Thursday, September 26, 2013

লোকেল গুজৱ.কম

(হাস্য ব্যংগৰে সত্যৰ সন্ধান)
১. সকলো স্বায়্ত্ব শাসিত পৰিষদতে একোটাকৈ টাক শাল দিয়াৰ দাবী তুলিলে অনাগত নিৰ্বাচনত ভাগ লব লগা প্ৰাৰ্থী সকলে৷"টকা সিকাই মাত্ৰ সঁচা, বাকী চব মাথো মিচা" বুলি এই নেতাসকলে বুজি উঠিছে৷ কিমান আৰু টকাৰ বাবে দিল্লী বা দিছপুৰৰ মুখলৈ চাই থাকিব বুলি মত প্ৰকাশ কৰি সৰ্বদলীয় ভাৱে এই টকা ছপোৱা মেছিন স্থাপনৰ দাবী পোনে পোনে ৰাষ্ট্ৰপতিলৈ পঠোৱা বুলি খবৰ আমালৈ আহিছে৷
২. দুদিন পাছত ভাৰতীয় ৰজা এজন পাকিস্তানী ৰজাৰ সৈতে মিলিত হৈ শান্তিৰ পাৰ চৰাই মাৰি এটা ভোজ মেলত অংশ লোৱাৰ কথা৷ তাৰ পাছতে ভয়ত দুয়ো দেশৰ আকাশত পাৰ চৰাইবোৰ উৰিয়েই ফুৰিব বুলি সূত্ৰত তামাম আশা প্ৰকাশ৷

৩. "ৰূপজ্যোতিৰ দৰ্পচূৰ্ণ" নামৰ ভাওনা এখন মৰিয়নিৰ আৰক্ষী থানা চৌহদত মঞ্চস্থ হোৱাৰ খবৰ আহিছে৷ "মাফ কৰিব ইন্সপেক্টৰ" শীৰ্ষক সংলাপটিয়ে অতিপাত জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে৷

৪. "সাত ডাল নেজ থকা সোণালী বান্দৰৰ অৱিৰ্ভাৱ" শীৰ্ষক ব্ৰেকিং নিউজটোৱে সকলো খলকনিৰ অভিলেখ ভাঙি দিয়াৰ বাতৰি আহিছে৷ পিছে টুটকীয়া নিউজে দিয়া খবৰ মতে সাংবাদিকৰ সাতখন অ,বি ভেন সেই স্থানলৈ ৰাওনা হৈছে৷ এতিয়াৰ পৰা সাত দিন চাই থাকিবলৈ পাব, সাত নেজীয়া সোণালী বান্দৰ লাইভ!

৫. "সংখ্যালঘু বেজালি" নামৰ ৰাজনৈতিক গ্ৰন্থৰ উন্মোচন কৰিলে  লেখক আজকলউদ্দিন চাহাবে৷ জৰা-ফুকা পানী জৰাৰ পৰা এতিয়া চাহ বাগানৰ মানুহক কেনেকৈ দললৈ আনিব পাৰি, সেই টিপচ সম্পন্ন গ্ৰন্থই সংখ্যালঘু ৰাজনীতিলৈ এক বেয়া বতাহ আনিব বুলিও লেখকে আশা প্ৰকাশ কৰিছে৷


৬. বিজুলি বাতি পৰিষদত ধন দি লাভ কৰিলে নিযুক্তি৷ এই বাতৰিয়ে বহু চাকৰি প্ৰাৰ্থীলৈ কঢ়িয়াই আনিছে আশাৰ বতৰা৷ কিমান বিভাগত কেইবাবছৰ আগতেই টকা দিয়াৰ পাছতো এতিয়ালৈকে চাকৰি হোৱা নাই৷ অথচ বিজুলী বাতি পৰিষদত ফটাফট টকা দিয়া মাত্ৰকে চাকৰি হৈছে, সেয়া এক আশাৰ বতৰা বুলি নিৱনুৱা সন্থাই প্ৰকাশ কৰিছে৷ এনে কথা দি কথা ৰখা কাৰ্যই সঁচাই আশাৰ বন্তি প্ৰজলিত কৰিছে বুলিও বিজ্ঞপ্তিত উল্লেখ কৰিছে৷

৭. এইবাৰ হাতদীঘল মানুহৰ তালিকাত বিশ্ব অভিলেখত স্থান পালে অসমীয়াই৷ যোৰহাটৰ অভিলেখ বৰুৱাই জনোৱা মতে কইনাধাৰা পাহাৰত বাস কৰা এজন বাসিন্দাই এই ৰেকৰ্ড কৰিছে৷ তেখেত ইমানেই হাত দীঘল যে, পাহাৰত বহি থাকিয়েই দিল্লীত তেখেতক চিপৰাং মৰা সকলৰ পাখি কাটি দিয়াৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰিছে৷

৮. যোৱা এবছৰ ধৰি অসমত খালী হৈ আছে লোকায়ুক্তৰ পদ৷ এই ব্যৱস্থাৰে থলুৱা সকলক লক্ষ্মী দেৱীৰ বৰপুত্র হৈ অতি সোনকালে ধনী হোৱাৰ যিকোনো পথ অৱলম্বন কৰিবলৈ সুচল কৰি দিয়া বুলি চৰকাৰী সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে৷ থলুৱা, মলুৱা সকলোৱেই যাতে টকাৰ পাহাৰৰ ওপৰত সোনকালে উঠিব পাৰে তাৰ বাবেই এই প্ৰশসংনীয় পদক্ষেপ লোৱা বুলি দুৰ্নীতিকাৰক মন্ত্ৰী বাহিনীৰ সম্পাদকে জনাইছে৷

৯. চৰকাৰে দিয়া ভিটামিন টেবলেট খাই পুৰীত ১৭৭জন অসুস্থ হোৱাৰ বাতৰিয়ে স্বস্তি আনিছে অসমৰ বেমাৰ আজাৰ তথা লিখা পঢ়া বিভাগলৈ৷ সেই বিষয়ে সবিশেষ তথ্য লৈ ভৱিষ্যতে আিৰণ টেবলেট খাই ছাত্ৰী অসুস্থ হ’লেই ভাষণ দিব পৰাকৈ এই ঘটনা যুগুতাই ৰাখিবলৈ বিষয়ালৈ আহিছে নিৰ্দেশ৷ ভাষণটোৰ বাবে মাত্ৰ অসমতেই নহয়.... বুলি আৰম্ভ কৰাৰ বাবে গগৈ চাৰৰ ফৰ্মেটটোকেই ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবেও জাৰি কৰিছে নিৰ্দেশনা৷

১০. কচুৱাত বিদ্যুতপৃষ্ঠ হৈ এজন যুৱকৰ মৃ্ত্যু হোৱা ঘটনাত আনন্দ প্ৰকাশ কৰিলে বিদ্যুত পৰিবহন বিভাগে৷ ইয়েই অসমত যে এতিয়াও বিদ্যুতৰ উপস্থিতি আছেই তাকেই প্ৰমাণ কৰিলে বুলি বিভাগে জাৰী কৰিলে বিজ্ঞপ্তি৷ এই মায়ময় সংসাৰৰ মোহৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ অচিৰেই বিভাগে অত্যাধিক সা-সুবিধা আগবঢ়াব বুলিও কৰিলে ঘোষণা৷

No comments:

Post a Comment