পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

ইউনিকোডত প্ৰকাশিত অনলাইন দৈনিক

xukhdukh.com

Post Top Ad

Responsive Ads Here

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

Share This
সুখৰ খবৰঃ
১. আজি নটসূৰ্যৰ ফণী শৰ্মাৰ স্মৃতি দিৱসঃ অসম ৰেপাৰটৰীৰ শিল্পী সকলে জ্যোতি-ভাৰতী (পকী)ৰ চোতালত মঞ্চস্থ কৰিব নটসূৰ্যৰ পাঁচখন নাটকৰ কিয়দংশ৷
অসম সাহিত্য সভাৰ পূৰ্বৰ সভাপতি
গিৰিধৰ শৰ্মাৰ জন্ম-জয়ন্তী উপলক্ষে
নলবাৰীত সাংস্কৃতিক শোভাযাত্ৰা

২. ৰংঘৰৰ আৰ্হিত নিৰ্মিত হ’ব শিৱসাগৰ ৰে’লৱে ষ্টেচনঃ উত্তৰ পূৱ সীমান্ত ৰেল’ৱেই আধুনিকীকৰণৰ কাৰ্য-ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিবলৈ ওলোৱাৰ সুখৰ খবৰ৷

৩. পাতিদৰং প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ে উদযাপন কৰিলে ১৮৫তম জয়ন্তীঃ সেই উপলক্ষে গ্ৰীষ্মকালীন পাঠদান আৰু শিশু সাহিত্যৰ কৰ্মশালাৰো কৰিলে আয়োজন৷

৪. বিশ্ব জুনিয়ৰ মহিলা হকীত হেটট্ৰিক অৰ্জন কৰিলে বন্দনা কাটাৰিয়াইঃ ৰাছিয়াক পৰাস্ত কৰি ভাৰতীয় দল ছেমিফাইনেলত হ’ল উপনীত৷

৫. স্পট’ ফিক্সিং গোচৰত ক্লীন চিট দি শিৰোনামালৈ অহা বিচিআইৰ তদন্ত কমিটিক অবৈধ ঘোষণা কৰিলে মুম্বাই উচ্চ ন্যায়ালয়েঃ নিৰ্দেশ দিলে নতুন তদন্ত কমিটি গঠনৰ ৷

৬. অহা তিনি আগষ্টত বিহপুৰীয়াৰ মাধৱদেৱ মহাবিদ্যালয়ৰ সোণালী জয়ন্তী সমাৰোহঃ বিশাল আয়োজনৰ লগতে শ্ৰদ্ধা জনাব শিক্ষাৰ বাটকটীয়া শিক্ষানুষ্ঠানখনৰ স্থাপনত গুৰি ধৰোতা সকলকো৷

৭. ওঠৰ খন জিলাৰ যোগদানেৰে প্ৰথম আন্তঃ জিলা ১৭বছৰ অনুৰ্ধ ফুটবল প্ৰতিযোগিতা সফল সামৰণিৰ দিশেঃ আজি চূডান্ত খেল সৰু-সজাই ক্ৰীড়া প্ৰকল্পত ৷

৮. নাছা আৰু ইছৰোয়ে প্রথমবাৰৰ বাবে সংযুক্ত পদক্ষেপেৰে আগবাঢ়িব কৃ্ত্ৰিম উপগ্ৰহ নিৰ্মাণৰ বাবেঃ আজি অনুষ্ঠিত হৈছে আলোচনা৷

৯. অহা ২০১৪ চনৰ আমেৰিকাৰ নিৰ্বাচনত কমেও দহগৰাকী  ভাৰতীয় মূলৰ প্ৰাৰ্থী আগবঢ়াব ৰিপাব্লিকান পাৰ্টিয়ে ৷

১০. অৰ্ধ শতাব্দীৰ আন্দোলনলৈ সমৰ্থন জনাই ইউপিএ চৰকাৰে ল’লে সিদ্ধান্তঃ ১০বছৰলৈকে হায়দৰাবাদক যুটীয়া ৰাজধানী ৰূপে ৰাখি ঘোষণা কৰিলে দেশৰ ২৯তম অংগৰাজ্য তেলেংগানা ৷

১১. টাইমছ নাওৰ সমীক্ষাত প্ৰকাশ হ’ল তথ্যঃ এই মুহূৰ্তত নিৰ্বাচন হলেও ক্ংগ্ৰেছে অসমত পাব ৮খন লোকসভাৰ আসন৷ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত আগবাঢ়ি আছে বিজেপি৷

চিন্তনীয় খবৰঃ

১. তেলেংগানা ৰাজ্য ঘোষণাৰ পাছত দেশজুৰি বিভিন্ন অংগৰাজ্য দাবী কৰা সংগঠন নিজৰ দাবীৰ প্ৰতি সংগ্ৰাম কৰিলে তীব্ৰ৷দাৰ্জিলিং বন্ধ হব অনিৰ্দিষ্ট কাললৈ ৷ অসমতো বড়োকে ধৰি অন্যান্য জনগোষ্ঠীৰ পৃথক ৰাজ্যৰ দাবীয়ে অনাগত দিনবোৰ উত্তাল কৰাৰ প্ৰৱল আশংকা প্ৰকাশ৷

২. নাৰীৰ ব্যৱহাৰ বা ৰূপ ধৰি কূটাঘাতৰ আশংকাত দুচকীয়া বাহনত পিছৰ ছিটত নিষিদ্ধ কৰিলে মহিলাৰ আৰোহন৷

৩. খাদ্য সামগ্ৰীৰ মূল্য হ্ৰাসৰ সম্ভাৱনা নাশ কৰিলে যোগান মন্ত্ৰীয়ে৷

৪. কৃষক মুক্তিয়ে তুলি ধৰিলে তথ্যঃ কামৰূপত ৫০০০বিঘা মাটি ক্ৰয় কৰিলে অনা-অসমীয়া বনিয়াই৷

৫. ধেমাজিত চৰকাৰী নিধেধাজ্ঞালৈ বুঢ়া আঙুলি দেখুৱালে ক্ৰেতা-বিক্ৰেতাইঃ অধিক দৰতহে কিনা বেচা হৈছে নিষিদ্ধ গুটখা৷

৬. আছু নেতৃত্বই ক’লে- হতাশাগ্ৰস্থ শিক্ষামন্ত্ৰীৰ অশালীন মন্তব্যই স্তব্ধ কৰিব নোৱাৰে আছুৰ প্ৰতিবাদী কণ্ঠ৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages