৬৫০ খন বিপনীৰে সজাই তুলিছে অধিবেশনৰ গ্ৰন্থমেলাস্থলী৷

৩. অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে এইবাৰ ঘোষিত হ'ল অসম লোকসেৱা আয়োগৰ ২০১৩ বৰ্ষৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰীক্ষাৰ ফলাফল৷ যোৱা ২৯ ডিচেম্বত ২৪১টা পদৰ বাবে হোৱা প্ৰাৰম্ভিক পৰীক্ষাৰ ফলাফল কালি অনলাইন www.apsc.nic.in বেবচাইট যোগে ঘোষণা কৰিছে৷ মূল পৰীক্ষা মে-জুন মাহৰ ভিতৰতে অনুষ্ঠিত হব বুলিও জানিব পৰা গৈছে৷

৪. কংগ্ৰেছ কৰ্মীৰ ভোটদানেৰে নিৰ্ধাৰণ হব গুৱাহাটী লোকসভা সমষ্টিৰ কংগ্ৰেছৰ দলীয় প্ৰাৰ্থী৷ এই প্ৰক্ৰিয়াৰ ঘোষণাৰ পাছত পূৰ্বৰ ১৮গৰাকীৰ ঠাইত আবেদনকাৰীৰ সংখ্যা কমি অহাৰ খবৰ৷ এতিয়া ৭গৰাকী প্ৰাৰ্থীৰ মাজত হব প্ৰাৰ্থী বাচনিৰ বাবে ভোটদান প্ৰক্ৰিয়া৷

৫. কাইলৈৰ পৰা ঢেকীয়াজুলিত অনুষ্ঠিত হব দুদিনীয়াকৈ প্ৰথম ৰাজ্যিক মুণ্ডাৰী সাহিত্য সভাৰ অধিবেশন৷ আদিবাসী সমাজৰ মুণ্ডা জাতিৰ সত্তাক তুলি ধৰাৰ বাবে গঠিত এই সাহিত্য সভাৰ অধিবেশনতে অনুষ্ঠিত হব "সাহিত্য আৰু বুৰঞ্জী সন্মিলন" শীৰ্ষক এক অনুষ্ঠানো৷

৬. নলবাৰীৰ সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান সংস্কৃতিৰ পৰিচালক নৱ শৰ্মাক থিয়েটাৰ মুভমেণ্টৰ ফালৰ পৰা প্ৰদান কৰা হৈছে "নাট্যশ্ৰী" সন্মান৷ বিগত এক দশক জুৰি  অঞ্চলটোৰ প্ৰতিভা বিকাশত যোগোৱা অৰিহণাৰ বাবেই মুগকুছি মিলন নাট্য সমিতিৰ প্ৰযোজক, অভিনেতা তথা পৰিচালক গৰাকীক এই সন্মান প্ৰদান কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে৷

৭. গোসাঁইগাঁৱত ব্ৰাফেডৰ উদ্যোগত আয়োজিত হৈছে দহদিনীয়া কাৰ্যসূচীৰে হস্তশিল্প প্ৰদৰ্শনী ও বিক্ৰী মেলাৰ৷ প্ৰায় ১ কোটি টকাৰ বিক্ৰীৰ লক্ষ্যৰে ইয়াত অংশ গ্ৰহণ কৰিছে বিটিচি শিপিনী সকলৰ সৃষ্টিৰে ৯৩খনকৈ বিপনীয়ে৷ ১১ফেব্ৰুৱাৰীলৈকে চলিব লগা এই বিক্ৰী মেলাত ৰাইজৰ উষ্ম সহাঁৰি লাভ কৰাৰো সুখবৰ পোৱা গৈছে৷

৮. কাৰ্বি সাহিত্যক চহকী কৰি উন্মোচিত হ'ল দুখনকৈ কাৰ্বি গ্ৰন্থ৷ সাংবাদিক জয়ছিং টকবীৰৰ "ইনুট ফেৰাংডে আকিড" আৰু সাহিত্যিক বিদৰছিং ৰংপিৰ "কাৰ্বি পৰম আল" নামৰ গ্ৰন্থ দুখন ডিফুত উন্মোচন কৰিলে ৰঙবঙ তেৰাঙে৷

৯. কাইলৈৰ পৰা ১৬ ফেব্ৰুৱাৰীলৈকে অনুষ্ঠিত হব "দিছপুৰ চেলেঞ্জ ট্ৰফী ২০১৪" দিবা নৈশ ক্ৰিকেট প্ৰতিযোগিতা৷ বিজয়ী দলক ১ লাখ টকা, ৰানাৰ্ছ আপলৈ ৫০ হাজাৰ আৰু শ্ৰেষ্ঠ খেলুৱৈলৈ ২৫হাজাৰ টকাৰ পুৰস্কাৰ আগবঢ়াইছে বুলি প্ৰকাশ কৰিলে আয়োজক সকলে৷

১০. চি আৰ পি এফৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেছেডৰ হ'ব মেৰী কম৷ দেশত চি.আৰ.পি এফতেই সৰ্বাধিক ৫ হাজাৰতকৈ অধিক নাৰীয়ে বিভিন্ন পদবীতে সেৱা আগবঢ়াই আছে৷ মেৰী কমৰ আকৰ্ষণীয় সফলতাৰ বাবেই ছাইনা নেহৱাল আৰু স্কোৱাছ খেলুৱৈ জ্যোৎস্না চিন্নাপ্পাক বিবেচনাৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰাই মেৰী কমত এই নতুন ৰূপত চুক্তিবদ্ধ কৰা বুলি সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে৷

