ASD 181 1ST APRIL 2013 - অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

xukhdukh.com :: Assamese LIFELINE on SOCIAL MEDIA

সামাজিক যোগসূত্ৰৰ মঞ্চত ইতিবাচক বাৰ্তাবাহক
ভাল খবৰ ভাল সমল, পঢ়ি লভক আনন্দ বিমল

Post Top Ad

Responsive Ads Here

ASD 181 1ST APRIL 2013

Share This

অসমীয়াৰ সুখ-দুখ

    সামাজিক যোগসূত্ৰৰ মঞ্চত বাৰ্তাবাহক এক পৃষ্ঠা 
                                                    Assamese MID-DAY on Social Media

                                                                          প্ৰথম বছৰ ১৮১তম সংখ্যাঃ  ১ এপ্ৰিল ২০১৩

( ইউনিকোডত অসমীয়া বাতৰি)

আজিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ খবৰঃ


সুখৰ খবৰঃ

১. তিতাবৰত দেৱ কুমাৰ বৰাৰ আৱক্ষ মূৰ্তি স্থাপনঃ উন্মোচন কৰি দেৱকুমাৰ বৰা সোঁৱৰণি প্ৰেক্ষাগৃহত বৰাদেৱৰ প্ৰগতিশীল চিন্তা-চেতনাৰ প্ৰশংসা কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈয়ে ৷

২. তিতাবৰত উদ্বোধন হ’ল মুহকুমা ন্যায়িক আদালত, উদ্বোধন কৰিলে গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ আদৰ্শ কুমাৰ গোৱেলে ৷ যোৰহাট ন্যায়পালিকাৰ ৱেব চাইট উদ্বোধন কৰিলে প্ৰাক্তন ন্যায়ধীশ এছ এন ফুকনে ৷

৩. বিশিষ্ট সংস্কৃত পণ্ডিত অধ্যাপক প্ৰিয়নাথ শৰ্মা সোঁৱৰণী বক্তৃতা আৰু বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠিত হয় নলবাৰীতঃ "মূল্যবোধৰ অৱক্ষয় আৰু শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ভূমিকা" বিষয়ক বক্তৃতা প্ৰদান কৰে অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যাপক ৰৌচান আলীয়ে ৷

৪. নেডফি হাট, গুৱাহাটীত প্ৰাক্ ৰঙালী বস্ত্ৰ মেলা ৭ এপ্ৰিল পৰ্যন্তঃ উদ্বোধন কৰিলে সংগীত শিল্পী তৰালী শৰ্মাই ৷

৫. মৰাণহাট প্ৰেছ ক্লাৱে ৰামধেনু যুগৰ সাংবাদিক, সাহিত্যিক সমাজকৰ্মী দেৱী চুতীয়াৰ সোঁৱৰণত প্ৰবৰ্তন কৰা শ্ৰেষ্ঠ সাংবাদিকতা বঁটাৰ বাবে "আজিৰ দৈনিক বাতৰি'ৰ বাৰ্তা সম্পাদক মনজিৎ বৰালৈঃ প্ৰদান কৰিব ২ এপ্ৰিলত ৷

৬. যোগীঘোপা ৰেলৱে ষ্টেচনত হ’ল ক্ষোভৰ উদ্গীৰণঃ চন্দন চৰকাৰৰ ছিণ্ডিকেটৰ বিৰুদ্ধে শ শ শ্ৰমিকে প্ৰদৰ্শণ কৰিলে বিক্ষোভ ৷
অমৃতসৰত আন্না হাজাৰে



৭. আজি অমৃতসৰৰ পৰা "জনতন্ত্ৰ যাত্ৰা" কাৰ্যসূচী যাত্ৰা আৰম্ভ কৰে আন্না হাজাৰেইঃ জালিৱনাবাগত ৰাইজক ক’লে-"কেৱল জনসাধাৰণৰ আন্দোলনেহে দেশৰ পৰিবৰ্তন আনিব পাৰিব ৷

৮. দিল্লীত অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ অনশনে ভৰি দিলে নৱম দিনতঃ দিল্লীৰ ৬লাখ লোকে স্বাক্ষৰ কৰি দাবীৰ সমৰ্থন কৰি পত্ৰ পঠিয়ালে দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰীলৈ ৷

