Friday, June 21, 2013

পলকতে সুখ দুখৰ বতৰা

সুখৰ খবৰঃ
১. ৰাজ্যজুৰি কলাগুৰুৰ বন্দনাৰে পালিত হ’ল ৰাভা দিৱসঃ তেজপুৰতো ছাত্ৰ সন্থা, সাহিত্য সভা, জ্যোতি ভাৰতী, বান থিয়েটাৰৰ সমন্বয় ক্ষেত্ৰত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি ৷

২. সাংস্কৃতিক সঞ্চালকালৰ উদ্যোগত গুৱাহাটীৰ ৰবীন্দ্ৰ ভৱনত আয়োজিত হ’ল  বিষ্ণু ৰাভা দিৱসঃ গৰিমা হাজৰিকা আৰু চালেহা আহমেদক ২০১৩বৰ্ষৰ বিষ্ণুৰাভা বঁটা প্ৰদান কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ৷

৩. ৰাজ্যত খালী হৈ থকা পাঁচ হাজাৰকৈ বেকলগ পদ পূৰণৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰক নিৰ্দেশ দিলে গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ে ৷ 

৪. ৰাজ্যত বাঢ়ি অহা নাৰী নিৰ্যাতনৰ ঘটনাৰ কাৰণ আৰু সমাধান সূত্ৰ বিচাৰি বিস্তৃত অধ্যয়ন চলাব টাটা ইনষ্টিটিউট অৱ ছ’চিয়েল ছাইন্সেছে ৷

৫. কোৰিয়াৰ আন্তৰ্জাতিক সাহিত্য উৎসৱত যোগদান কৰিব অসমৰ সাহিত্যক ডাঃ ধ্ৰুৱজ্যোতি বৰাইঃ চাৰিজনীয়া ভাৰতীয় দলৰ এজন ৰূপে  অংশগ্ৰহণ কৰাৰ লগতে "মোৰ লেখা, মোৰ জগত" শীৰ্ষক বক্তৃতাও প্ৰদান কৰিব ৷

৬. কেবিনেটৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্তঃ পঞ্চায়ত আৰু গ্ৰামোন্নয়নৰ বিষয়া কৰ্মচাৰীৰ বাবে প্ৰণয়ন হব সেৱা বিধি ৷

৭. চৰকাৰী বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ত পুৱা আৰু নৈশ শাখা আৰম্ভ কৰাৰ বাবে কেবিনেটে গ্ৰহণ কৰিলে প্ৰস্তাৱঃ অতিৰিক্ত পাঠদানৰ বাবে শিক্ষকে পাব অতিৰিক্ত পাৰিশ্ৰমিক ৷

৮. অহা ১৫জুলাইৰ পৰা অনুষ্ঠিত হব বিধান সভাৰ গ্ৰীষ্মকালীন অধিবেশন ৷

৯. ৰাভা হাচঙৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাৰ বাবে হাতত লৈছে প্ৰচেষ্টাঃ অহা ২ছেপ্তেম্বৰৰ ভিতৰত জাৰি হব অধিসূচনা ৷

 ১০. সমালোচক লবীৰ প্ৰত্যুত্তৰ যেন এই বিশাল সভাঃ টেঙানিত অখিল গগৈৰ নেতত্বত টেঙানি উন্নয়ন সংগ্ৰাম সমিতিৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সভাপতি ভোলাৰাম বৰাক শ্ৰদ্ধাৰে সোঁৱৰিলে চাৰি হাজাৰতকৈ অধিক সমবেত ৰাইজে ৷

১১. নাৰায়ণ দেৱ গোস্বামীয়ে সম্পাদনা কৰা সাঁচিপাতৰ পুথি "সচিত্ৰ অংকাৱলী প্ৰথম খণ্ড" উন্মোচিতঃ উন্মোচন কৰিল ৰাজ্যৰ ৰাজ্যপাল জে বি পাটনায়কে ৷

১২. এইবাৰ কেপিএলটিৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ হ’ল প্ৰশাসনঃ কাৰ্বিভূমিত স্ব-গৃহলৈ উভতিছে ৰেংমা নগাসকল ৷

১৩. অসমৰ সাংসদ ভূৱনেশ্বৰ কলিতাৰ নেতৃত্বত আমেৰিকালৈ ভাৰতীয় সংসদীয় দলঃ য়েল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এসপ্তাহযোৰা কাৰ্যসূচীত এই দলে অংশ লব ৷

চিন্তনীয় খবৰঃ
১. নামনি সোৱনশিৰি বিদ্যুত প্ৰকল্পৰ পৰা এক মেগাৱাটো বিদ্যুত বিনামূল্যে নাপায় অসমেঃ অধিক লাভবান হব দেশৰ মূল-ভূ-খণ্ডৰ অন্যান্য ৰাজ্যহে ৷

২. উত্তৰাখণ্ডত প্ৰৱল হিম-ধুমহাৰ ফলত চুনামী সদৃশ ধ্বংসলীলাঃ ধলে উটুৱাই নিলে ৯০টাকৈ ধৰমশালাঃ কেইবা হাজাৰ লোকৰ মৃত্যুৰ আশংকা ৷

৩. উত্তৰাখণ্ডত অসমৰ ৫১গৰাকী ব্যক্তি আৱদ্ধ হৈ থকাৰ বাতৰিঃ বিত্ত আয়ুক্ত যোশীক উত্তৰাখণ্ডলৈ যাবলৈ নিৰ্দেশ দিলে মুখ্যমন্ত্ৰী গগৈয়ে ৷

৪. ঢেকীয়াজুলিত নেকেড মেনৰ আতংকঃ নৃশংসতাৰ বলি হ’ল দুই মহিলা সহ তিনিজন, নেকেড মেন বুলি সন্দে কৰি গঞাই কৰিলে মৰিয়াই হত্যা ৷

৫. কেদাৰনাথত প্ৰকৃতিয়ে ল’লে প্ৰতিশোধঃ নৈপৰীয়া অঞ্চলত দহ বছৰতে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল শতাধিক কেইবামহলীয়া অট্টালিকা, প্ৰায়বোৰ খহাই নিলে প্ৰৱল বানে ৷

৬. অপৰাধেৰে দেশৰ শীৰ্ষস্থানত অসমঃ বিগত বৰ্ষত ১৬৮৪৭টা হিংসাত্মক ঘটনা, নেকেড মেনৰ নামত নিৰীহক হত্য, নৰবলি, ডাইনী হত্যা, সন্ত্ৰাসবাদ আদিৰে কলংকিত কৰিলে অসমৰ ইতিহাস ৷

৭. দেশৰ অৰ্থনীতিলৈ অশিন সংকেতঃ টকাৰ হ্ৰাস পোৱা মূল্যই চুলে অভিলেখ সংখ্যক নিম্নতম স্তৰ, ৬০টকা দিলেহে কিনিব পাৰিব এক ডলাৰ ৷

৮.সোণাৰিত জোখ মাপ বিভাগৰ ভূৱা পৰিদৰ্শকঃ উত্তম মাধ্যম শোধালে ৰাইজে ৷

৯. নাবালিকাক যৌন নিৰ্যাতন চলাই ডিব্ৰুগড়ৰ আমোলাপট্টিত এজন ৰঙা ঘৰলৈ ৷

১০. সত্ৰ নগৰী মাজুলীত অবৈধ সুৰাই ছানি ধৰাক লৈ ক্ষুদ্ধ মহিলাই প্ৰশাসনক বান্ধি দিলে চূড়ান্ত সময়সীমা ৷

No comments:

Post a Comment