১১. কৃষি সম্প্ৰসাৰণ আৰু প্ৰযুক্তি মিছনলৈ ১৩ হাজাৰ কোটি টকাৰ অনুমোদন দিলে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ অৰ্থনৈতিক পৰিক্ৰমা সম্পৰ্কীয় কেবিনেট সমিতিয়ে৷ এই মিছনক অধিক সংহত ৰূপত গঢ়াৰ তোলাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হব দ্বাদশ পঞ্চবাৰ্ষিক পৰিকল্পনাত৷

১২. এইবাৰ ৰাজমিস্ত্ৰী সকলক লৈ নিৰ্মাণশৈলী বিষয়ক কৰ্মশালা পাতিলে টপচেম চিমেণ্টে৷ বিভিন্ন কাৰিকৰী তথা সমল ব্যক্তিৰ উপস্থিতিত ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ ৰাজমিস্ত্ৰি সকলক লৈ যোৱা তিনি ফেব্ৰুৱাৰীত গুৱাহাটীত এই কৰ্মশালাৰ আয়োজন কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে৷

১৩. শোণিতপুৰ জিলাৰ বিহগুৰিৰ নৱগঠিত খোজ সাহিত্য গোষ্ঠীৰ প্ৰচেষ্টাত উন্মোচিত হ'ল দ্বি-মাসিক সাহিত্য আলোচনী "খোজ"ৰ৷ পিঠাখোৱাস্থিত সুধাকণ্ঠ ডঃ ভূপেন হাজৰিকা কলা-সংগীত একাডেমীত এই উন্মোচনী সভা অনুষ্ঠিত হয়৷ আলোচনীখনৰ মুখ্য সম্পাদক হৈছে ফাৰহান জাৱেদ৷

১৪. অহা ২২ফেব্ৰুৱাৰীত তিতাবৰত ঠেঙ্গাল কছাৰী স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ উদ্যোগত আয়োজিত হৈছে ৭ম প্ৰাইজমানি আন্তঃজিলা দিৱা-নৈশ ভলীবল প্ৰতিযোগিতাৰ৷ পুৰস্কাৰ হিচাবে ট্ৰফীৰ লগতে সৰ্বমুঠ ৫০হাজাৰ টকাৰ প্ৰাইজমানীও ঘোষণা কৰা হৈছে৷

১৫. দেশত এখন জাতি বা বৰ্ণ বৈষম্যবিৰোধী আইন প্ৰণয়নৰ দাবী তুলিলে উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰহ প্ৰতিবাদী ছাত্ৰ সকলে৷ এই দাবী জনাই তেওঁলোকৰ এটি দলে ৰাহুল গান্ধীক সাক্ষাত কৰে৷ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ লোক সকলৰ সুৰক্ষাৰ বিষয়টোক লৈ ৰাহুল গান্ধীয়ে কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰীৰ সৈতে আলোচনা কৰিছে বুলিও সূত্ৰত প্ৰকাশ৷

১৬. গোসাঁই গাঁৱত প্ৰেছ ক্লাৱৰ নৱ-নিৰ্মিত গৃহৰ উদ্বোধন৷ এই গৃহ বিটিচিৰ সমাজ কল্যান বিভাগে ২৫লাখ টকাৰে নিৰ্মাণ কৰি উলিয়াইছে৷

১৭. অসম সাহিত্য সভাৰ বিশেষ অধিবেশনৰ মঞ্চতে উন্মোচিত হ'ল বিশিষ্ট সাহিত্যিক নীলকান্ত নাথৰ সিন্ধু সভ্যতাৰ  ইতিহাসক তুলি ধৰা নাটক "ৰাজকোষ"৷

১৮. কাইলৈ গুৱাহাটীত নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ মহাজাগৰণ ৰেলীৰ চলিছে প্ৰৱল প্ৰস্তুতি৷ চাৰি তৰপীয়া সুৰক্ষা ব্যৱস্থাৰ লগতে চাহ খুৱাই ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্ত হোৱা অভিনৱ প্ৰচাৰ, পাঁচশ চিটিবাচ বুক কৰা আদি বাতৰিয়ে পাইছে সংবাদ শিৰোনামা৷ নলবাৰীৰ পৰা ১০০গৰাকী যুৱকে চাইকেল চলাই আহি মোদীৰ সভাত যোগদান কৰাৰো প্ৰস্তুতিত নেতৃত্ব দিছে ভাস্কৰ শৰ্মা নামৰ যুৱকে৷

১৯. আজি মুক্তি লাভ কৰিব ৰজনী বসুমতাৰী পৰিচালিত অসমীয়া ছবি "ৰাগ"য়ে৷ আদিল হুছেইন, কেনী ডি. বসুমতাৰীকে ধৰি শিল্পীয়ে অভিনয় কৰা ছবিখনিত কেন্দ্ৰীয় নাৰী চৰিত্ৰৰূপে এগৰাকী গায়িকাৰ ৰূপত অভিনয় কৰিছে মোহময়ী অভিনেত্ৰী জেৰিফা ৱাহিদে৷

২০. নগাঁও চহৰৰ হোটেল আছিয়াৰ পৰা গঁড় খৰ্গ চিকাৰ আৰু বিক্ৰীৰ লগত জড়িত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চক্ৰৰ তিনিজনকৈ সদস্য গ্ৰেপ্তাৰ কৰিলে নগাঁও আৰক্ষীয়ে৷

No comments:

Post a Comment