৯. আৰম্ভ হ’ল পথিক অনলাইন বৃত্তি পৰীক্ষাৰ নাম পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়াঃ www.pathikgroup.com ত ৷

১০. এইবাৰ স্বাৱলম্বীতাৰ পাঠ দিব গ্ৰামিীণ বিকাশ বেংকেঃ প্ৰথমে পাঁচখন জিলাত গ্ৰামীণ স্ব-নিয়োজনৰ প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠান স্থাপনৰ অনুমতি লাভ; গুৱাহাটীৰ ৰাজগড়ত মুকলি হ’ল প্ৰথমটো প্ৰতিষ্ঠান ৷


দেশে-বিদেশে
১. প্ৰথম বাৰৰ বাবে মহিলা ক্ৰীড়া ক্লাবক অনুজ্ঞা পত্ৰ প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে ছৌদি আৰৱেঃ নাম দিব মহিলাৰ স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰ ৰূপে ৷ লণ্ডন অলিম্পিকত প্ৰথমবাৰৰ বাবে দেশখনৰ পৰা মহিলা এথলীটে ভাগ লোৱাৰ পাছত চৰকাৰে আৰম্ভ কৰিলে এনে প্ৰগতিশীল চিন্তা-চৰ্চা ৷

২. মহাত্মা গান্ধীৰ প্ৰাসংগিকতা ক্ৰমাৎ বৃদ্ধি পাইছে চীন দেশতঃ অনুদিত হৈছে মহাত্মাৰ আদৰ্শৰ গ্ৰন্থ চীনা ভাষালৈ ৷




চিন্তনীয় খবৰঃ

সংবাদ মেল কৰিলে ৩০ অক্টোবৰৰ ঘটনাৰ নিৰ্যাতিত পৰিয়াল মঞ্চইঃ ৰঞ্জন দৈমাৰীক জামিন নিদিবলৈ জনালে আহ্বান ৷

শুৱালকুছিৰ ঘটনাৰ দণ্ডাধীশ পৰ্যায়ৰ তদন্তৰ নিৰ্দেশ, প্ৰশসনৰ শীৰ্ষ বিষয়াই পাতিলে বাহৰঃ শুৱালকুছি বস্ত্ৰৰ বেনাৰত বেনাৰসী বস্ত্ৰৰ বিক্ৰীত আৰোপিত হ’ল নিষেধাজ্ঞা ৷

দিনৰ ভাগত সান্ধ্য আইন কিছু শিথিল, পাঁচজনক আটকঃ দুজন গুলীবিদ্ধক গুৱাহাটী মেডিকেলৰ আই চি ইউত কৰিলে ভৰ্তি ৷

খাদ্য সংকটত পৰিছে শুৱালকুছিৰ ৰাইজঃ বেনাৰসী পাট কাপোৰ মজুতকাৰীৰ বিৰুদ্ধে দোকানে দোকানে আৰক্ষীৰ চলিল তালাচী ৷

শুৱালকুছিৰ বস্ত্ৰৰ চানেকি চুৰি কৰি বেনাৰসী পাট কাপোৰত সুলভ কৰাৰ ফলতেই ভৌগোলিক মান্যতা হেৰুৱাৰ পথত আগবাঢ়িল শুৱালকুছিৰ পাট কাপোৰৰ ঘৰুৱা উদ্যোগ ৷

গোৱালপাৰাৰ প্ৰসাদ বিষক্ৰিয়াৰ ঘটনাঃ দেওবাৰে পুনৰ চিকিৎসাধীন হ’ল ৫৪জন ৷

ডিব্ৰুগড়ত বিধায়কৰ পুত্ৰৰ গাড়ীৰ খুন্দাত আহত ছাত্ৰঃ যোৰহাটত বাচে নিহত কৰিলে যুৱকক ৷

৩১মাৰ্চৰ লটাৰীঃ আৰ্থিক বৰ্ষৰ শেষৰ দিনা উৎকোচৰ ব্যাপক লেনদেন, কোটি কোটিৰ ভুৱা বিলেৰে লুণ্ঠন চলিল ৰাজহুৱা ধনৰ  ৷

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages