Friday, July 26, 2013

পলকতে আজিৰ সুখৰ খবৰ

সুখৰ খবৰঃ
১. তেজপুৰৰ প্ৰবীণ শিল্পী উদয় শংকৰ শইকীয়ালৈ এইবৰ্ষৰ অসম চৰকাৰে প্ৰদান কৰিব নটসূৰ্য ফণী শৰ্মা বঁটা ৷
২. মুক্তি পালে বিগ বাজেটৰ অসমীয়া ছবি "বীৰ চিলাৰায়": জাতীয় বীৰৰ জীৱনে প্ৰাণ পালে ৰূপালী পৰ্দাত৷

৩. উচ্চতম ন্যায়ালয়ে নিৰ্বাচনী আয়োগলৈ দিলে নিৰ্দেশঃ আইনসংগত ভাৱে চিনাক্ত কৰি যাওক "ডি ভোটাৰ"৷ আইনী যুঁজত নমা আছাম পাব্লিক ৱকৰ্ছে প্ৰকাশ কৰিলে মতামত-"ডি ভোটাৰ পদ্ধতিয়েহে বচাব পাৰিব খিলঞ্জীয়াক"৷

৪. তেজপুৰৰ আৰক্ষী চাউনীত "আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মানৱ হিতৈষী আইন আৰু মানৱ অধিকাৰ" শীৰ্ষক কৰ্মশালা হ’ল অনুষ্ঠিত৷

৫. গুৱাহাটী পালেহি কলম্বিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ জলসম্পদ গৱেষক তাৰা ট্ৰয়ঃ ভূমিকম্প-বানেৰে মোকাবিলাৰ বাবে দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা প্ৰাধিকৰণ সাজু হৈ থকা বুলি প্ৰকাশ কৰিলে মন্ত্ৰী পৃথিৱী মাঝিয়ে৷

৬. দেশৰ ভিতৰতে দীৰ্ঘতম দলঙ ৰূপে পৰিগণিত হব লুইতৰ বুকুত নিৰ্মিয়মান বগীবিল দলঙঃ শেহতীয়াকৈ চীনৰ আগ্ৰাসী ভূমিকাই কূটনৈতিকভাৱে কেন্দ্ৰৰ চকুত গুৰুত্ব বাঢ়িছে এই দলঙৰ ৷

৭. অসমত সাম্প্ৰদায়িক চিন্তাৰে বিশৃংখলতা সৃষ্টি নকৰিবলৈ টোগাড়িয়াক আছুৱে দিলে সকীয়নি৷

৮. বিহাৰৰ ঘটনাৰ পাছত এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়ঃ মধ্যাহ্ন ভোজনৰ ৰন্ধন প্ৰকৰণৰ তদাৰকীৰ দ্বায়িত্ব শিক্ষকৰ নহয়৷

৯. ছ’নি টিভিৰ ইণ্ডিয়ান আইডল জুনিয়ৰত শীৰ্ষ নটা স্থানৰ ভিতৰত উজ্বলিছে নাজিৰাৰ প্ৰিয়ম বৰপাত্ৰগোহাঁইঃ প্ৰিয়মক ভোট দানেৰে বিজয়ী কৰিবলৈ শিল্পী গৰাকীৰ অনুৰাগী সকলে ৰাইজলৈ জনাইছে গোহাৰি৷

১০. কেন্দ্ৰৰ শোষণৰ বিৰুদ্ধে ৬৬ঘণ্টা একেৰাহে ভাষণ দিব যোৰহাট টীয়কৰ যতীন শইকীয়াইঃ তেখেতে দিল্লীৰ যি কোনো এটা লোকসভা সমষ্টিৰ পৰা প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰি দিবলৈ ওলাইছে চমক৷

১১. বিটিএডিত সংঘৰ্ষ পীড়িত যি সকলে সংস্থাপিত হোৱা নাই, তেনে ২৫হাজাৰ পৰিয়ালক সাত কোটি পঞ্চাশ লাখ টকাৰ খাদ্য সামগ্ৰী বিতৰণৰ কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰিবলৈ দিহা কৰিছে স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠন আজমল ফাউণ্ডেচনে ৷

১২. এইবাৰ ভোজপুৰী এলবামেৰে উত্তৰ-প্ৰদেশ, বিহাৰ, ঝাৰখণ্ডৰ সংগীত প্ৰেমীৰ মন জয় কৰিবলৈ ওলাইছে অসমীয়া শিল্পী কুমাৰ ভৱেশেঃ এইমাহৰ শেষত দিল্লীত উন্মোচিত হব এই নতুন এলবামটি ৷

No comments:

Post a Comment